https://yemek.com/tarif/avokadolu-cubuk-dondurma/ | Avokadolu Çubuk Dondurma Tarifi

Avokado Sevenlerin Kendilerine Harika Bir Yatırım Yaptıklarının 11 Leziz Kanıtı

Favorilerime
Ekle

Avokado, ilginçlik olsun diye yenmez. Enfes tadı, neredeyse her yemeğe uyum sağlayabilmesi ve saymakla bitmez faydaları nedeniyle yenir. Avokado yemeyi sevenler bilir, ondan dip sos da yapılır, çeşit çeşit salata da. Hatta hem görüntüsü hem de tadıyla görüp görebileceğiniz en güzel dondurmalar da avokadoyla yapılır.

İlk kez yendiğinde içindeki dev çekirdek nedeniyle şaşkınlık uyandıran, yendikçe alışılan, alışıldıkça daha bir sevilen avokadonun bu faydalarını gördüğünüzde onu sevdiğiniz için çok mutlu olacaksınız. Kendinize belki de bilmeden yaptığınız bu yatırımın tadını avokadoyla çıkarmaya devam edin.

Vitamin ve mineral dolu: Vücuda enerji verir

Vegan Beslenme Tablosu

Vegan Beslenme Tablosu

A, B, C, E ve K vitaminlerinin bolca bulunduğu avokado, vücudun günlük vitamin ihtiyacını karşılama konusunda oldukça iddialı. Bu iddiasına içinde bol miktarda bulunan potasyum da eklenince avokadonun damaklara şenlik, vücuda sağlık lezzeti daha bir anlamlı oluyor.

Antioksidan özelliği: Cildi kötü etkilerden korur

avokado-krem

Avokado, içinde bulunan lutein ve glutathion isimli antioksidanlar sayesinde cilt güzelliğinin baş koruyucularından. Özellikle yüz maskesi olarak sıklıkla başvurulan avokadonun cildin kırışmasını geciktirdiği de biliniyor.

Potasyum iş başında: Kalp ve damar hastalıklarında destek olur


Potasyum, kalbimizin düzenli işlemesinde önemli bir aktör. Kan basınıcı düşürme ve kan damarlarını rahatlatma gibi rolleri üstlenen potasyum, kalbin ritim bozukluklarının da düzenlenmesine yardımcı olarak tam anlamıyla bir iç rahatlığı sağlıyor.

Kötüsü uzak olsun: Kolestrolü dengeler

Avokado, içinde doymamış yağlar barındırır. Bu doymamış yağlar da iş başa düştüğünde kötü kolestrolü düzenlemek ve vücuda dengesini geri vermek için canla başla çalışır. Sizse o sırada sadece avokadonuzu yersiniz. Böyle uğraşsız, böyle sağlıklısı zor bulunur.

Diyet dostu: Lifli yapısı tokluk hissi sağlar

Naif Maydanoz Pestolu Avokado Salata Tarifi

İçinde %80 gibi yüksek oranlarda lif bulunan avokado, bağırsakların çalışmasını düzenli hale getiriyor. Aynı zamanda bu lifli yapısı sayesinde uzun süre tok kalmayı da sağlayan meyve, kilo vermek isteyenlerin günlük yemek listesinde mutlaka olmalı.

Biri şeker mi dedi: Kan şekerini dengeler

İçindeki lifler sayesinde sindirimi yavaşlatan avokado, bu sayede kan şekerinin hızlı düşüş ve çıkışlar yaşamasını engelliyor. Bol miktarda bulunan doymamış yağlar ile de insülin direncini azaltarak vücudu daha sağlıklı bir hale getiriyor.

E vitamini etkisi: Saçları güçlendirir

Hücre yapısını korumada oldukça etkili olan E vitamini, saç köklerindeki hücrelerin bütünlüğünü sağlayarak saçların zarar görmesini engelliyor. Bu sayede bol miktarda E vitamini sağlayan avokado da saçları güzelleştirmenin en leziz yollarından biri oluyor. İster yiyerek ister doğal saç maskeleri hazırlayarak avokadonun E vitamini gücünden yararlanabilirsiniz.

Hamilelikte de yanınızda: Folik asit ihtiyacını karşılar

Hamile kadınların folik asit alması gerektiğini artık neredeyse hepimiz biliyoruz. Ama avokadonun folik asit açısından bu denli zengin olduğundan pek de haberdar değildik. Oysa avokado, hamile bir kadının günlük folik ihtiyacının %30'unu karşılayabiliyor.

A vitaminin gücü: Görme pigmentlerinin oluşumunda destek olur

Avokado Nasıl Yenir?

Başta da söyledik, avokadonun içindeki vitaminleri saymak bile zor. Bunlardan sadece biri olan A vitamini de diğerleri iş başındayken boş durmuyor, gözlerin daha sağlıklı olmasını sağlıyor.

Neredeyse her derde deva: Kemik güçlendirir

muz ve avokado pedikürü

muz ve avokado pedikürü

Bu kadar sıraladık ama hala bitmedi. Avokado, içerdiği folik asit, kalsiyum ve K vitamini sayesinde dişlerimiz de dahil olmak üzere vücudumuzdaki herbir kemiğe de iyi geliyor.

İddialı tespit: Prostat kanserinden koruyabilir

The University of California'nın araştırmasına göre, her gün avokado yiyenlerin yemeyenlere göre prostat kanserine yakalanma ihtimalleri oldukça düşük seviyelerde.

Video bonusu: Avokado nasıl olgunlaşır?

Avokadonun muhteşemliğinden bahsettik, biraz da nasıl olgunlaşacağından bahsedelim. Avokadoların aldığımız zamanki sertliğini yok edecek, avokadoyu daha hızlı olgunlaştıracak yöntemimizi gururla sunuyoruz. Pirinçlerinizi hazırlayın.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Öykü Ladin Yılmaz17 Mart 2016 13:39
Ellerinize sağlık harikasınız.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?