http://www.sifalibitkim.com/kiraz.html | sifalibitkim

Adına Festivaller Düzenleyecek Kadar Çok Sevdiğimiz Kirazın 10 Faydası

Favorilerime
Ekle

Ülkemizin dört bir yanında adına festivaller düzenlenen, haziran gelince tezgahlarda kıpkırmızı ışıltılar saçan, insanın içini ayrı bir kıpır kıpır yapan kiraz mevsimi geldi çattı sonunda.

Her yerde hasatları tamamlandı kirazların, ilk çıktığı zamanlara göre fiyatı da normalleşti. Hal böyle olunca bizde de bir kilolarca kiraz alma isteği uyandı ki sormayın.

Bu kadar severken bir de faydalarını öğrenmek lazım dedik, araştırdık. Öğrendiklerimiz bizi öyle mutlu etti ki sizle de paylaşalım, siz de tıpkı bizim gibi "İyi ki bol bol yiyormuşum!" diye sevinin istedik.

Kiraz yüksek kolesterolü ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olur

Kirazın glisemik indeksi diğer pek çok meyveye göre düşük. Glisemik indeks nedir derseniz, kendisi bir yiyeceğin tüketildikten sonra kan şekeri seviyesini ne kadar çabuk arttıracağını anlamamızı sağlayan bir ölçüm. Yani düşük olması oldukça iyi bir meyve olduğu anlamına geliyor. Hele de şeker problemi yaşayanlar için.

Şeker ya da kolesterolünüzle ilgili bir sıkıntınız varsa doktorunuza da danışarak günlük ne kadar kiraz yemeniz gerektiğini öğrenebilir, kirazı tüketerek vücudunuzun eski sağlıklı günlerine kavuşması için kirazdan destek alabilirsiniz.

Eklem kireçlenmesi ve romatizma gibi rahatsızlıkların iyileşme sürecine büyük destek verir

Kirazın içinde antosiyanin adlı bir madde bulunuyor ve bu madde, dokulara zarar veren enzimleri etkisiz hale getiriyor. Aynı zamanda da zarar görmüş proteinleri onararak onlardan faydalanmamızı sağlarlar. Bu da eklem kireçlenmesi ve romatizma gibi hastalıklarda ağrıların azalmasını sağlıyor. Dokuların zamanla iyileşmesine de destek oluyor.

Karaciğer rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır, var olan hastalığın iyileşmesinde olumlu etkiler gösterir

Kirazın içindeki antosiyanin adlı madde romatizma ve eklem kireçlenmesine iyi gelmekle de kalmıyor, aynı zamanda karaciğerin sağlıklı bir şekilde işlemesine destek oluyor. Sağlıksız beslenme, aşırı kilo ya da genetik faktörlerle çok çabuk yağ bağlayabilen karaciğerin yağlanmasının da önüne geçiyor.

Kiraz, beyin sağlığını korumada önemli bir rol oynar

Antioksidan özelliği sayesinde kiraz, ilerleyen yaşlarda zarar görmeye başlayan beyin hücrelerinin sağlıklı kalmalarına ve düzenli çalışmalarına destek oluyor. Bu sayede beyin de çevik bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Hafıza konusunda da aynı etkilere sahip kiraz, anılarınızı en az sizin kadar önemsiyor anlayacağınız.

Uyku problemi yaşayanların uykularını düzene sokmaya yardımcı olur

Kirazın içinde bulunan bir madde, melatonin hormonunun çalışmasını teşvik ederek stres, uykusuzluk gibi sorunların önüne geçiyor. Bu sayede siz mışıl mışıl uyumaya başlıyorsunuz, vücudunuzda stresten uzaklaşıyor. Bu özelliğiyle kiraz, bir nevi doğal antidepresan aslında.

İdrar söktürücü özelliği sayesinde böbreklerin düzenli çalışmasını destekler

Kiraz, antioksidan özelliğini böbrekler üzerinde de konuşturuyor ve idrar söktürücü bir etki yaratıyor. Çünkü içindeki antioksidanlar, zararlı olduğu için ürik asidin vücutta barınmasına karşı çıkıyor ve idrar yoluyla onları vücuttan uzaklaştırıyor. Bu da böbreklerin sağlıklı çalışmasını sağladığı anlamına geliyor.

Kiraz, içindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara yakalanma ihtimalini azaltır

Genelde yeşil bitkiler ve turunçgillerde olduğunu bildiğimiz C vitamini aslında kirazda da bol miktarda bulunuyor. Günlük C vitamini ihtiyacımızın %12'sini sadece 100 gram kiraz yiyerek alabiliyoruz mesela.

C vitamini de özellikle kış aylarından hepimizin bildiği gibi bağışıklık sisteminin en yakın arkadaşı. Onu koruyup kollamayı görev edinmiş kendine. Kısacası kiraza yükleniyoruz, hastalıklara veda ediyoruz.

Kiraz, cilt sağlığımızı da düşünerek sivilcelerin ve kırışıklıkların oluşumunu önlüyor

Afrodizyak Kiraz

Kirazın içindeki C vitaminine olan şaşkınlığımız burada da devam ediyor ve C vitamininin etkisiyle cildiniz daha bir sağlıklı oluyor. Antioksidan özelliğini de unutmuyoruz tabii, o da bu konuda oldukça etkili. Kirazın içindeki C vitamini ve antioksidanlar el ele veriyor ve cildi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden koruyor. Bu da oluşabilecek kırışıklıkların önüne geçmemize yardımcı oluyor. Sivilcelerin oluşumu sağlayan yağ, kir gibi faktörler de yine C vitaminin marifetiyle vücuttan temizleniyor. Misler gibi cildimizle kiraz yemeye devam ediyoruz.

İçerdiği A vitamini sayesinde kiraz göz sağlığına da iyi gelir

Kirazın birçok faydasını duyunca şaşırmasak da bu biraz şaşırtıcı, kabul edelim. Havucun göze iyi geldiğini biliyorduk mesela, ama kirazdan o kadar güzel etkisine bir de bunu ekleyeceğini beklemezdik.

100 gram kirazla günlük A vitamini ihtiyacımızın yaklaşık %1'ini alabiliyormuşuz. Günde sadece 100 gram kiraz yiyerek kendimizi durdurmadığımızı düşününce kendisinden bol miktarda A vitamini aldığımız ortaya çıkıyor. A vitamini de artık hepimizin bildiği gibi göz sağlığı için oldukça önemli. Özellikle retinanın sağlığını korumada büyük etkisi olan A vitamini, bizi gece körlüğünden korumada da bir usta.

İçinde yüksek oranda lif bulunması sayesinde zayıflamaya yardımcı olur

wall.alphacoders

wall.alphacoders

Kiraz da yine o pek sevdiğimiz bol lifli yiyeceklerden. Bol lifli yiyecekler de hem sindirim hem de boşaltım sistemlerini bir harika çalıştırıyor. Yetmiyor, midede yer kaplayarak bir de tok hissetmemizi sağlıyor. Tüm bu özellikleri içinde barındıran kiraz da haliyle zayıflama konusunda en leziz seçeneklerden biri olup çıkıyor.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?