facebook

Her Lokmasında Sizi Mersin'e Işınlayacak İstanbul'un En Lezzetli 8 Tantunicisi

Favorilerime
Ekle

Radarımızda bu hafta Mersin’in bağrından kopup gelen, hepimizin pek vurulduğu tantuni var. Bunun için canımız her tantuni istediğinde ta Mersin'e kadar gitmiyoruz tabii. İstanbul’da şöyle bir dolanıyoruz. “Mersin’i aratmayacak tantuniciler nerelerdedir'?” sorusunun cevabını arıyoruz.

Bir dürümüyle asla doymayacağınız, içine limon basmak isteyeceğiniz, yanında gelen rokalı, turplu, turşulu ikramlarıyla karın doyurabileceğiniz tantuniciler burada...

Sözün kısası işte karşınızda birbirinden lezzetli İstanbul tantunicileri!

Not: Bu içerik ilk olarak 4 Mart 2016'da yayınlanmış, 23 Kasım 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Memoş Tantuni

Bilenler bilmeyenlere söylesin; zamanında Vedat Milor’un dahi yere göğe sığdıramadığı, seveni çok olan Mersin’in meşhur Memoş Tantuni'si uzun süredir İstanbul’da!

Ataşehir’de hizmet veren bu mekan şimdiye kadar yediğiniz tantunileri size unutturabilir. Bir kere tüm sinir ve yağlarından ayıklanmış sığır eti ve ince lavaşı on numara beş yıldız! Maydanoz, nane, domates ve soğan ile hazırlanan tantuniyi acılı veya acısız alabilirsiniz. Turşu biberler ve limondan vazgeçmiyoruz tabii. Böylesine iştah kabartan bir lezzet olunca bir taneyle doymak ne mümkün! Gitmişken mideye iki tane indirmek şart!

Memoş Tantuni adres: Barbaros Mahallesi, Halk Caddesi, Şen Sokak, No 3, Ataşehir, İstanbul

MMY Tantuni

Her tantuniciyi salaş ve minik sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Burası bir hayli büyük ve şık. Menüsü de diğerlerinden farklı. Sadece dürüm ve ekmek tantuni yok mesela. Bunlara ek olarak lokma tantuni, yoğurtlu tantuni, porsiyon tantuni gibi seçenekler de var. Manda yoğurdu ve salata da tantuni yanında leziz gidecek lezzetler. Sonra bir de künefe yediniz mi sizden güzeli yok.

Şehrin bir ucunda da olsa bu durum tantuniseverleri yıldırmayacaktır. Eminiz o metrobüse binip o mekanda biteceklerdir.

MMY Tantuni adres: Yeşilköy Mahallesi, Dünya Ticaret Merkezi, B Blok, Kat 1, Yeşilköy Merkez, Bakırköy, İstanbul

Beşaltı Kirvem Tantuni

Karaköy’de uygun fiyata karın doyurabileceğiniz nadir yerlerden. Bu sebeple listenize ekleyin. Sonra vay efendim "Karaköy’de kahveden, çaydan, tatlıdan başka bir şey yok” gibi söylemlere girmeyin.

Diğerleri gibi tantuninizi dürüm veya yarım ekmek şeklinde alabilirsiniz. Öyle bir tane ile doymayanları da unutmamışlar; üç çeyrek ve bir buçuk menüdeki diğer seçeneklerden. Maydanoz, nane, limon ve acı turşu biberler tantuninize yakışacak lezzetler. Künefesinin de seveni çok.

Öğlen saatlerinde yer bulmanız mümkün olmayabilir çünkü bütün Karaköy esnafı burada bitiyor ama şansınızı deneyin tabii.

Beşaltı Kirvem Tantuni adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Mumhane Caddesi, No 35/B, Beyoğlu, İstanbul

Suat Usta 33

Tantuni denilince herhalde akla ilk gelendir! Beyoğlu’nda sabahladığınız bir günde ya da koşuşturmacalı bir gününüzde kendilerinin adeta bir kurtarıcıya dönüştüğünü söyleyebiliriz.

Yarım ekmek ve dürüm şeklinde servis ettikleri tantuniyi pek lezzetli turşu biberler, roka ve limon ile servis ediyorlar. Kimi zaman nane de oluyor tabakta turp da. O zaman tadından yenmiyor işte! Oldukça salaş bir mekan amma ve lakin Beyoğlu çevresinde yiyip yiyebileceğiniz en iyi tantuni. Kendisinden Kurtuluş, Dudullu, Gülbağ gibi semtlerde de bulunur, bizden söylemesi.

Suat Usta 33 adres: Katip Mustafa Çelebi Mahallesi, İstiklal Caddesi, Tel Sokak, No 1, Beyoğlu, İstanbul

Kadıköy Tantuni

İçinden Kadıköy’ün geçmediği bir liste yapmadık daha! Sokak lezzetleri, dürümcüler, kahvaltıcılar, kahveciler… Gördük ki tantuni konusunda da Mersin’i aratmayacak tantunicileri var. Şaşırdık mı? Tabii ki hayır! İşte bu mekanlardan biri de salaş mı salaş, öğrenci dostu Kadıköy Tantuni.

Bu mekanda tantuninizi yarım çıtır ekmek veya dürüm şeklinde alabilirsiniz. Yanında gelen rokalar, limon ve acı turşu biberler gözlerinizi şenlendirecek türden. Mis gibi açık ayranını ise içtikçe içesiniz gelecek.

İlla Kadıköy’de yaşamanıza gerek yok, kim hafta sonu şöyle bir deniz havası almak istemez ki?

Kadıköy Tantuni adres: Osmanağa Mahallesi, Leylak Sokak, No 11/C, Kadıköy, İstanbul

Baazen

Baştan söyleyelim listenin en şık mekanıdır. Hijyen konusunda takıntıları olan arkadaşlar buraya rahatlıkla gidebilir.

Birçok yerde olduğu gibi burada da tantuninizi dürüm ve ekmek arası olarak alabilirsiniz ama dürümle doyacağınızı sanmayın, iki tane şart! Künefe ve sütlü kadayıf da sonunda ağızları tatlandırmalık lezzetlerden.

Mekan pek şık, bir de Levent’te olunca fiyatlar ortalamanın üstüne çıkıyor haliyle. Ama bu durum tantuninin fast food'a leziz bir alternatif olduğu gerçeğini değiştirmez.

Baazen adres: Levent Mahallesi, Levent Caddesi, No 1, Beşiktaş, İstanbul

MR Tantuni Döner

Geldik şehrin başka bir fark yaratan tantunicisine. Hiç uzatmadan gelelim o fark yaratan menüsüne: Lokma, lavaş, somun, special şeklinde toplam dört çeşit tantunisi var. Özellikle tantunide yenilik arayan arkadaşların Mr Special tantunisini tavsiye ederiz. Lokma tantuniler üstündeki o sos bir başka güzel, bir başka leziz olmuş. Yanında gelen yeşillikler ve turşular da bol kepçe. Elleri epey açık anlayacağınız. O yeşillik tabağı bile karnınızı doyuracak türden!

Sonrasında patlatacağınız künefeye ise on üzerinden on bir veren arkadaşlar tanıyoruz. Bir gidip denemeli!

MR Tantuni Döner adres: Sahrayıcedid Mahallesi, İnönü Caddesi, No 11, Kadıköy, İstanbul

Meşhur Tantunici Mesut Usta

https://www.instagram.com/tantunimesutusta/ | instagram

instagram

Bu kez boğazına düşkün arkadaşların en iyi lezzet rotalarından Bağcılar’a gidiyoruz. Bir aile işletmesi olan mekan semtteki diğer mekanlar gibi samimi, sıcak.

Dürüm, yarım ekmek, lokma ve çeyrek ekmek tantuni çeşitlerinden. Amma velakin dürümü her ne kadar lezzet üstü olsa da bir tane ile doymanız mümkün değil, en az iki adet yemeniz şart. O kadar yol gitmişken efsane künefelerinden de mideye indirmek şart.

Meşhur Tantunici Mesut Usta adres: 15 Temmuz Mah. Gülbahar Cad. No:55 Bağcılar, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?