TARİF / YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

İstanbul'un Geri Kalanına İnat Sokakları Ihlamur Kokan Kuzguncuk'tan 8 Mekan Önerisi

yemek.com
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!

Sıkça Yenen Konular

Bu hafta kasaba havasını hiç kaybetmemiş, masalsı, İstanbul’un telaşlı havasını bir gıdım bile solumayan, esnafın güler yüzlü olduğu, çocukların hala sokaklarda ip atladığı, sokakların egzoz değil de ıhlamur koktuğu, herkesin birbirini tanıdığı Kuzguncuk’tan bildiriyorum. Açıkçası pek heyecanlıyım.

Sokak isimleri bile insanın içini açmaya yetiyor: Güzel Bahar, Yapraklı Çınar, Akasya, Can Yücel, Perihan Abla...

Bir hafta sonunuzu kesinlikle buraya ayırmanız gerekiyor. Osmanlı tarzı, cumbalı, ahşap evlerin fotoğraflarını çekebilir, arnavut kaldırımlı sokaklarını arşınlayabilir, o sinagog senin bu kilise benim şu camii onun diyerekten “Kuzguncuk’ta ziyaret edilmesi gereken yerler" listenizi uzatabilir ve sonunda Kuzguncuk’un bu tatlı mekanlarında mola verebilirsiniz.

Zeytinyağı ağırlıklı, pek sevimli Kuzguncuk: Betty Blue

Underground edebiyatından aşina olduğumuz Philippe Djian’ın yazdığı, sonrasında da sinemaya uyarlandığı Betty Blue, eminim benim gibi birçok kişiyi de alt üst etmiştir. Bu sebeple bu mekanın ismine vurgunum.

Burası Kuzguncuk’ta rahat edebileceğiniz, anne yemekleri yiyebileceğiniz, kedisine şevkat gösterebileceğiniz, bir mekan. Açıkçası bu denli tatlı bir semtten bu denli tatlı bir mekan çıkması beni pek şaşırtmıyor.

Mekana ismiyle müsemma mavi renkler hakim. Özellikle açık mutfağındaki mavi renkli raflar tam fotoğraflık. Yemekler ise zeytinyağlılar ağırlıkta olmak üzere günlük çıkıyor. Çay yanına alacağınız tatlılar da öyle. Yolunuz Kuzguncuk’a düşerse bilin ki en rahat edeceğiniz mekandır burası, ona göre!

Betty Blue adres: Kuzguncuk Mahallesi, İcadiye Caddesi, No: 21/A, Üsküdar, İstanbul

Boğaz manzarası aman eksik olmasın Kuzguncuk: İsmet Baba

“Anadolu Yakası’nda mutlaka gitmeniz gereken mekanlar” isimli listemde buraya yer vermiştim. Sadece Anadolu değil Türkiye’deki en iyi rakı-balık restoranlarındandır kendisi. Mekan 1950’li yıllara İsmet Dökmeciler tarafından Yalı Gazinosu olarak açılıyor, 70’den sonra da İsmet Baba olarak devam ediyor.

Mekanın boğazdaki leb-i derya konumu buraya vurulmamın sadece minik bir sebebi. Bu söylediğimi ancak günlük çıkan lezzetli balıklarını ve mezelerini yedikten sonra anlayabilirsiniz. O kadar iddialı. Bu sebeple masanızdaki olması gerekenleri sıralıyorum: Izgara levreği, dilden dile dolaşan börekleri, kalamar tava, soslu patlıcan ve pilaki.

Zamanında Nazım Hikmet ile Can Yücel mekanın müdavimiymiş. Şimdilerde de mekanda birçok yazar ve sanatçıya rastlamak mümkün.

İsmet Baba adres: Kuzguncuk Mahallesi, Çarşı Caddesi, No: 1/A, Üsküdar, İstanbul

"Perihan Abla"sız olmaz Kuzguncuk: Kuzguncuk Balıkçısı

Sosyal medyanın ucundan bile dokunsanız buranın fotoğraflarını mutlaka görmüşsünüzdür diye düşünüyorum. Giden gitmeyen, önünden geçen geçmeyen birçok kişi buradaki ışıkla aydınlatılmış süsü verilen sarı masanın hastası. Gidip de önünde fotoğraf çekmeyen birini tanımıyorum henüz. Öncellikle bu kadar minnoş bir yeri bu kadar güzelleştiren kimse onu ayakta alkışlıyorum.

Sokak Kuzguncuk’un en güzel sokaklarından birinde; Perihan Abla Sokak! İsmini meşhur Perihan Abla dizisinden alıyor. Mekan güzel, sokak nostaljik olur da buradan çıkan balıklar lezzetsiz olur mu? Burada olmaz! Balık çorbası, kiremitte balık, mezgit pane, dil balığı, ekmek arası uskumru, somon, çupra, istavrit menüdeki seçeneklerden. Yanına salata ve midye dolma sonrasında da bir tahin helvası patlatırsanız her şey tadından yenmez.

Kuzguncuk Balıkçısı adres: Kuzguncuk Mahallesi, İcadiye Caddesi, Perihan Abla Sokak, No: 3, Üsküdar, İstanbul

Sıcacık ev havasında, mutluluktan ağlatır bu Kuzguncuk: Sitare

Kuzguncuk’taki her mekanın bir sıcaklığı olması ve her defasında nostalji yaşatması bir tesadüf değil herhalde. En çok da bu yönünü seviyorum. Yeni bir mekan açılsa bile semtin dokusuna uygun, ne bir eksik ne bir fazla.

Sitare de bunun en iyi örneklerinden ve tam ev kafası. Sallanan koltuklar, kristal avizeler, yine yayılası kanepe, şömine tam keyif çatmalık. Bir de yine rahat edeceğiniz, yazın pöfür pöfür esen, kışın da soba kurulup üstünde ekmek kızartılan bir bahçesi var.

Menüsü de dünya mutfağından; Pizzalar, hamur işleri, dürümler, burgerler, salatalar ne ararsan gırla! Bir de şiddetle önerdikleri pazı dolması var, bi deneyin.

Sitare adres: Kuzguncuk Mahallesi, İcadiye Caddesi, No: 30/A, Üsküdar, İstanbul

Anne yemeği gibisi var mı Kuzguncuk: Pita Kuzguncuk

Kuzguncuk’ta günün her saati kahvaltı yapabileceğiniz ve Betty Blue gibi anne yemeği yiyebileceğiniz mekandır kendisi. Akşamdan kalanlara, öğlene kadar yatağıyla bütünleşenlere, anne yemeklerini özleyenlere duyurulur. Kuzguncuk’ta böyle bir güzellik var, gidiniz.

Öncesinde ya da sonrasında Kuzguncuk sokaklarından boğaz kenarında yapacağınız yürüyüşler de cabası. Al sana dört dörtlük bir gün.

Eğer uzun soluklu bir kahvaltı yapmak istiyorsanız içinde İzmir tulumu, eski kaşar, bal-kaymak, zahter, kuru meyve, yumurtanın olduğu Bereketli’yi sipariş edebilirsiniz. Yok hemen bir şeyler yiyip gezmek istiyorsanız Güzel Bahar önerimdir. Ezine, İzmir tulumu, salatalık, maydanoz, ceviz, reçel, zeytin ile yerinde bir kahvaltı yapabilirsiniz. Bunlar dışında dediğimiz gibi günlük çıkan anne eli değmiş yemekleri var.

Pita Kuzguncuk adres: Kuzguncuk Mahallesi, İcadiye Caddesi, No: 41/A, Üsküdar, İstanbul

Tatlılıktan ölecek Kuzguncuk: Kafe La Mekan

Yine Kuzguncuk’un nevi şahsına münhasır şirin mekanlarından birindeyiz. Tatlılıktan ölecek, haberi yok!

Gerçi mekan küçük olduğundan yer bulma şansınız biraz düşük oluyor ama bulursanız ne ala. Hemen kapıverin kapı önüne atılmış sandalyeleri. Söyleyin bir Türk kahvesi vurun dedikodunun dibine. Kahvenin yanına ev yapımı kurabiye ya da keklerinden yemeyi de ihmal etmeyin tabii.

Mutfaktan hoş zeytinyağlılar ve ev yemekleri çıksa da bence kahve molası için dört dörtlük bir mekan.

Kafe La Mekan adres: Kuzguncuk Mahallesi, İcadiye Caddesi, No: 37/A, Üsküdar, İstanbul

Döneri bile bir başka Kuzguncuk: Metet Közde Döner

1964 yılında Beyoğlu’ndaki Ağa Camii Sokak’ta başlayan bu serüven önce Kuzguncuk’ta sonra da Bulgurlu’da devam eder.

Klişe bir başlangıçtan sonra gelelim dönerine; olayı Balıkesir Gönen’den gelen etlerin közde yavaş yavaş pişmesi. Etlerin kalınlığı birçok kişi rahatsız etse de döner dışında lavaşını ve turşusunu seven çok. Mekan içinde tıkılmak istemiyor, canınız Kuzguncuk sokaklarında dilediğince fink atmak istiyorsa burası ideal. Lavaş arasında gelen dürümünüzü yiyerek dolaşabilirsiniz o sokaklarda. Metet, ev yemekleri ve kahvaltısıyla ünlü Pita Kuzguncuk’un hemen yanında.

Döner dışında iskender ve kebap çeşitleri de var ama starımız döner. Kendisinden sadece Kuzguncuk’ta değil Bulgurlu’da da bulunur. Oralara yolunuz düşerse bu lezzeti bir deneyin.

Metet Közde Döner adres: Kuzguncuk Mahallesi, İcadiye Caddesi, No 39, Üsküdar, İstanbul

Hem gastronomik hem vintage Kuzguncuk: Kosinitza

Sevdiceğinizle özel bir şey mi kutluyorsunuz? En sevdiğiniz arkadaşınızın başka ülkelere gitme vakti gelmiş, küçük bir grupla veda gecesi mi düzenleyeceksiniz? "Mekan şık olsun ama vintage koksun, aynı zamanda gastronomik bir deneyim de yaşayalım” mı istiyorsunuz? Aradığınız mekanın tam üstüne bastınız!

Gitmeseniz bile fotoğraflarından mekanın sıcaklığını hissedebilirsiniz diye düşünüyorum.

Gelelim yemeklere. Sayfalarca uzayıp giden bir menüleri yok, az ve öz. Ama yiyeceğiniz her bir şey ağzınızı şenlendirecek cinsten. Boşuna demiyorum gastronomik bir deneyim yaşayacaksınız diye.

Kavrulmuş çam fıstıklı sardalya dolması, beğendi üzerine ahtapot, beyaz şarapla sotelenmiş kabuklular sıcak başlangıçlardan. Sonrasında seçiminiz biraz daha zorlaşacak gibi. Çünkü menüdeki her şey ilgi çekici: levrek bonfile, mevsiminde kalkan balığı, dil karides sarma benim önerilerimden. Kosinitza deniz mahsulleri pilavı da olmazsa olmaz tabii.

Fiyatlar ortalamanın pek üstünde olsa da deniz mahsullerinin İstanbul’daki nadir adreslerindendir burası. Denemekte fayda var.

Kosinitza adres: Kuzguncuk Mahallesi, İcadiye Caddesi, Bereketli Sokak, No: 2/A, Üsküdar, İstanbul

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?