https://eatsmarter.com/recipes/steamed-cauliflower | eatsmarter

Sadece 21 Günde Vücuda Olan Faydalarıyla Şaşırtan Bir Lezzet: Karnabahar Kürü

Favorilerime
Ekle

Kış gelip de hastalıklar daha bir kendini hissettirmeye başladığında, çareyi hemen en taze mevsim sebzelerinde, meyvelerinde arayanlardansanız, toplanın! Bugün faydalarını görünce şaşıracağınız, "Yararlı olduğunu biliyordum da bu kadarını düşünmemiştim" dedirtecek bir kür ile tanıştıracağız sizi; karnabahar kürü ile!

Sadece 2 malzeme ile kolayca hazırlanan ve 7'şer günlük 3 uygulama ile etkilerini hissettiren bu kür, özellikle kadınların ellerinden düşürmek istemeyeceği faydalar sunuyor, tam da şu mevsimde onu bol bol değerlendirmek için bize de bir neden daha çıkıyor.

Her haline bayıldığımız karnabahar bu kez yemek olup sofralara çıkmıyor ama faydalarıyla bizi en az nefis bir yemek yemiş kadar mutlu etmeyi başarıyor.

Buyursunlar, karnabahar kürü nasıl hazırlanır, nasıl uygulanır, faydaları nelerdir birlikte öğrenelim!

Karnabahar kürü tarifi nasıl hazırlanır ve nasıl uygulanır?

Karnabahar kürünü hazırlamak için ihtiyacınız olan aslında yalnızca 2 malzeme var. Ancak kürün daha etkili bir hale gelmesini istiyorsanız karnabaharı kullanırken karnabahar yapraklarını da karışıma ilave etmeniz diyelim ve karnabahar kürü tarifi için gerekli malzemeleri şöyle sıralayalım:

 • 1 litre temiz içme suyu
 • 400-500 gram karnabahar (Elinizde karnabahar yaprakları varsa mutlaka yapraklarını da karışıma eklemeyi unutmayın)
 • Karnabahar kürü nasıl hazırlanır ve nasıl uygulanır?

  Karnabahar kürünü hazırlamak için önce bir tencerenin içine temiz içme suyunu aktarın ve kaynamaya bırakın. Bu sırada karnabaharlarınızı ve elinizde varsa karnabahar yapraklarını güzelce yıkayıp temizleyin. karnabaharları ufak parçalar halinde kesin. Su kaynamaya başlayınca karnabaharı ve karnabahar yapraklarını içine atın, tencerenin kapağını kapatın ve 10 dakika kadar bu şekilde kaynatın. Ardından ocaktan alın, bir süre soğumasını bekledikten sonra süzgeçten geçirerek suyunu ve tanelerini ayırın. Elde ettiğiniz bu suyu içmeniz yeterli olacaktır ama haşladığınız karnabaharları da salatalarınıza katarak ya da farklı yemeklere ekleyerek değerlendirmeyi unutmayın.

  Karnabahar suyu da diyebileceğiniz bu karnabahar kürünün nasıl uygulandığına gelince; her sabah ve akşam 1 su bardağı olacak şekilde hazırladığınız bu suyu içmeniz yeterli olacaktır. Bu kürü 7 gün boyunca her sabah ve akşam uyguladıktan sonra 3 gün ara vermeli, ardından yeniden 7 gün uygulayıp 3 gün ara vermeli, son olarak yeniden 7 gün uygulayıp 3 gün ara vermelisiniz.

  Sözün kısası, karnabahar kürünü 3 kez 7'şer gün olacak şekilde ve bu günler arasında 3'er gün ara vererek toplam 1 ay uygulamanız yeterli. Vücudunuzun dinlenmesi için mutlaka üçer günlük araları vermeyi ihmal etmemeli, 21 gün aralıksız olarak asla uygulamamalısınız, aman diyelim.

  Karnabahar kürünün faydaları nelerdir?

  Karnabahar kürünün nasıl kolayca hazırlandığını öğrendiğinize göre geçelim bu kürün faydalarına:

 • Karnabahar kürü özellikle birçok kadının dönem dönem yaşadığı sistit sorununa çözüm oluyor.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarının azalmasını, düzenli kullanılması halinde tamamen bitmesini sağlıyor.
 • Antibakteriyel ve antioksidan etkileri sayesinde karnabahar kürü düzenli kullanıldığında vücudu gripten tutun da birçok kanser türüne kadar hastalıklardan koruyor.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor.
 • Antioksidan özellikleri sayesinde vücudu zararlı maddelerden arındırmayı başaran karnabahar kürü, bu özelliği sayesinde kanın damarlarımızda sağlıkla dolaşmasına yardımcı oluyor, dolaşım sistemimizi de destekliyor.
 • Bu etkisiyle de yüksek tansiyon sorununa çare oluyor, tansiyonun dengelenmesine yardım ediyor.
 • Şaşırtıcı olsa da önemli oranda kalsiyum da içeren bu kür, kas ve kemik gelişimini de olumlu yönde etkiliyor.
 • Hem sindirim sistemini desteklediği hem de uzun süre tok kalmaya yardımcı olduğu için kilo vermek isteyenler için de bir destekleyici olarak görülüyor.
 • Son olarak karnabahar kürünün antioksidan özellikleri sayesinde hücrelerin yenilenme hızını artırdığı da biliniyor, bizden söylemesi.
 • Karnabahar kürünü uygulamadan önce ve uygularken nelere dikkat etmek gerekir?

  eatsmarter

  eatsmarter

  Karnabahar kürünün faydalarını görünce bu kürü hemen uygulamak istemiş olabilirsiniz ama aşağıdaki noktalara da dikkat etmeyi unutmamalısınız:

 • Tiroid hastasıysanız bu kürü kullanmamalısınız.
 • Aynı şekilde düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız, ciddi ve kronik bir rahatsızlığınız ya da uymanız gereken bir diyet programınız varsa, hamilelik ve emzirme dönemlerindeyseniz bu kürü kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
 • Karnabahar ya da karnabahar ile aynı sınıftan olan brokoli gibi çeşitli sebzelere alerjiniz varsa bu kürü asla kullanmamalısınız.
 • Uygulamanız için hiçbir engel yoksa karnabahar kürünü tüketmeye başlayınca yukarıda anlatılan düzeni kaçırmamalı, 7 gün boyunca uyguladıktan sonra 3 gün mutlaka ara vermelisiniz.
 • Ara vermeden arka arkaya 21 gün boyunca uygularsanız faydasından çok yan etkileri olabileceğini unutmamalı, vücudunuzu yormamalısınız.
 • Karnabaharın yapısı gereği bu kür, aşırı miktarda tüketildiğinde gaz ve şişkinliğe neden olabileceğinden günlük tüketilmesi gereken miktarları aşmamak gerekiyor.


 • Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?