MENÜ

Yemek.com

YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Dört Aşamalı, Bol Proteinli Dukan Diyeti

Dukan Diyeti Kapak Foto

35 yıllık meslek yaşamını, diyet yaparak ulaştıkları kiloları korumaya çalışanlara yardım etmeye adamış Fransız tıp doktoru Pierre Dukan, kendi tasarladığı Dukan Diyeti’nin 4 aşamasını en zorundan en rahatına şu şekilde tanımlıyor:

  1. Atak; kısa ve sarsıcı
  2. Seyir; istenilen kiloya kadar çetin
  3. Güçlendirme; kaybedilen kilo başına 10 gün
  4. Tam koruma; ömür boyu her Perşembe protein + asansör kullanımını bırakma + 3 yemek kaşığı yulaf kepeği

Dukan Diyeti Evreleri

Atak Evresi: Saf Protein Diyeti

Ortalama süresi beş gün olan dönem, yüksek motivasyonla rejime başlandığı, ilk verimli sonuçların bir an önce beklendiği ve hızla cevap alındığı belirleyici bir dönemdir.

Üç temel besin grubundan saf proteinleri ele alan kısım; protein bakımından en zengin besinler olan et, balık, deniz ürünleri, kümes hayvanları, yumurtalar, süt ve süt ürünlerini seçerek gruplayan bir rejimdir.

Kilo kaybı konusunda direnç gösteren bireylerde hızlı etki göstermektedir.

Seyir Evresi: Alternatif Protein Diyeti

Ortalama süresi verilen kilo başına bir hafta olan dönem, izin verilen tüm pişmiş ve pişmemiş sebzelerin diyete eklendiği, günün herhangi bir saatinde “istenilen miktarda” ve istenilen karışımlar halinde tüketilmesine izin verir. Bu seyir evresi, hedeflenen kiloya varılıncaya kadar kesintisiz sürdürülmelidir.

Kilo Kaybından Sonra Güçlendirme Evresi

Ortalama süresi verilen kilo başına on gün olan dönem, Dukan Diyeti’nin asıl amacı beslenmeyi yalnızca ana besinlerle sınırlayan ve kilo vermenin önemini unutmadan, geriye alınmasını önleyen diğer aşamalara göre daha barışçıl olan evre.

Diyetin başlangıcı daha zengin ve ödüllendirici iken bu dönem kilo vererek hareketlenen metabolizmanın kendini toplamasını riske girmeden beklemek üzere çeşit ve miktarı sınırlanmış besinlere dayanır.

Bu nedenle; günde iki dilim ekmek, bir porsiyon meyve ve peynir, haftada iki porsiyon karbonhidrat ve özellikle haftada iki ödül yemeği bu aşamaya dahil edilmiştir.

Uzun Süreli Koruma

Hedeflediği kiloya ulaşmış eski aşırı kilolu ancak hassas kişiye üç temel önlem önerilir. Hayatının geri kalanı boyunca her Perşembe günü, rejimlerin en verimlisi ve silahların en güçlüsü olan saf protein diyeti, asansör kullanmamak (temel egzersizler), günde üç yemek kaşığı yulaf kepeği.

İnsanı “etobur bir avcı” olarak tanımlayan Dukan, doğasına en çok uyacak şekilde evrensel besinlerin üçüncü grubu olan ve düşük kalori değerlerine sahip proteinlerden zengin beslenmeyi esas alır. Her türlü bitkisel ve hayvansal yağa, basit şeker ve karbonhidrat grubunun çoğunu kilo dostu, sağlık düşmanı ilan etmiştir.

Azotlu maddelerden oluşan geniş bir grup olan hayvansal ürünler ürik asit gibi atık üretimi fazla olan gıdalardır. Bu nedenle bazı uzmanlar atıkların vücut ve böbreklerde birikim yapacağını vurgulayarak Dukan Diyeti’ni eleştirmektedirler.

Izgara Sebzeli Marine Biftek

Bugün Fransa’da beş milyonu aşan takipçiye sahip olan diyet, günde en az bir buçuk litre su tüketimi önerisi ile bu savı da ortadan kaldırdığını ve çalışılan kişilerden şikayet alınmadığını vurgulamaktadır. Ancak belirtmek gerek ki Pierre Dukan'ın bazı söylemleri Fransa'da büyük tepki çekmiş ve doktorluk lisansı bu nedenle tehlikeye girmiştir.

Kalori hesaplamalarına gerek duyulmayan diyetin faydalarından en önemlisi obez sınıfına giren kullanıcıları konuyla ilgili bilgilendirmesi, beslenmelerine katacakları sırayla ana besin gruplarının vazgeçilmezler, gerekliler, önemliler ve son olarak gereksizler şeklinde tanımlanmasını sağlamasıdır.

Editör

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Alp Tuncer

Marmara Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okudu. Pişman olmadı ancak mezun olduktan sonra bir de MSA'da uzun dönem aşçılık eğitimi aldı. Medya sektöründe, birçok yemek dergisi ve kitabında çalıştı. Hali hazırda kendine sakladığı tarifler var. Mutfakta bekleniyorsunuz!
3203TAKİPÇİ
1327İÇERİK

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?