https://www.instagram.com/brod_nisantasi/ | instagram

Ekmeğe Yeniden Aşık Olacağınız Mis Gibi Ekşi Mayalı Ekmekler Yapan 8 Leziz Mekan

Favorilerime
Ekle

Son zamanlarda bir trend aldı başını gidiyor; ekşi maya kullanılarak yapılan ekmekler. Aslında çok eski bir teknik kendisi ama tahmin edersiniz ki sağlıklı yaşam mottosu herkesin dilinde. Yediğimize içtiğimize dikkat ettiğimizden olacak ki bu ekmekleri bulmak artık o kadar zor değil.

Lakin yemek yapmaya bayılan arkadaşlarımız için değil bu sözlerim. Onların çok vakitlerini alsa da bu uğraş; suyunu, ununu, ekşi mayasını alır kendi ekşi mayalı ekmeğini kendi yapar. Ama bir de benim gibiler var. Bir makarna mı yapacak? Geçen yarım saate lanet eder. Sonunda da o yemekten hayır gelir mi, gelmez!

Ama kendimi bu güzellikten mahrum bırakacak da değilim. İstanbul’un hemen hemen her yerinde bu lezzeti tadabilir, hatta alıp evinize bile götürebilirsiniz.

Mutfakla haşır neşir olan arkadaşlarımız ya da ustalık seviyesine gelmiş ekmek meraklıları için de bu mekanların ilham vereceğine eminim. Hazırsak İstanbul'da ekşi maya ekmek bulabileceğiniz mekanları sıralıyorum.

Not: Bu içerik ilk olarak 12 Haziran 2015'te yayınlanmış, 1 Kasım 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Naan Bakeshop

Naan’ı “Kadıköy mekanları” yazımdan hatırlayacaksınız. Moda Caddesi üzerindeki bu mekan kahvaltıların artık vazgeçilmez yeri oldu. Naan bir nevi fırın. İsmini de Osmanlıca’dan alıyor: Ekmek.

Burada oturup uzun soluklu kahvaltılar yapabilir ya da ekşi maya ekmeğinden satın alıp bu güzelliği evinizde yiyebilirsiniz. Eğer mekanda keyif çatacaksanız -ki ben hep öyle yaparım- mekanın hemen alt katında yapılan ekşi maya ekmeklerinden ve leziz mezelerinden faydalanmalısınız. Bir de atlayamayacağın "Croque Naan” gibi lezzetleri var. Ekşi maya ekmeğinin üzerine Kars gravyeri, dijon hardallı sos ve füme et koyuyorlar. Nasıl bir şölen, artık gerisini siz düşünün!

Menüdeki diğer seçeneklere hiç girmiyorum bile.

Son olarak mekan hafta içi bir o kadar huzurluyken hafta sonu yer bulmakta zorluk yaşayabilirsiniz.

Naan Bakeshop adres: Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, No:113 Kadıköy, İstanbul

Grandma Bakery Cafe

Rotamızı Teşvikiye’ye çeviriyoruz. Ekmeklerinden, tatlılarından, kahvaltısından ve kahvesinden yararlanabileceğimiz Grandma Bakery Cafe'ye doğru ilerliyoruz. Mekan Teşvikiye’de ve tasarımda harikalar yaratması bizi artık o kadar şaşırtmıyor. Seviyoruz buranın beyaz ve kırmızı ağırlıklı renklerini.

Eğer mekanda yapılan tart, kurabiye, kruvasanlara girecek olursak çıkamam bu işin içinden. Bu sebeple direkt konuya giriyorum. Mekanda büyük/küçük satılan çeşit çeşit ekşi maya ekmek var. Favorim köy ekmeği olsa da rustik, tam buğday ve çavdar da bir o kadar iyi. Sırları da organik un ve kendi mayalarına ek olarak herhangi bir ilave (yaş veya kuru) maya kullanmamaları imiş, bilginize!

Grandma Bakery Cafe adres: Nişantaşı Mahallesi, Ahmet Fetgari Sokak, No 38, Şişli, İstanbul

Mitte Brot

Henüz bu nefis artizan ekmekçi ile tanışmadıysanız daha fazla vakit kaybetmeden tanışmalısınız! Ekşi mayalı ekmeklerine bayılacağınız bu adreste göreceğiniz ekmek çeşitliliği sonrası hangisini alacağınıza hemen karar veremeyeceğinizden eminiz.

Brioche’lardan bagel'a uzanan, her biri kaliteli ve doğal malzemelerle hazırlanan mis kokulu hamur işleri sizi bekliyor!

Mitte Brot adres: 100. Yıl Sanayi Sitesi, AOS 52.Sokak, No.3/1, Maslak, İstanbul

Urban Bread

Ona önce yalnızca Gayrettepe'deki adresinden ulaşabiliyorduk ama müjdemizi isteriz, artık Göktürk'teki şubesine de gidebilirsiniz. Sizin yolunuza hangisi daha yakında onu rotanıza ekleyin ve en yakın zamanda burada soluğu alın. Neden mi? Tabii ki ekşi mayalı mis gibi ekmekleri için!

Üstelik mekanın menüsünde mis kokulu ekmeklerine ek olarak nefis tatlılar da var, söylemesi bizden, tatlarına bakması sizden.

Urban Bread adres: Gayrettepe Mahallesi, Fuat Sarp Sokak, No:4/H, Gayrettepe , İstanbul 34370

Bröd

Dilerseniz doğrudan ekşi mayalı ekmeğin tadını doya doya çıkarabileceğiniz, dilerseniz menüsündeki diğer tatları denemek için bol bol ekşi mayalı ekmek eşliğinde enfes bir kahvaltı yapabileceğiniz bir mekan burası.

Menüsündeki her tat çok özel, her tat kaliteli malzemelerle hazırlanan lezzetlerden oluşuyor... Kendisi Nişantaşı'nda yaşayanların yıllardır gözdesi.

Bröd adres: Teşvikiye Mahallesi, Hacı Emin Efendi Sokak, No 75/2, Şişli, İstanbul

Eppek

Lezzetli ekmeğin pekinde semt semt yaptığımız bu yolculukta şimdi de sırada Kızıltoprak var. Atalık buğdaydan hazırladıkları ekşi mayalı ekmekleri ve diğer birçok ürün çeşidiyle bu adres artizan ekmek severlerin mutlaka uğraması gerekenlerden.

Cevizli tam buğday ekmeklerinden tutun kara çavdara, burada sizi bekleyen çeşitliliğin doğallığına hayran olacak, doğal beslenmenin nasıl lezzetli bir deneyim olduğunu bir kez daha anlayacaksınız. O zaman ne diyelim, gitmişken bizim yerimize de mis kokulu ekmeklerinin tadını çıkarmayı ihmal etmeyin.

Eppek adres: Fenerbahçe Mahallesi, Itrı Dede Sokak, No:22/A, Kadıköy, İstanbul

Sour & Sweet

Caddebostan tarafına uğramadan da olmaz hani. Son yıllarda giderek artan artizan fırıncılığın en lezzetli temsilcilerinden olan Sour & Sweet de ekşi mayalı ekmek konusunda oldukça iddialı adreslerden biri.

Burada ekmeğin tadını doya doya çıkarabileceğiniz nefis bir kahvaltı yapabilir, ekşi mayayı ekmekten farklı nelerde kullanabileceğinizi görebilmek adına mis gibi ekşi mayalı poğaçalarından yiyebilir, "e bu kadar lezzetin üstüne şöyle enfes bir tatlı keyfi de yapmadan olmaz" derseniz unsuz ve rafine şekersiz olarak hazırladıkları farklı ve enfes tatlıların tadına bakabilirsiniz.

İçinde lezzetten dört köşe olmalık mekan yapmışlar, koşun!

Sour & Sweet adres: Caddebostan Plaj Yolu Sokak, No 8/A Kadıköy, İstanbul

Jüli Bakery

instagram

instagram

Listemizi şöyle Kozayatağı'na doğru uzanarak mis kokular eşliğinde tamamlayalım o zaman! Bu mekanda ekşi maya ile yapılan ekmeklerin yanı sıra mis gibi pizzalar, poğaçalar, kruvasanlar bulabilirsiniz. Her biri özel ve doğal malzemelerle hazırlanan bu hamur işlerinin tadına ise doyum olmuyor, baştan söyleyelim

Bir tane yiyince doysanız da içinizden şöyle bir "Bir tane daha mı yesem?" diye geçirmeden edemeyeceksiniz. Bu nedenle tavsiyemiz, yanınıza en az birkaç arkadaşınızı alıp gitmeniz ve bu sayede her lezzetten tatma fırsatı bulmanız yönünde olacak.

Jüli Bakery adres: Kozyatağı Mahallesi, Cemil Akdoğan Sokak, No 16/B, Kadıköy, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

Ozan Karadag11 Kasım 2019 18:01
Sevgili yazar arkadaşım, burada bahsettiğin mekanların bir kısmının yıllardır kapalı olduğunun farkında mısın acaba? Eğer gastronomi ve kültürle ilgili bir içerik yayınlamak istiyorsan biraz daha araştırmanı öneririm.
Yanıtla
Zeynep Çetin 12 Kasım 2019 10:27
Yanıtla
Merhabalar, yazımız ilk olarak 12 Haziran 2015 tarihinde yayınlanmıştı ve söylediğiniz gibi o dönem açık olan birçok mekan şu an kapalı. Ancak 1 Kasım 2019 itibariyle, tam da söylediğiniz nedenle, takipçilerimize güncel bilgi verebilmek adına yazımızı güncellemiş, kapanan mekanları listemizden çıkarırken yerine yine en az onlar kadar nefis yeni mekanlar eklemiştik. Teknik bir sorun nedeniyle sanıyoruz ki siz, yazımızın güncellenmemiş halini gördünüz. Umuyoruz ki şu an yeni haline ulaşabiliyorsunuzdur. :) Sevgiler

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?