TARİF / YAZI GÖNDERMEK İÇİN
/

Şerbetli Tatlıların Her Haline Bayılanların Keşfetmesi Gereken İstanbul'un 7 Tatlıcısı

yemek.com
Ben de Yemek.com'un yazarlarından biri oldum. Masa çok geniş, sen de otursana!

Sıkça Yenen Konular

Tatlı sevenler yaşadı! Bugün su ve şekerle olaylar yaratan şerbetli tatlıların en iyi adreslerindeyiz çünkü.

Sarmacıdan tulumbacıya, lokmacıdan baklavacıya kadar pek çok leziz mekan bu listede! Bu kadarla bitmiyor tabii! Şekerpare nerede yenir? İstanbul’da en şahane kaymaklı ekmek kadayıfın adresi nedir? Peyniriyle yollar yapacağınız künefeci hangisi? İzmir usulü lokma sadece İzmir’de midir? İşte tüm bu önemli soruların cevapları şöyle...

O bir klasik!: Fatih Sarmacısı
istanbulbites

İstanbul’un en klasik tatlıcılarından Fatih Sarmacısı ile tanışın! 85 yaşına merdiven dayayan bu mekandan pofuduk rulo şeklinde efsane sarmalar çıkıyor.

Genelde pek bilinmeyen bu şerbetli tatlımız biraz revani tadında. Hamur, yoğurt ve şerbet ise bu lezzeti ortaya çıkaran malzemelerden.

Esnaf lokantaları, pidecileri, kebapçıları, böyle minik salaş tatlıcılarıyla lezzet avcılarının mabedi haline dönüşen Fatih’e bir de bu olay sarma için gidin!

Fatih Sarmacısı adres: Ali Kuşçu Mahallesi, Fevzi Paşa Caddesi, Aslanhane Sokak, No 14/A, Fatih, İstanbul

Biri baklava mı dedi?: Kafadaroğlu Baklava & Börek
foursquare

En bilinen milli şerbetli tatlımız baklava için rotamızı Beşiktaş’a çeviriyoruz. Hedefimizde semtin en şahane baklavacısı ve börekçisi Kafadaroğlu var.

Güllüoğlu’ndan fırsat kalmamış, hatta bu mekanı hiç duymamış, minikliğinden görmemiş olabilirsiniz ama bilin ki buradan çıkan çıtır baklavalar bir harika! Özellikle fıstıklı cevizli baklavaları üstüne tanımıyoruz! Güler yüz, hoş sohbet, muhabbet ise burada gırla.

Sözün kısası, baklava için bir de burayı denemeli.

İstanbul’daki en iyi baklavacıları merak ederseniz vakti zamanında şöylesine süper bir liste hazırlamıştık: İstanbul’un Sevmeyenin Taşa Döndüğü 6 Özel Baklavıcısı

Eve sipariş vermek için: Kafadaroğlu Baklava&Börek Kafadaroğlu Baklava&Börek adres: Sinanpaşa Mahallesi, Ortabahçe Caddesi, No 21/G, Beşiktaş, İstanbul

Lokmalarını sayarsın: Tilla

instagram

Baklava ve tulumbadan sonra geçiyoruz diğer bir efsane şerbet tatlısına: Bir tanesi ile sizi alt üst edecek lokmaya!

İzmir usulü yaptıkları lokmayla adından sıkça bahsettiren Tilla, 1998 yılından bu yana hizmet veriyor. Daha doğrusu lokma severlerin aklını başından alıyor.

Bu klasik tatlının dışında tulumba, şekerpare, ekmek kadayıfı, revani ve şambali nam-ı diğer şam tatlısı da mekanda bulabileceğiniz diğer şerbetli tatlılardan.

Hiçbir ürününde katı yağ, gıda boyası, mısır şurubu, hazır şerbet gibi zararlı maddeleri kullanmadıklarını da belirtelim.

Tilla adres: Erenköy Mahallesi, İstasyon Caddesi, No 18, Kadıköy, İstanbul

Hem taze, hem hafif: Meşhur Balkan Tulumba ve Dondurma
foursquare

Alibeyköy yolcusu kalmasın! Tabii ki tüm bunlar oturup üstüne methiyeler yazdığımız tulumba tatlısı için.

1996 yılından beri aynı yerde hizmet veren, önündeki upuzun kuyruklara rağmen ikinci şubeyi açmayan bu mekana saygımız sonsuz ve tabii tulumbalarına da...

Günlük çıkan ve glikozsuz bu tulumbalar birçok yere göre bir hayli hafif. Öyle şekerle boğulmak falan yok, üstüne üstlük bu güzellikleri ikişer ikişer mideye indirirseniz şaşırmayın.

Yanına Makedon göçmeni ailenin yine oradan getirttiği böğürtlen suyundan da denemeniz lazım.

Meşhur Balkan Tulumba ve Dondurma adres: Alibeyköy Mahallesi, Gazi Osman Paşa Caddesi, No 2, Alibeyköy, İstanbul

Malzemeler memleketten: Hatay Ekol Künefe
foursquare

Şerbetine peynirini bandığımız künefe -herkes bilir ki- Ekol’de yenir. Her tatlı krizinde Kadıköylünün yanında olan bu mekanda kaymaklısından ekstra fıstıklısına, sadesinden dondurmalısına kadar çeşit çeşit künefe var.

Hatay usulü yaptıkları bu lezzet ötesi tatlı için tüm malzemeler yine Hatay’dan getirtiliyor ve dilim şeklinde önünüze servis ediliyor. İlk ısırıktan sonra göreceksiniz ki peyniri bol kepçe, kadayıfı da çıtır çıtır. Yeni başlayanlar ya da künefe sevdalıları için önerimizdir, en yakın zamanda gidile!

Ekol’e alternatif ararsanız da şöyle gelin: Hatay’ın Dünyaya Armağanı Künefeyi İstanbul’da Yiyebileceğiniz En İyi 7 Mekan

Hatay Ekol Künefe adres: Barbaros Mahallesi, Nuh Kuyusu Caddesi, No 50/B, Üsküdar, İstanbul

Beyoğlu'nda gezersin: Sakarya Tatlıcısı

salgit

İstanbul’un cazibe merkezi Balık Pazarı’ndayız! Meyhaneler, balıkçılar arasında vitrini ile ağzımızı sulandıran minnacık bir mekan Sakarya Tatlıcısı’nda.

Beyoğlu’nda kaymaklı ekmek kadayıfı, şekerpare, Kemalpaşa tatlısı denilince akla ilk gelendir o. Kıymeti pek bilinmese de gastronomi meraklılarının her zaman radarında.

Hatta şöbiyet, baklava ve bülbül yuvasının, -şerbetli tatlı olmasa da- gıda boyası kullanmadan yaptıkları ayva tatlısının da müdavimi çok.

Gitmişken kahvaltılık kaymak da almalı.

Sakarya Tatlıcısı adres: Hüseyinağa Mahallesi, Duduodaları Sokak, No 3, Beyoğlu, İstanbul

Ne ararsan var: Anteplioğlu
zomato

Göreme Muhallebicisi, Nazar Pastanesi, Damla Dondurma gibi lezzetli tatlı dükkanların olduğu Kurtuluş Caddesi’ni es geçecek değildik. Aklınıza gelebilecek her türlü şerbetli tatlıyı bulabileceğiniz Anteplioğlu’yla listemizi bitiriyoruz.

Dolama, şöbiyet, dilber, saray sarma, tulumba, ekmek kadayıfı, baklava, lokma gibi gözünüz kapalı yiyebileceğiniz şerbeti yerinde tatlıları var. Ama biz meşhur halka tatlısının hastasıyız.

Olur da Kurtuluş’ta keşif turlarına çıkarsanız hem Anteplioğlu’nun halkası hem de bu liste aklınızda olsun: Tek Başına Şehrin Tüm Lezzetlerini Barındıran Kurtuluş’un 8 Lezzetli Mekanı

Anteplioğlu adres: Feriköy Mahallesi, Kurtuluş Caddesi, No 152, Şişli, İstanbul

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?