İlk Fırsatta Turşusunu Kurduracak Pancarın Hiç Bilinmeyen 9 Faydası

yemek.com
Mert Öndaş
Her şeyi unuturum, dün ne yediğimi asla!
Mert Öndaş
2 takipçi303 içerik

Sıkça Yenen Konular

Reyhan Yıldızlı
Ocak 24, 2020
Duygu Arslan
Ocak 16, 2019
Vestel
Nisan 12
YENİ
Yemek.com
Nisan 16

Biz en çok turşusunu tüketsek de bu mucizevi yiyecekle çorba oluyor, salata oluyor, smoothie oluyor hatta ve hatta lezzetli bir dip sos bile oluyor. Bir sır verelim mi size? Yaklaşın azıcık. Üstelik çok da güzel oluyor.

Pancar, çok eski çağlardan itibaren hastalıkların tedavisinde kullanılmış ve yüzyıllar boyunca da birçok hastalık tedavi etmiştir. Bu nedenle alternatif tıbbın en çok değer verdiği bitkilerden birisidir. Bazılarını biliyor olabilirsiniz ancak bazılarını ise hiç duymadınız.

Sahne pancarın.

Diyabet hastalarının yüzünü güldürür

Pancarın içerdiği "alfa lipoik" adı verilen asit, glikoz düzeyini düşürmeye yardımcı olan ve insülin duyarlılığını arttıran bir çeşit antioksidandır. Pancarın bu özelliği, özellikle strese bağlı diyabet dalgalanmalarını engeller.

Eklem ağrılarının tedavisine yardımcı olur

İçerdiği faydalı bileşen ve vitaminler sayesinde eklem ve dokuların etrafında ağrılara neden olan zararlı maddelerle savaşır.

Hafızayı güçlendirerek unutkanlığı yok eder

pancar-havuc-elma-kokteyli

İçerdiği tüm vitamin ve mineraller beynin hatırlama yetisini geliştirir. Özellikle de yaşlanmaya bağlı unutkanlıkların önüne geçer. Buna bağlı olarak demans adı verilen hastalığa doğrudan etki eder.

Anemi hastalığında önemli bir rol oynar

Anemi hastalığı aslında kanda hemoglobin düzeyinin düşük olmasıyla ilgilidir. Pancar; potasyum, magnezyum, kalsiyum, iyot, bakır ve tüm B vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Bu vitaminleri bir arada bulunduran pancar ise hastalığın tedavisinde önemli bir rol oynar.

Hiper tansiyonu önler, kan basıncını düşürür

pancar22

Pancar, kan damarlarının görevini sürdürmesindeki faydalarıyla bilinir. Bu özelliği sayesinde vücutta kan akışını hızlandırarak kan basıncının düşmesine yardımcı olur.

Vücuda doğal bir enerji verir

kirmizi-pancar-corbasi-polonya

Egzersiz yapmadan önce tüketilen pancar, spor sırasında vücudun direncini artırmaya yardımcı olur.Kaslardaki kan ve oksijen dolaşımına yardımcı olması sebebiyle yorgunluk belirtilerini ortadan kaldırır.

Kalp hastalıklarına karşı savaşır

Pancar yukarıda yazdığımız özelliklerini de arkasına alarak damarlarda kanın daha hızlı dolaşmasını sağlar bu da genel anlamda kalp sağlığına doğrudan etki eder.

Karaciğerin dostu, hastalıkların düşmanıdır

Kırmızı pancar, içerdiği vitamin ve bileşenleri sayesinde kan ve karaciğer hastalıklarını da önler. Bunların yanı sıra karaciğerin işlevlerini destekleyerek, temizlenmesinde yardımcı olur.

Göz sağlığında havuç kadar etkilidir

elizabethrider

elizabethrider

Pancar da havuç gibi göz sağlığına etki ederek görme bozukluklarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?