Dukan Diyeti Kapak Foto

Kalıcı ve Hızlı Kilo Vermenize Yardımcı Diyet: Dört Aşamalı, Bol Proteinli Dukan Diyeti

Favorilerime
Ekle

Hızlı kilo vermek denilince akla ilk gelen diyetlerden biri olmaya başladı Dukan diyeti. Kitapları her yerde kapış kapış satılan, diyetleri milyonlarca insanın hayatını değiştiren Fransız tıp doktoru Pierre Dukan'ın imzasını taşıyan bu diyet, 4 farklı evreden oluşmasıyla, yenilen ve içilenleriyle farklı oluşuyla diğer tüm diyetlerden ayrılıyor. Bu nedenle gözle görülür sonuçları daha hızlı bir şekilde elde etmenize yardımcı oluyor. Peki ama bu son zamanlarda gündemimizden hiç düşmeyen Dukan diyeti nedir ve nasıl yapılır?

Fransız tıp doktoru Pierre Dukan'ın kendi adını taşıdığı diyetini gelin onun ağzından anlatılanlarla daha yakından tanıyalım ve anlayalım. Buyursunlar.

Dukan diyeti nedir?

  35 yıllık meslek yaşamını, diyet yaparak ulaştıkları kiloları korumaya çalışanlara yardım etmeye adamış Fransız tıp doktoru Pierre Dukan, kendi tasarladığı Dukan diyetinin temelini evrelere ve yulaf kepeğine dayandırıyor. 4 farklı evreden oluşan bu diyetin detaylarına geçmeden önce onu biraz daha yakından tanıyalım ve anlayalım. Önce ilk evresinde vücudun şaşırması bekleniyor. Bu sayede alışkın olduğu düzenden çıkan vücut, daha hızlı sonuçları da beraberinde getiriyor. Ardından diğer evreler uygulanıyor ve kalıcı, hızlı kilo verilmesi sağlanıyor. Sakatat, hindi füme, dana füme, jambon ve etlerin bolca bulunduğu diyet farklı aşamalardan oluşuyor. Dukan, 4 aşamasını en zorundan en rahatına şu şekilde tanımlıyor:

 1. Atak; kısa ve sarsıcı
 2. Seyir; istenilen kiloya kadar çetin
 3. Güçlendirme; kaybedilen kilo başına 10 gün
 4. Tam koruma; ömür boyu her Perşembe protein + asansör kullanımını bırakma + 3 yemek kaşığı yulaf kepeği
 5. Dukan diyeti evreleri nelerdir?

  Dukan Diyeti Kapak Foto

  Atak Evresi: Saf Protein Diyeti

  Ortalama süresi beş gün olan dönem, yüksek motivasyonla rejime başlandığı, ilk verimli sonuçların bir an önce beklendiği ve hızla cevap alındığı belirleyici döneme atak evresi denir. En hızlı kilo kaybı da bu süreçte olur.

  Üç temel besin grubundan saf proteinleri ele alan kısım; protein bakımından en zengin besinler olan et, balık, deniz ürünleri, kümes hayvanları, yumurtalar, süt ve süt ürünlerini seçerek gruplayan bir rejim şeklidir.

  Kilo kaybı konusunda direnç gösteren bireylerde hızlı etki gösterir.

  Seyir Evresi: Alternatif Protein Diyeti

  Ortalama süresi verilen kilo başına bir hafta olan dönem, izin verilen tüm pişmiş ve pişmemiş sebzelerin diyete eklendiği, günün herhangi bir saatinde “istenilen miktarda” ve istenilen karışımlar halinde tüketilmesine izin verir. Bu seyir evresi, hedeflenen kiloya varılıncaya kadar kesintisiz sürdürülmelidir.

  Kilo Kaybından Sonra Güçlendirme Evresi

  Ortalama süresi verilen kilo başına on gün olan dönem, Dukan Diyeti’nin asıl amacı beslenmeyi yalnızca ana besinlerle sınırlayan ve kilo vermenin önemini unutmadan, geriye alınmasını önleyen diğer aşamalara göre daha barışçıl olan evre.

  Diyetin başlangıcı daha zengin ve ödüllendirici iken bu dönem kilo vererek hareketlenen metabolizmanın kendini toplamasını riske girmeden beklemek üzere çeşit ve miktarı sınırlanmış besinlere dayanır.

  Bu nedenle; günde iki dilim ekmek, bir porsiyon meyve ve peynir, haftada iki porsiyon karbonhidrat ve özellikle haftada iki ödül yemeği bu aşamaya dahil edilmiştir.

  Uzun Süreli Koruma

  Hedeflediği kiloya ulaşmış eski aşırı kilolu ancak hassas kişiye üç temel önlem önerilir. Hayatının geri kalanı boyunca her Perşembe günü, rejimlerin en verimlisi ve silahların en güçlüsü olan saf protein diyeti, asansör kullanmamak (temel egzersizler), günde üç yemek kaşığı yulaf kepeği.

  İnsanı “etobur bir avcı” olarak tanımlayan Dukan, doğasına en çok uyacak şekilde evrensel besinlerin üçüncü grubu olan ve düşük kalori değerlerine sahip proteinlerden zengin beslenmeyi esas alır. Her türlü bitkisel ve hayvansal yağa, basit şeker ve karbonhidrat grubunun çoğunu kilo dostu, sağlık düşmanı ilan etmiştir.

  Azotlu maddelerden oluşan geniş bir grup olan hayvansal ürünler ürik asit gibi atık üretimi fazla olan gıdalardır. Bu nedenle bazı uzmanlar atıkların vücut ve böbreklerde birikim yapacağını vurgulayarak Dukan Diyeti’ni eleştirmektedirler.

  Izgara Sebzeli Marine Biftek

  Bugün Fransa’da beş milyonu aşan takipçiye sahip olan diyet, günde en az bir buçuk litre su tüketimi önerisi ile bu savı da ortadan kaldırdığını ve çalışılan kişilerden şikayet alınmadığını vurgulamaktadır. Ancak belirtmek gerek ki Pierre Dukan'ın bazı söylemleri Fransa'da büyük tepki çekmiş ve doktorluk lisansı bu nedenle tehlikeye girmiştir.

  Kalori hesaplamalarına gerek duyulmayan diyetin faydalarından en önemlisi obez sınıfına giren kullanıcıları konuyla ilgili bilgilendirmesi, beslenmelerine katacakları sırayla ana besin gruplarının vazgeçilmezler, gerekliler, önemliler ve son olarak gereksizler şeklinde tanımlanmasını sağlamasıdır.

  Dukan diyetine uygun tarifler

  Diyet süresince size destek olacak proteini bol, karbonhidratı az birbirinden nefis tariflerimiz de var. Dukan diyetine uygun tariflerle diyetinizi çok daha lezzetli bir hale getirmeniz mümkün.

  Sabah kahvaltısına: Avokado içinde yumurta

  Sabah kahvaltısında proteini ve sağlıklı yağları olan, hazırlaması çok kolay bir tarif ararsanız gözleriniz çok da uzaklara gitmeyin. Karşınızda yemelere doyamayacağınız, görüntüsü de pek mutlu eden nefis bir tarif: Avokado içinde yumurta tarifi

  Bol proteinli: Tavuk şiş

  Hem proteini bol hem de yapımı pek pratik olan tavuk şiş tarifi Dukan diyetine uygunluğu ile tanınıyor. Doyurucu bir alternatif olan bu tarifi diyetinize uygun aşamalarda özellikle akşam ve öğlen yemeklerinde gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

  Tarifimizi de şöyle bıraktık: Tavuk şiş tarifi

  En doyurucusundan: Izgara hindi göğüs

  Izgara Hindi Göğüs Tarifi

  Izgara Hindi Göğüs Tarifi

  Yemelere doyum olmuyor, yapımı da çok pratik. Yorgun geldiğiniz akşam saatlerinde hemencecik hazırlayabileceğiniz bir tarif hem de çok ekonomik. Yanına da diyetinize uygun yancılar eklediniz mi, oldu bu iş!

  Afiyetler olsun: Izgara hindi göğüs tarifi

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bir beslenme uzmanı ve/veya diyetisyene danışmadan hiçbir beslenme programını ya da diyeti uygulamamalısınız. Ciddi, kronik bir rahatsızlığı olanların kendi doktorlarına da danışmaları gerektiğini hatırlatalım.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?