https://www.instagram.com/pitakuzguncuk/ | instagram

İstanbul'un Geri Kalanına İnat Sokakları Ihlamur Kokan Kuzguncuk'tan 8 Mekan Önerisi

Favorilerime
Ekle

Bu hafta kasaba havasını hiç kaybetmemiş, masalsı, İstanbul’un telaşlı havasını bir gıdım bile solumayan, esnafın güler yüzlü olduğu, çocukların hala sokaklarda ip atladığı, sokakların egzoz değil de ıhlamur koktuğu, herkesin birbirini tanıdığı Kuzguncuk’tan bildiriyorum. Açıkçası pek heyecanlıyım.

Sokak isimleri bile insanın içini açmaya yetiyor: Güzel Bahar, Yapraklı Çınar, Akasya, Can Yücel, Perihan Abla...

Bir hafta sonunuzu kesinlikle buraya ayırmanız gerekiyor. Osmanlı tarzı, cumbalı, ahşap evlerin fotoğraflarını çekebilir, arnavut kaldırımlı sokaklarını arşınlayabilir, o sinagog senin bu kilise benim şu camii onun diyerekten “Kuzguncuk’ta ziyaret edilmesi gereken yerler" listenizi uzatabilir ve sonunda Kuzguncuk’un bu tatlı mekanlarında mola verebilirsiniz.

Karşınızda birbirinden lezzetli ve sıcak Kuzguncuk mekanları!

Not: Bu içerik ilk olarak 29 Haziran 2015'te yayınlanmış, 18 Ekim 2019 tarihinde güncellenmiştir.

Sıcacık ev havasında, mutluluktan ağlatır bu Kuzguncuk: Sitare

Kuzguncuk’taki her mekanın bir sıcaklığı olması ve her defasında nostalji yaşatması bir tesadüf değil herhalde. En çok da bu yönünü seviyorum. Yeni bir mekan açılsa bile semtin dokusuna uygun, ne bir eksik ne bir fazla.

Sitare de bunun en iyi örneklerinden ve tam ev kafası. Sallanan koltuklar, kristal avizeler, yine yayılası kanepe, şömine tam keyif çatmalık. Bir de yine rahat edeceğiniz, yazın pöfür pöfür esen, kışın da soba kurulup üstünde ekmek kızartılan bir bahçesi var.

Menüsü de dünya mutfağından: Pizzalar, hamur işleri, dürümler, burgerler, salatalar ne ararsan gırla! Serpme kahvaltısı da nefis, aklınızda bulunsun.

Sitare adres: Kuzguncuk Mahallesi, İcadiye Caddesi, No: 30/A, Üsküdar, İstanbul

Boğaz manzarası eksik olmasın Kuzguncuk: İsmet Baba

Sadece Anadolu değil Türkiye’deki en iyi balık restoranlarındandır kendisi. Mekan 1950’li yıllarda İsmet Dökmeciler tarafından Yalı Gazinosu olarak açılıyor, 70’den sonra da İsmet Baba olarak devam ediyor.

Mekanın boğazdaki leb-i derya konumu buraya vurulmamın sadece minik bir sebebi. Bu söylediğimi ancak günlük çıkan lezzetli balıklarını ve mezelerini yedikten sonra anlayabilirsiniz. O kadar iddialı. Bu sebeple masanızdaki olması gerekenleri sıralıyorum: Izgara levreği, dilden dile dolaşan börekleri, kalamar tava, soslu patlıcan ve pilaki.

Zamanında Nazım Hikmet ile Can Yücel mekanın müdavimiymiş. Şimdilerde de mekanda birçok yazar ve sanatçıya rastlamak mümkün.

İsmet Baba adres: Kuzguncuk Mahallesi, Çarşı Caddesi, No: 1/A, Üsküdar, İstanbul

"Perihan Abla"sız olmaz Kuzguncuk: Kuzguncuk Balıkçısı

Sosyal medyayla ucundan bile ilgiliyseniz buranın fotoğraflarını mutlaka görmüşsünüzdür diye düşünüyorum. Giden gitmeyen, önünden geçen geçmeyen birçok kişi buradaki ışıkla aydınlatılmış süsü verilen sarı masanın hastası. Gidip de önünde fotoğraf çekmeyen birini tanımıyorum henüz. Öncellikle bu kadar minnoş bir yeri bu kadar güzelleştiren kimse onu ayakta alkışlıyorum.

Sokak Kuzguncuk’un en güzel sokaklarından birinde; Perihan Abla Sokak! İsmini meşhur Perihan Abla dizisinden alıyor. Mekan güzel, sokak nostaljik olur da buradan çıkan balıklar lezzetsiz olur mu? Burada olmaz! Balık çorbası, kiremitte balık, mezgit pane, dil balığı, ekmek arası uskumru, somon, çupra, istavrit menüdeki seçeneklerden. Yanına salata ve midye dolma sonrasında da bir tahin helvası patlatırsanız tadından yenmez.

Kuzguncuk Balıkçısı adres: Kuzguncuk Mahallesi, İcadiye Caddesi, Perihan Abla Sokak, No: 3, Üsküdar, İstanbul

Anne yemeği gibisi var mı Kuzguncuk: Pita Kuzguncuk

Kuzguncuk’ta günün her saati kahvaltı yapabileceğiniz ve mis gibi anne yemekleri yiyebileceğiniz mekandır kendisi. Akşamdan kalanlara, öğlene kadar yatağıyla bütünleşenlere, anne yemeklerini özleyenlere duyurulur. Kuzguncuk’ta böyle bir güzellik var, gidiniz.

Öncesinde ya da sonrasında Kuzguncuk sokaklarından boğaz kenarında yapacağınız yürüyüşler de cabası. Al sana dört dörtlük bir gün.

Eğer uzun soluklu bir kahvaltı yapmak istiyorsanız içinde İzmir tulumu, eski kaşar, bal-kaymak, zahter, kuru meyve, yumurtanın olduğu Bereketli’yi sipariş edebilirsiniz. Yok hemen bir şeyler yiyip gezmek istiyorsanız Güzel Bahar önerimdir. Ezine, İzmir tulumu, salatalık, maydanoz, ceviz, reçel, zeytin ile yerinde bir kahvaltı yapabilirsiniz. Bunlar dışında dediğimiz gibi günlük çıkan anne eli değmiş yemekleri var.

Pita Kuzguncuk adres: Kuzguncuk Mahallesi, İcadiye Caddesi, No: 41/A, Üsküdar, İstanbul

Tatlılığın bu kadarı: Kafe La Mekan

Yine Kuzguncuk’un nevi şahsına münhasır şirin mekanlarından birindeyiz. Tatlılıktan ölecek, haberi yok!

Gerçi mekan küçük olduğundan yer bulma şansınız biraz düşük oluyor ama bulursanız ne ala. Hemen kapıverin kapı önüne atılmış sandalyeleri. Söyleyin bir Türk kahvesi vurun dedikodunun dibine. Kahvenin yanına ev yapımı kurabiye ya da keklerinden yemeyi de ihmal etmeyin tabii.

Mutfaklarından hoş zeytinyağlılar ve ev yemekleri de çıkıyor, aklınızda bulunsun.

Kafe La Mekan adres: Kuzguncuk Mahallesi, İcadiye Caddesi, No: 37/A, Üsküdar, İstanbul

Döneri bile bir başka Kuzguncuk: Metet Közde Döner

1964 yılında Beyoğlu’ndaki Ağa Camii Sokak’ta başlayan bu serüven Kuzguncuk’ta devam eder.

Klişe bir başlangıçtan sonra gelelim dönerine; olayı Balıkesir Gönen’den gelen etlerin közde yavaş yavaş pişmesi. Döner dışında lavaşını ve turşusunu seven çok. Mekan içinde tıkılmak istemiyor, canınız Kuzguncuk sokaklarında dilediğince fink atmak istiyorsa burası ideal. Lavaş arasında gelen dürümünüzü yiyerek dolaşabilirsiniz o sokaklarda.

Yine döner dışında iskender ve kebap çeşitleri de var ama starımız döner. Oralara yolunuz düşerse bu lezzeti bir deneyin.

Metet Közde Döner adres: Kuzguncuk Mahallesi, İcadiye Caddesi, İnci Çayırlı Sokak. No:2, Kuzguncuk, Üsküdar, İstanbul

Bu ne sevimlilik: Kuzguncuk Bostan Cafe

Adından da anlayabileceğiniz gibi Kuzguncuk'ta yer alan o meşhur, o güzeller güzeli bostanın hemen orada yer alıyor bu mekan. Kahvaltı için arkadaşlarınızla, sevdiklerinizle toplanıp gidebileceğiniz bu nefis mekan, dilerseniz size kendi kahvaltınızı dilediğiniz malzemelerle hazırlama imkanı da veriyor.

Sadece kahvaltı için değil günün her anında gidebilirsiniz tabii. Çorbalardan günün menüsüne, salatalardan ev yemeklerine ve tatlılara, menüsünde birçok lezzeti bir arada bulabilirsiniz.

Hadi o zaman, bostan manzaralı, huzur dolu bu mekanı da gidilecekler listenize ekleyiniz.

Kuzguncuk Bostan Cafe adres: Kuzguncuk Mahallesi, İcadiye Caddesi, No 69, Üsküdar, İstanbul

Tatlısız olmaz: Çikolatacı Aziz Bey

instagram

instagram

Böyle tatlı mı tatlı bir Kuzguncuk turunu şöyle ağzınıza layık bir tatlıyla bitirmemek olmaz. Mekanın özel tatlılarından Afife ve Azize önerimiz. Dilerseniz menüde yer alan çilekli, muzlu ruloların tadına bakabilir, bir malagayla tatlı yeme isteğinizi bastırabilir, ev yapımı çikolataların tadını doya doya çıkarabilirsiniz.

Tabii bu tatlıların yanına da şöyle bol köpüklü bir Türk kahvesi iyi gider, benden önermesi.

Çikolatacı Aziz Bey adres: Kuzguncuk Mahallesi, İcadiye Caddesi, No 56/A, Üsküdar, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

canan30 Haziran 2015 20:37
Hepsi çok güzelde birde mekanlara İstanbula yakışır Türkçe isimler konulsa daha hoş olurdu bence ..
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?