Bir Oturuşta Bütününü Yesek Bıkmayacağımız Karpuzun Bilinmeyen 10 Faydası

Favorilerime
Ekle

Mis gibi kokusu ve peynirin en iyi arkadaşı olması nedeniyle yazın gelmesine bir kat daha sevinmemize neden olan canım karpuz, başlı başına tatlıların en güzeli olmayı da başarıyor.

Öyle ki diyette olan da ondan destek alıyor, yazı doyasıya yaşamak isteyen de ona koşuyor. Ferahlamak için buzdolabından buz gibi çıkan bir karpuzu dilim dilim yemek gibisi de olmuyor.

Kısacası şu upuzun yaz günlerinde ana yemekten ferah bir tatlıya kadar her şekle bürünüveriyor karpuz. Peki, onu bu kadar çok sevip tüketirken acaba vücudumuz nasıl etkileniyor bu durumdan?

Karpuzun bilmediğiniz faydalarını öğrenince ne ayağınıza yapışan çekirdeğinden ne de çarşıdan pazardan eve kadar taşımaktan bıkacaksınız.

Karpuz, antioksidan özelliği sayesinde vücudu hastalıklardan koruyor

karpuz-fayda-2

Antioksidan özellik gösteren yiyecekleri pek bir seviyorduk, karpuzda da olduğunu öğrenince pek bir sevindik. Fenolik bileşikler açısından oldukça zengin olan karpuzumuz, bu bileşiklerin vücuda olan harika etkisiyle hepimizi mikroplardan koruyor fark etmesek de. Çünkü fenolik bileşiklerin antioksidan özelliği var, bu da hücrelerimiz için zararlı serbest radikallerin vücuttan hop diye atılması anlamına geliyor. Bu etkiden faydalanmak için bize de afiyetle karpuzumuzu yemek düşüyor.

Lifli yapısı sayesinde tokluk hissi yaratıyor, sindirim sistemimizin çalışmasını destekliyor

karpuz-meyve-aralik-2020

Yaz sıcaklarında da çok çok yemek yemeye devam ediyorsanız karpuzunuzu da ihmal etmeyin deriz. Çünkü karpuzun içine bol miktarda sindirilebilir lif bulunuyor. Bu da hem sindirim hem de boşaltım sistemlerimizin bir harika çalışmasını sağlıyor. Karpuz yediğinizde hem kendinizi tok hissederek daha az yeme eğilimi gösterebilir hem de midenizin rahat etmesini sağlayabilirsiniz.

Damarları rahatlatıyor, kas ağrılarına iyi geliyor

Karpuz, içinde bulunan sitrülin adlı madde sayesinde vücudumuzdaki amino asitlerin sağlıklı bir şekilde çalışmasına katkı sağlıyor. Bu da kan dolaşımının ve dolayısıyla damarların rahat bir şekilde işlemesine olanak tanıyor. Bu sayede özellikle aşırı spor ve yanlış hareket yapma gibi nedenlerden oluşan kas ağrılarını hafifletmede ve hatta dindirmede oldukça önemli bir rol oynuyor.

Bu madde en çok karpuzun kabuğunda bulunduğu için karpuzun tamamını katı meyve sıkacağı ya da benzeri ürünlerle sıkıp doğrudan suyunu içen sporcuların sayısının oldukça fazla olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Karpuz, bağışıklık sisteminin güçlenmesine, hücreler arasındaki iletişimin sağlıklı kalmasına yardımcı oluyor

Karpuzun bilinmeyen faydalarından biri de vücudumuza bol miktarda C vitamini sağlıyor olması. Öyle ki 150 gram karpuzda yaklaşık 12 miligram C vitamini bulunuyor ki bu da günlük olarak vücudumuzun ihtiyacı olan C vitamininin %21'ine denk geliyor. C vitamini de artık hepimizin bildiği gibi bağışıklık sistemimizin güçlenmesine katkı sağlıyor ve hücrelerimiz birbirleriyle sağlıklı bir şekilde etkileşim halinde olmaya devam ediyor.

Aşırı güneşe maruz kalmanın verdiği halsizliğin çabucak geçmesini sağlıyor

karpuz-fayda-6

Karpuzun yaz meyvesi olmasına sevineceğiniz bir özelliği var sırada. Aşırı sıcağa maruz kaldığımızda oluşan halsizlik, bitkinlik, "Elim ayağım tutmuyor." durumuna iyi geliyor kendisi. Çünkü içinde bol miktarda su bulunuyor, üstelik elektrolit açısından çok zengin bir su. Bu da hücrelerin ve kasların sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam etmesini sağlıyor. Kendinizi zinde hissedivriyorsunuz.

Karpuz, içindeki A vitamini sayesinde göz sağlığını koruyor

karpuz-fayda-4

Pek bilinmese de karpuz, A vitamini açısından oldukça zengin bir meyve. 150 gramında yaklaşık %15 ila 18 arası A vitamini bulunan karpuz, bu sayede göz sağlığını koruma konusunda oldukça iddialı. Genllikle yaşlanma nedeniyle oluşan katarakt sorununa yakalanma riskini azaltan güzelim meyve, aynı zamanda göz kuruluğu ve sarı nokta hastalığına karşı da savaş açan gıdalardan.

Karpuz, kemiklerin daha güçlü olmasını sağlıyor

karpuz-cocuklar

Evet, garip ama gerçek bir özelliği daha var karpuzun. Yaklaşık 150 gramında 10 miligram kadar kalsiyum bulunan karpuz, içindeki bu kalsiyum sayesinde kemiklerin yapısını güçlendirmede en başarılı besinlerin başında geliyor. Özellikle gelişim çağında olan çocukların karpuz yemesi bu yüzden oldukça önemli.

Böbreklerin işleyişini sağlıklı bir şekilde sürdürmesini sağlıyor

Karpuz, doğal bir idrar söktürücü özelliğe sahiptir ve bu sayede böbrekleri yormadan idrarın akışını hızlandırır. Bu da böbreklerin işleyişi için oldukça önemlidir. Ancak hemen uyaralım, karpuz potasyum bakımından da zengin olduğu için böbrekler, fazla potasyumu atmak için ekstra bir çaba sarf ederek yorulabilirler. Dolayısıyla karpuzu yerken zarar görmemek, sadece faydasından yararlanabilmek için aşırıya kaçmamak oldukça önemli. Özellikle böbreğinizle ilgili bir rahatsızlığınız varsa ne kadar karpuz yiyebileceğinizle ilgili olarak doktorunuza mutlaka başvurmanız gerekiyor.

Karpuzun en iddialı etkisiyle prostat kanserine yakalanma riskini azaltıyor olması

karpuz

karpuz

Karpuzun içindeki likopenin nimetlerini saymakla bitiremesek de bunu eklemeden olmaz dedik. Likopen, kanserli hücrelerin oluşumunu ve oluşmuş olan kanserli hücrelerin büyümesini engellediği için özellikle prostat kanseri konusunda oldukça etkili bir doğal ilaç niteliğinde. Anlayacağınız karpuzda bol bol bulunan bu madde ile daha sağlıklı yaşamak elinizde.

Bonus: Karpuz zayıflatır mı?

Karpuzlu Fit Salata Tarifi

Karpuzlu Fit Salata Tarifi

Karpuzun yapısı itibariyle %80'inden fazlasının su olduğunu biliyoruz. Bu yüzden yaz diyetlerinin vazgeçilmez ismi olan karpuzu yemeye devam ediyoruz. Peki, karpuz gerçekten zayıflatıyor mu?

Hayır, öyle bir etkisi olduğuna dair şimdilik kesin bir kanıt yok. Çünkü karpuz büyük bir oranda su içeriyor olsa da içindeki şeker oranı oldukça yüksek. Bu da sizin sürekli karpuz yiyerek zayıflayamayacağınız, hatta karpuz yemek konusunda aşırıya kaçarsanız kilo bile alabileceğiniz anlamına geliyor.

Peki, diyetteyken karpuz yiyemeyecek miyiz? Elbette, hayır. Canınız istediğinde diyet programınız çerçevesinde karpuz da yiyebilirsiniz. Hatta birçok tatlıya göre oldukça sağlıklı da bir tercih olur. Burada dikkat etmeniz gereken konu, sadece karpuza dayalı bir diyet yapmamanız ve her zaman dediğimiz gibi her şeyin fazlasının zarar olacağını unutmamanız.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?