japon-tatlilari-manset

Japonların Konu Tatlı Olunca Harikalar Yarattığının 15 Kesin Kanıtı

Favorilerime
Ekle

Şu dünyada icat çıkarmak deyiminin en çok yakıştığı millet Japonlar. Süpürgeli terlikten şemsiye olarak kullanılabilen kıravata kadar akılalmaz icatlarla karşımıza çıkan Japonlar, gerekliliği tartışılan ürünlerle neredeyse her zaman gündemde olmayı başarıyor.

Ancak yiğidi öldürüp hakkını vermek lazım, Japonların yaratıcılıkları teknoloji ve yemek gibi bazı konularda zaman zaman çok üst seviyeye ulaşıyor ve bize harika ürünler sunuyorlar. Özelikle tatlı konusunda iddialı olduğunu düşündüğümüz bu milletin muhteşem tatlılarını gördüğünüzde siz de bize katılacaksınız.

Hem görsel anlamda hem de lezzet açısından bizi birbirinden faklı dünyalara sürükleyen bu nefis Japon tatlıları, insana adeta yeme de yanında yat dedirtiyor.

Yeşil çaylı çikolatayla kaplı çilekler

Bir çikolata çileğe hiç bu kadar yakışmamıştı.

Kedili parfeler

Minik çilek şapkasından, şekerden bıyıklarına… Dünyanın en tatlı kedisi bu olabilir.

Badem kucaklayan ayı kurabiyeleri

Hep bal kavanozu kucaklayacak değiller ya, bu şirin ayıcıklar kuruyemiş seviyor

Kiraz çiçeği patileri

Japonya’nın en değerli ağaç türü olan Sakura (kiraz çiçeği)’nın hem rengi hem de kirazları sevimli dostlarımızın minnoş patileri şekline bürününce ortaya bakmaya doyum olmayan bu tatlı çıkıyor.

Portakal kek

Gerçek bir portakaldan ayırt edilemeyecek kadar detaylandırılmış kek, diyettekiler için büyük bir hayal kırıklığı olabilir.

Kedili şans kurabiyesi

Pirinç patlağından hazırlanan kurabiyenin içine yerleştirilen sevimli kediler, gününüze şans getirmeye can atıyor.

Ayılı içecekler

Japonların bu yaratıcılığı sadece yemekle sınırlı değil. İçecekleri de ne yapıp edip şirinleştirebiliyorlar.

Kotatsu’nun altında uyuyan kedicikler

Kotatsu, masa, ısıtıcı, yatak ve yorganın kombin edilmesiyle oluşan eski bir Japon icadı. Bu japon icadını kedilerin çok seveceğinden hiç şüphemiz yok. Bu tatlı kedicikler de sevmiş gözüküyor.

Tavşan kurabiyeler

Yuvarlak kurabiye hamurlarını fırına vermeden önce iki makas darbesiyle uzun kulaklar ve bir çift göz yapan Japonlar, tatlıları kolayca şirinlik abidesine dönüştürmenin yolunu bulmuşa benziyor.

Sevimli makaronlar

Zaten yeterince minnoş bir tatlı olan makaronu, kedi ve ayıcıkların sempatisiyle birleştiren Japonlar, makarona seviye atlatmış desek yanlış olmaz.

Çiçek tatlıları

Tatlıdan çok bir tasarım ürününü andıran çiçek tatlıları, görünce kokusunu ve tadını merak ettiren cinsten.

Gül dondurmaları

Japonların chrin-chrin dondurması diye adlandırdıkları bu dondurmalar 50 yılı aşkın süredir Japonya’nın en popüler yaz tatlılarından.

Kedili donat

Nevi şahsına münhasır bir Amerikan tatlısı olan donat, Japonların hünerli elleriyle bambaşka bir boyuta taşınmış.

Gerçekçi hayvan lolipopları

Bu kadarına gerek var mı biz de bilmiyoruz ama ahtapot, kurbağa gibi her türlü hayvanın lolipopunu da yapmışlar. Hem de neredeyse bire bir aynı.

Su damlası keki

boredpanda

boredpanda

Renksiz jöle ve agar tozu kullanılarak hazırlanan Su Damlası Keki, tam bir sanat eseri. 30 dakika içinde tüketilmesi gereken tatlı, ne yazık ki hayran hayran bakmak için fazla kısa ömürlü.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

3

Rabia_22 Aralık 2017 20:52
Portakal kekin tarifini alabilir miyim?
Yanıtla
lotuseaster5 Kasım 2016 16:22
ay ay ay çok beğendim hepsini. ama yemek için fazla havalılar ve benim için -yapmam için daha imkansız gibiler. 2 boyutlu güzeller, :R
Yanıtla
Berra9 Mart 2016 12:18
su damlası keki tarifini paylaşır mısınız
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?