Kahveden Çok Karanfil Tüketmeniz İçin 9 Şahane Neden

Favorilerime
Ekle

Sizi ders çalışırken, önemli bir işinizi tamamlamaya çalışırken kenarda kalıp buz gibi olsa da içmeye devam ettiğiniz kahvelerle baş başa bırakmak olmazdı. Çünkü enerji verdiği, uyku kaçırdığı için elinizden düşürmediğiniz o kahveler, aslında bir noktadan sonra işe yaramadığı gibi midenize de iyi gelmiyor, sindirim sisteminizi de alt üst edebiliyor. Siz yine kahvenizi için tabii, onun yeri apayrı ama çok da abartmayın.

Ondan beklediğiniz tüm mucizevi faydaları bulabileceğiniz daha sağlıklı bir seçenek var: Karanfil. Yoğun aroması ve saymakla bitmeyen faydalarıyla karanfil, çaydan tatlılara pek çok yemeğe ve içeceğe dahil olabilen bir lezzet üstelik.

Siz de finallere yada vizelere hazırlık dönemindeyseniz ya da işiniz için bitirmeniz gereken acil bir projeniz varsa karanfili elinizden eksik etmemeniz şiddetle tavsiye olunur diyor ve başlıyoruz.

Karanfil sınav döneminde kapılmadan edemediğimiz stresle başa çıkmamıza yardımcı olur

Karanfil

Karanfil

Karanfil, antioksidan özelliğe sahip nefis bir baharattır. Bu özelliği sayesinde stres ve kaygıyla başa çıkmanıza destek olur.

"Çalışıyorum ama aklımda tutamıyorum." sorununa çözüm olur, hafızayı güçlendirir

karanfil-baharat-ocak-2021

İçinde bolca bulunan omega 3 yağ asitleri sayesinde karanfil, hafızayı güçlendirme konusunda oldukça başarılı olan baharatlardandır. Sınav zamanı ezber derdine çözüm olur.

Bir dersi anlamak için dikkatin şart olduğunu bilir, dikkat toplamayı kolaylaştırır, zihin açıklığı verir

karanfil-cayi-ocak-2021

Aslında karanfilin pek çok faydasının nedeni olan eugenol adlı bileşen, dikkat dağınıklıklarını önler, zihninizi berraklaştırır.

Doğal bir ağrı kesicidir, zamansız tutan baş ağrılarını ve sinüzitten kaynaklanan ağrıları geçirir

karanfil yağı

karanfil yağı

Yine içindeki eugenol sağolsun, karanfil fiziksel ağrıların da önüne geçer. Özellikle baş ağrılarının geçmesinde önemli bir rol oynar. Etkisinden hızlıca yararlanmak için yemek yerine artık her yerde bulabileceğiniz yağ halini ağrı olan bölgeye sürmeniz yeterli olacaktır.

Zamanınız uyuklamakla geçmesin diye dinçlik verir, enerjik hissetmenizi sağlar

karanfil-ishal

Karanfilde bulunan manganez ve magnezyum da en az eugenol kadar faydalıdır ve vücudunuza dinçlik verir. Depresyon halinden kurtardığı da bilinmektedir.

Finallere çalışmaktan düzgün beslenemeyen bünyenize destek olur, mide bulantılarını ve sindirim rahatsızlıklarını giderir

karanfil-fayda-ocak-2021-2

Lifli yapısı ve içinde bol bol bulunan K vitamini sayesinde karanfil, yaşadığınız sindirim sorunlarının önüne geçer. Aniden başlayan mide bulantılarına kokusu ve mide rahatlatma etkisiyle çare olur.

Sınava bir hafta kala baş gösteren 20'lik diş ağrısını ya da diş çürüklerinin neden olduğu ağrıları hafifletir

karanfil-dise-iyi-gelir-ocak-2021

Çocukluğumuzdan beri görürüz dişi ağrıyan insanların ağrı olan yere karanfil bastıklarını. İşte tam da aynı yöntemi uygulayın siz de ağrınız olursa bu zor zamanlarınızda. Çünkü karanfil hem antiseptik yani mikropları öldürücü hem de analjezik yani ağrı kesici özelliklere sahiptir.

Hava günlük güneşlik olsa da final haftasında kapılmaktan kurtulamadığınız salgın hastalıklardan korur, gribi ve nezleyi geçirir

karanfil-baharat-ocak-2021-8

Balgam söktürücü etkisiyle sınav zamanı gireceğiniz öksürük krizlerinden kurtarır, vücudun direncini artırarak hasta olmanızı önler. Size de rahat rahat ders çalışmak kalır.

"Ya sınavda tuvalete gitmem gerekirse" stresinden kurtarır, ishali önler

karanfil-one-cikan-ocak-2021

İsimleri biraz karmaşık olsa da karanfilin içinde bulunan alpha-kadinol, maslinik asit ve alpha-kubeben adlı bileşenler, kelimenin tam anlamıyla hayat kurtarır ve ishali keser. Siz de zamanınızı tuvalette değil ders başında geçirirsiniz.

Önemli not: Karanfil güzelmiş ama nasıl tüketeceğiz derseniz, bir bardak kaynar suyun içine 8-10 tane karanfil koyup demleyerek içebilir, tarçınla da tadını perçinleyebilirsiniz. Eğer bu şekilde tadını yoğun bulursanız her zaman içtiğiniz siyah çayın içine 4-5 tane atarak da karanfilden yararlanabilirsiniz. Hiçbirini yapmasanız da elinize birkaç tane alıp ara ara ağzınıza atmanız yeterli olacaktır.

Şimdiden finallerde başarılar

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Kibris Ortam19 Ocak 2018 00:36
Karanfil aynı zamanda selülit yağ yakımı içinde kullanılır bilesiniz istedim :) https://www.modarazzi.com.tr/selulit-ve-yag-yakimi-icin-dogal-karisim/
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?