instagram

Şerbetli Tatlıların Her Haline Bayılanların Keşfetmesi Gereken İstanbul'un 7 Tatlıcısı

Favorilerime
Ekle

Tatlı sevenler yaşadı! Bugün su ve şekerle olaylar yaratan şerbetli tatlıların en iyi adreslerindeyiz çünkü.

Sarmacıdan tulumbacıya, lokmacıdan baklavacıya kadar pek çok leziz mekan bu listede! Bu kadarla bitmiyor tabii! Şekerpare nerede yenir? İstanbul’da en şahane kaymaklı ekmek kadayıfın adresi nedir? Peyniriyle yollar yapacağınız künefeci hangisi? İzmir usulü lokma sadece İzmir’de midir? İşte tüm bu önemli soruların cevapları da bu listede.

Sözün kısası, karşınızda her birinden bal damlayan İstanbul'un şerbetli tatlıcıları!

Not: Bu içerik ilk olarak 16 Eylül 2016'da yayınlanmış, 20 Eylül 2019 tarihinde güncellenmiştir.

O bir klasik!: Fatih Sarmacısı

İstanbul’un en klasik tatlıcılarından Fatih Sarmacısı ile tanışın! 85 yaşına merdiven dayayan bu mekandan pofuduk rulo şeklinde efsane sarmalar çıkıyor.

Genelde pek bilinmeyen bu şerbetli tatlımız biraz revani tadında. Hamur, yoğurt ve şerbet ise bu lezzeti ortaya çıkaran malzemelerden.

Esnaf lokantaları, pidecileri, kebapçıları, böyle minik salaş tatlıcılarıyla lezzet avcılarının mabedi haline dönüşen Fatih’e bir de bu olay sarma için gidin!

Fatih Sarmacısı adres: Ali Kuşçu Mahallesi, Fevzi Paşa Caddesi, Aslanhane Sokak, No 14/A, Fatih, İstanbul

Ne yiyeceğinize karar veremeyeceksiniz: Gaziburma

Şehirdeki herkesin, özellikle şerbetli tatlı severlerin bir an önce keşfetmesi gereken bu mekan, aniden gelen tatlı krizlerinizin en kesin çözümlerini sunuyor.

Şu an için başka bir şubesi bulunmayan mekana koşar adım gitmek içinse çok fazla sebebiniz var. Menüsünde mis gibi havuç dilim baklavalar, saray sarmalar, kadayıflar, şöbiyetler, dolamalar geçiyor... Hangisini yemek istediğinize karar veremeyip tüm tatlılarından denemek isteyeceğiniz mekanın böreklerini ve hatta kahvaltısını da mutlaka denemelisiniz, bizden söylemesi.

Gaziburma adres: Batı Mahallesi, Dr. Orhan Maltepe Caddesi, No 52/A, Pendik, İstanbul

Şehrin en gözde isimlerinden: Köşkeroğlu

Karaköy, Merter, Topçular ve Basın Ekspres yolunda şubeleri bulunan Köşkeroğlu, şerbetli tatlılar konusunda şehrin en gözde adreslerinden. Hemen size en yakın şubesini seçip yollara düşmek için bilmeniz gereken tatlı mı tatlı sebepleri de sıralayalım:

Menüsünden yemeye doyamayacağınız bol fıstıklı, dışı çıtır çıtır katmerler, midye baklavalar, sarmalar, şöbiyetler, gelin bohçaları geçiyor... Dilerseniz sadece doya doya tatlı yemek için gidebileceğiniz gibi dilerseniz zengin menüsünden seçeceğiniz bir yemekle başlayıp ardından tatlınızı da yiyebilirsiniz tabii, tercih sizin.

Köşkeroğlu adres: Necatibey Cad. Eski Gümrük Sok. No:6 Karaköy, İstanbul

Hem taze, hem hafif: Meşhur Balkan Tulumba ve Dondurma

Alibeyköy yolcusu kalmasın! Tabii ki tüm bunlar oturup üstüne methiyeler yazdığımız tulumba tatlısı için.

1996 yılından beri aynı yerde hizmet veren, önündeki upuzun kuyruklara rağmen ikinci şubeyi açmayan bu mekana saygımız sonsuz ve tabii tulumbalarına da...

Günlük çıkan ve glikozsuz bu tulumbalar birçok yere göre bir hayli hafif. Öyle şekerle boğulmak falan yok, üstüne üstlük bu güzellikleri ikişer ikişer mideye indirirseniz şaşırmayın.

Yanına Makedon göçmeni ailenin yine oradan getirttiği böğürtlen suyundan da denemeniz lazım.

Meşhur Balkan Tulumba ve Dondurma adres: Alibeyköy Mahallesi, Gazi Osman Paşa Caddesi, No 2, Alibeyköy, İstanbul

Malzemeler memleketten: Hatay Ekol Künefe

Şerbetine peynirini bandığımız künefe -herkes bilir ki- Ekol’de yenir. Her tatlı krizinde Kadıköylünün yanında olan bu mekanda kaymaklısından ekstra fıstıklısına, sadesinden dondurmalısına kadar çeşit çeşit künefe var.

Hatay usulü yaptıkları bu lezzet ötesi tatlı için tüm malzemeler yine Hatay’dan getirtiliyor ve dilim şeklinde önünüze servis ediliyor. İlk ısırıktan sonra göreceksiniz ki peyniri bol kepçe, kadayıfı da çıtır çıtır. Yeni başlayanlar ya da künefe sevdalıları için önerimizdir, en yakın zamanda gidile!

Hatay Ekol Künefe adres: Barbaros Mahallesi, Nuh Kuyusu Caddesi, No 50/B, Üsküdar, İstanbul

Beyoğlu'nda gezersin: Sakarya Tatlıcısı

İstanbul’un cazibe merkezi Balık Pazarı’ndayız! Balıkçılar arasında vitrini ile ağzımızı sulandıran minnacık bir mekan Sakarya Tatlıcısı’nda.

Beyoğlu’nda kaymaklı ekmek kadayıfı, şekerpare, Kemalpaşa tatlısı denilince akla ilk gelendir o. Kıymeti pek bilinmese de gastronomi meraklılarının her zaman radarında.

Hatta şöbiyet, baklava ve bülbül yuvasının, -şerbetli tatlı olmasa da- gıda boyası kullanmadan yaptıkları ayva tatlısının da müdavimi çok.

Gitmişken kahvaltılık kaymak da almalı.

Sakarya Tatlıcısı adres: Hüseyinağa Mahallesi, Duduodaları Sokak, No 3, Beyoğlu, İstanbul

Ne ararsan var: Pürtat Anteplioğlu

instagram

instagram

Kurtuluş Caddesi’ni es geçecek değildik. Aklınıza gelebilecek her türlü şerbetli tatlıyı bulabileceğiniz Anteplioğlu’yla listemizi bitiriyoruz.

Dolama, şöbiyet, dilber, saray sarma, tulumba, ekmek kadayıfı, baklava, lokma gibi gözünüz kapalı yiyebileceğiniz şerbeti yerinde tatlıları var. Ama biz meşhur halka tatlısının hastasıyız.

Olur da Kurtuluş’ta keşif turlarına çıkarsanız hem Anteplioğlu’nun halkası hem de bu liste aklınızda olsun: Tek Başına Şehrin Tüm Lezzetlerini Barındıran Kurtuluş’un 8 Lezzetli Mekanı

Pürtat Anteplioğlu adres: Kurtuluş Caddesi, No 190/2, Şişli, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1

bulent4 Ekim 2016 19:06
Çok güzel bir fikir. Teşekkürler.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?