TARİF / YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Her Lokmasında Sizi Mersin'e Işınlayacak İstanbul'un En Lezzetli 10 Tantunicisi

yemek.com
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!

Sıkça Yenen Konular

Radarımızda bu hafta Mersin’in bağrından kopup gelen, hepimizin pek vurulduğu tantuni var. Bunun için ta Mersinlere gitmiyoruz tabii. İstanbul’da şöyle bir dolanıyoruz. “Mersin’i aratmayacak tantuniciler nerelerdedir'?” sorusunun cevabını arıyoruz.

Eve sipariş verebileceğiniz, bir dürümüyle asla doymayacağınız, içine limon basmak isteyeceğiniz, yanında gelen rokalı, turplu, turşulu ikramlarıyla karın doyurabileceğiniz tantuniciler burada...

Vedat Milör tapıyor: Memoş Tantuni

Bilenler bilmeyenlere söylesin; Vedat Milor’un yere göğe sığdıramadığı Mersin’in meşhur Memoş Tantuni'si bir süredir İstanbul’da!

Ataşehir’de hizmet veren bu mekan şimdiye kadar yediğiniz tantunileri size unutturabilir. Bir kere tüm sinir ve yağlarından ayıklanmış sığır eti ve ince lavaşı on numara beş yıldız! Maydanoz, nane, domates ve soğan ile hazırlanan tantuniyi acılı veya acısız alabilirsiniz. Burada da turşu biberler ve limondan vazgeçmiyoruz tabii. Böylesine iştah kabartan bir lezzet olunca bir taneyle doymak ne mümkün! Gitmişken mideye iki tane indirmek şart!

Memoş Tantuni adres: Barbaros Mahallesi, Halk Caddesi, Şen Sokak, No 3, Ataşehir, İstanbul

Tantuninin her çeşidi burada: MMY Tantuni

Her tantuniciyi salaş ve minik sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Burası bir hayli büyük ve şık. Menüsü de diğerlerinden farklı. Sadece dürüm ve ekmek tantuni yok mesela. Bunlara ek olarak lokma tantuni, yoğurtlu tantuni, porsiyon tantuni gibi seçenekler de var. Manda yoğurdu ve salata da tantuni yanında leziz gidecek lezzetler. Sonra bir de künefe yediniz mi sizden güzeli yok.

Şehrin bir ucunda da olsa bu durum tantuniseverleri yıldırmayacaktır. Eminiz o metrobüse binip o mekanda biteceklerdir. MMY’nin Bağcılar, Ataköy ve Yenibosna’nın birkaç farklı yerinde de şubeleri var, bilginize!

MMY Tantuni adres: Yenibosna Merkez Mahallesi, Cemal Ulusoy Caddesi, No 21, Bahçelievler, İstanbul

Karaköy'e sadece kahve içilmeye gidilmez: Beşaltı Kirvem Tantuni

Karaköy’de uygun fiyata karın doyurabileceğiniz nadir yerlerden. Bu sebeple listenize ekleyin. Sonra vay efendim "Karaköy’de kahveden, çaydan, tatlıdan başka bir şey yok” gibi söylemlere girmeyin.

Diğerleri gibi tantuninizi dürüm veya yarım ekmek şeklinde alabilirsiniz. Öyle bir tane ile doymayanları da unutmamışlar; üç çeyrek ve bir buçuk menüdeki diğer seçeneklerden. Maydanoz, nane, limon ve acı turşu biberler tantuninize yakışacak lezzetler. Künefesinin de ayılıp bayılanı çok.

Öğlen saatlerinde yer bulmanız mümkün olmayabilir çünkü bütün Karaköy esnafı burada bitiyor ama şansınızı deneyin tabii.

Beşaltı Kirvem Tantuni adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Mumhane Caddesi, No 35/B, Beyoğlu, İstanbul

Tantuni denince ilk akla gelen: Suat Usta 33

Tantuni denilince herhalde akla ilk gelendir! Beyoğlu’nda sabahladığınız bir günde ya da koşuşturmacalı bir festival gününde kendilerinin adeta bir kurtarıcıya dönüştüğü doğrudur.

Yarım ekmek ve dürüm şeklinde servis ettikleri tantuniyi pek lezzetli turşu biberler, roka ve limon ile servis ediyorlar. Kimi zaman nane de oluyor tabakta turp da. O zaman tadından yenmiyor işte! Ama baştan söyleyelim öyle aman aman bir mekan beklemeyin. Oldukça salaş amma ve lakin Beyoğlu çevresinde yiyip yiyebileceğiniz en iyi tantuni. Kendisinden Kurtuluş, Dudullu, Gülbağ gibi semtlerde de bulunur. Hatta bu çevrelerde oturuyorsanız bir alo demeniz yeterli!

Suat Usta 33 adres: Katip Mustafa Çelebi Mahallesi, İstiklal Caddesi, Tel Sokak, No 1, Beyoğlu, İstanbul

Öğrenci dostu: Kadıköy Tantuni

İçinden Kadıköy’ün geçmediği bir liste yapmadık daha! Sokak lezzetleri, dürümcüler, kahvaltıcılar, barlar, kahveciler… Gördük ki tantuni konusunda da Mersin’i aratmayacak tantunicileri var. Şaşırdık mı? Tabii ki hayır! İşte bu mekanlardan biri de salaş mı salaş, öğrenci dostu Kadıköy Tantuni.

Bu mekanda tantuninizi yarım çıtır ekmek veya dürüm şeklinde alabilirsiniz. Yanında gelen rokalar, limon ve acı turşu biberler gözlerinizi şenlendirecek türden. Bakır tasta verilen açık ayranı ise içtikçe içesiniz gelecek.

İlla Kadıköy’de yaşamanıza gerek yok, kim hafta sonu bir Moda havası almak istemez ki?

Kadıköy Tantuni adres: Osmanağa Mahallesi, Leylak Sokak, No 11/C, Kadıköy, İstanbul

Beyaz yakalıların vazgeçilmezi: Baazen

Baştan söyleyelim listenin en şık mekanıdır. Hijyen konusunda takıntıları olan arkadaşlar buraya rahatlıkla gidebilir.

Birçok yerde olduğu gibi burada da tantuninizi dürüm ve ekmek arası olarak alabilirsiniz ama dürümle doyacağınızı sanmayın, iki tane şart! Künefe ve sütlü kadayıf da sonunda ağızları tatlandırmalık lezzetlerden.

Mekan pek şık, bir de Levent’te olunca fiyatlar ortalamanın üstüne çıkıyor haliyle. Ama bu durum tantuninin fast food'a leziz bir alternatif olduğu gerçeğini değiştirmez. Oralardayken bu lezzeti bir denemeli. Kendisinden bir adet Bahçelievler’de de bulunur.

Baazen adres: Levent Mahallesi, Levent Caddesi, No 1, Beşiktaş, İstanbul

Üstüne bir de künefe gömülür: MR Tantuni Döner

Geldik şehrin başka bir fiyakalı ve fark yaratan tantunicisine. Hiç uzatmadan gelelim o fark yaratan menüsüne: Lokma, lavaş, somun, special şeklinde toplam dört çeşit tantunisi var. Özellikle tantunide yenilik arayan arkadaşların Mr Special tantunisini tavsiye ederiz. Lokma tantuniler üstündeki o sos bir başka güzel, bir başka leziz olmuş. Yanında gelen yeşillikler ve turşular da bol kepçe. Elleri epey açık anlayacağınız. O yeşillik tabağı bile karnınızı doyuracak türden!

Sonrasında patlatacağınız künefeye ise on üzerinden on bir veren arkadaşlar tanıyoruz. Bir gidip denemeli!

MR Tantuni Döner adres: Sahrayıcedid Mahallesi, İnönü Caddesi, No 11, Kadıköy, İstanbul

Anadolu yakasında Mersin lezzeti: Yaprak Tantuni

Anadolu Yakası’nda bir elin parmaklarını geçmeyen leziz tantunicilerden biri olur kendisi. Ekmek arası ya da lavaş tercih edebileceğiniz tantunisi bol limonlu, bol etli. İçine istediğiniz kadar soğan, domates ve maydanoz boca etmek serbest.

Her gidenin tantunisine, mekanın temizliğine övgüler yağdırdığı mekanın fiyatları olunca, da makul mekanın müdavimi de gelen gideni de çok. Kalabalığa gelemeyenlerdenseniz sizin için şöyle güzel hizmetleri de var: Yaprak Tantuni Sipariş

Yaprak Tantuni adres: 19 Mayıs Mahallesi, İnönü Cad. No:75, 34734 Kadıköy, İstanbul

Yemeyince özlemi çekilen: Sıla Tantuni

Küçükbakkalköy’ün temiz mi temiz mütevazı mı mütevazı tantunicisine hoş geldiniz. Lezzeti Mersin’dekileri aratmayan, öğrenci dostu mekanın tantunisine eminiz mest olacaksınız. Öyle ki haftanın her günü bu lezzeti yeseniz, bıkmayacaksınız.

Üstelik dürüm veya yarım ekmek şeklinde alabileceğiniz tantuninin burada tavuklusunu da bulabilirsiniz. Yanında limonu, bol rokası, turşuluk biberleri de eksik değil tabii.

Sıla Tantuni adres: Feneryolu Mahallesi, Fahrettin Kerim Gökay Cd. No:88 D:3, 34724 Kadıköy/İstanbul

Samimiyeti yeter: Meşhur Tantunici Mesut Usta

Bu kez boğazına düşkün arkadaşların en iyi lezzet rotalarından Bağcılar’a gidiyoruz. Bir aile işletmesi olan mekan semtteki diğer mekanlar gibi samimi, sıcak.

Dürüm, yarım ekmek, lokma ve çeyrek ekmek tantuni çeşitlerinden. Amma velakin dürümü her ne kadar lezzet üstü olsa da bir tane ile doymanız mümkün değil, en az iki adet yemeniz şart. O kadar yol gitmişken efsane künefelerinden de mideye indirmek şart.

Meşhur Tantunici Mesut Usta adres: Evren Mahallesi, Gülbahar Cad. 34203 Bağcılar, İstanbul

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?