ev-yapimi-oksuruk-surubu-tarifi-2-one-cikan

Sonbahar-Kış Sezonunda Hastalıklardan Korunmanızı Sağlayacak 9 Doğal Karışım

Favorilerime
Ekle

Soğuklar gümbür gümbür gelmeye başladı, herkesin kafasında "Acaba kombiyi ne zaman açmaya başlasam?" sorusu dönmeye başladı. Battaniyeler, yorganlar ve diğer kışlıklar deseniz, birçoğumuz daha geçtiğimiz hafta sonu onları kullanıma açtı.

Hakkını yemiş olmayalım tabii, güneş hala iyiden iyiye terk etmedi bizi, arada bir de olsa yüzünü gösterdi, içimizi elinden geldiğince ısıttı. Tabii bu değişen hava şartları birçoğumuzda kendini burun akıntısı, öksürük ve hapşırık olarak gösterdi, o kısmına hiç girmiyoruz bile.

Sözün kısası, dört bir yanımızı grip, nezle, soğuk algınlığı sarmışken, sabah uyandığımızda boğazımızda kaşıntı, burnumuzda tıkanıklık varken, gün boyu ara ara da olsa hapşırıp öksürüp endişelenmeye başlamışken doğal malzemelerden destek alalım.

Bu yıl, sonbahar-kış sezonunu ağzımızın tadıyla atlatalım!

Hastalanmadan önce tedbir almak şart: Zerdeçal suyu

Son yıllarda değeri daha bir anlaşılır hale gelen yılların zerdeçalı, antiviral, antioksidan ve antienflamatuvar özellikler göstermesi sayesinde vücudumuzu hastalığa neden olan yabancı maddelerden koruyor. Virüslere, bakterilere geçit vermemesi nedeniyle bağışıklık sistemimizin en yakın dostlarından biri sayılıyor.

Henüz hasta olmadıysanız, evde kolayca hazırlayabileceğiniz zerdeçal suyuyla bünyenizi hastalıklara karşı daha güçlü bir hale getirebileceğiniz gibi, hastalığa çoktan kapıldıysanız da ondan destek alarak daha hızlı ve vermli bir iyileşme süreci geçirebilirsiniz.

Zerdeçal suyu nasıl yapılır diyenleri zerdeçal suyunun tarifi ve faydaları yazımıza doğru alabiliriz.

Öksürük geldiyse bir kere: Öksürüğü yok eden üç malzemeli karışım

oksuruge-iyi-gelen-karisim

Kendinizi kış hastalıklarından korumak için elinizden geleni yapmış olmanız yetmez bazen, hastalık bu, iş arkadaşınızdan da bulaşabilir, bakteriler, virüsler vücudunuzun boş bir anını da yakalamış olabilir... Kısacası öksürük geldiyse bir kere onunla baş etme zamanı gelmiş demektir.

Tabii ki ona karşı kullanacağımız bir numaralı destekçimiz bal olacak. Bala eşlik eden isimse belki bugüne dek öksürük için pek de aklınıza gelmeyen bir isim olan, muz. İçindeki A, B1, B2, B12, C ve E vitaminleriyle devleşen bu ikiliye yardımcı olacak isimse içindeki bolca mineralle ılık bir su.

Peki, bu karışım tam olarak nasıl hazırlanacak derseniz sizi öksürüğe iyi gelen karışım tarifine doğru alalım hemen.

E peki ya o boğaz belası balgam: Balgam söktürücü karışım

Öksürüğünüz öyle uzun uzadıya sürüyorsa balgamın nasıl can sıkıcı bir şey olduğunu biliyorsunuzdur. Eğer muzlu karışımdan beklediğinizi bulamazsanız ya da onu hiç denemek istemezseniz hem sonu gelmeyen öksürüğünüzü yok edecek hem de boğazınıza yapışıp kalan o balgamı sökecek doğal bir tarifimiz daha var.

Kendisi, içindeki hatmi kökü, keten tohumu, adaçayı, limon ve bal sayesinde 10 aktar gücünde desek yanlış olmaz sanıyoruz. Sizi hiç merakta bırakmadan balgam söktürücü karışım tarifimize doğru alıyoruz.

Alternatif arayanlara: Kış hastalıklarının kökünü kurutan karışım

Dedik ya, bu yıl sonbahar-kış sezonunu ağız tadıyla geçirmeye kararlıyız. Bunun için bir parça damak tadımızdan ödün vermeye de razıyız. Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi vücudu güçsüz, yorgun, bitkin düşüren bu hastalıklara her türlü doğal çare arayışımıza tüm hızımızla devam ederken rastladık bu karışıma.

İçinde tadıyla bir parça üzecek olsa da şifasıyla bağışıklık sistemimize destek olacak soğan var. Soğan, içinde B ve C vitaminlerini; kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi mineralleri barındıran pek zengin bir sebze. Bu zenginliği sayesinde de güçlü bir antienflamatuvar özelliği bulunuyor. Bu özellik ne işe yarıyor derseniz, vücudun herhangi bir yerinde oluşan iltihaplı hastalıkların daha hızlı iyileşmesine destek oluyor.

Soğanın bu zenginliğine bir de antibakteriyel ve antioksidan özellikler gösteren bal ile C vitaminden aldığı güçle vücudun direncini artıran limon eklenince değmeyin keyfinize.

Malzemeler tamam ama, neyi ne kadar kullanacağız, bu karışımın tarifi nedir derseniz kış hastalıklarının kökünü kurutan karışım tarifimiz şurada.

Şifa niyetine: Mürver şurubu

Başrolünde mürver çiçeği adlı pek sihirli bir malzemenin yer aldığı bu şurup, ev yapımı bir hastalık savar desek yeri. Zira mürver çiçeği, içindeki A, B ve C vitaminiyle vücudumuzun hastalıklara olan direncini güçlendirmeye kararlı. Balgam söktürücü özelliği bir yana, göğsü yumuşatması, ateşin düşmesine yardımcı olması ve terleme sağlayarak vücuttan toksinlerin uzaklaşmasına destek vermesi de göz ardı edilecek gibi etkiler değil.

Kimyasallardan uzak bir şurupla önümüzdeki şu zorlu, soğuk zamanları atlatmak isterseniz mürver şurubu tarifimize bekleriz.

Farklı bir seçenek vermeden olmaz: Ev yapımı öksürük şurubu

ev-yapimi-oksuruk-surubu-tarifi-2

Kış hastalıklarına iyi gelecek mürver şurubu tarifini yapacak mürveri hiçbir yerde bulamadıysanız ya da farklı bir alternatif de görmek, denemek istiyorsanız yaklaşın böyle.

İçinde soğandan sarımsağa, baldan zencefile, limondan tarçın ve karanfile kadar her türlü şifa kaynağı malzemenin bulunduğu bir reçete karşınızda.

Hiç vakit kaybetmeden hazırlamak isteyenler ev yapımı öksürük şurubu tarifimizde buluşuyorlar.

Zerdeçal bir kez daha sahnede: Zerdeçal sütü

Daha en başta, hastalıklara karşı önleminizi almanız için zerdeçal suyundan söz ettik ama yeter mi, elbette hayır!

Bu kez, zerdeçalın antiviral, antienflamatuvar ve antioksidan özelliklerini, sütün içindeki bolca mineralle buluşturalım diyoruz. Tabii onları karabiber ve suyun da izleyeceğini söylemeden edemiyoruz.

Tadına bir kez bakınca her gün içmeye karar verebileceğiniz bu güzeller güzeli içeceğe ulaşmak için zerdeçal sütünün tarifi ve faydaları yazımıza göz atmanız yeterli.

"Yok artık" dedirtir: Ev yapımı pastil

ev-yapimi-pastil-one-cikan

"Bitkilerin, baharatların ve balın desteğiyle anlam bulan karışımlar, ev yapımı özel şuruplar tamam ama pastil olur mu ki evde?" demeden önce sizi, boğaz kaşıntılarına en doğalından çözüm olacak, öksürükten eser bırakmayacak ve tüm bunları içindeki birkaç malzemeye borçlu olacak bir tarifle tanıştırmak isteriz.

Adım adım nasıl yapıldığını görmek isteyenleri hemen ev yapımı pastil tarifimize alalım.

Büyüklerimizin bir bildiği var bonusu: Şifasıyla halk arasında efsaneleşmiş doğal karışımlar

mindbodysoulblog

mindbodysoulblog

Koçan halindeki mısırın püsküllerini biriktirip mısır püskülü çayı yapmaktan tutun siyah turpla balı buluşturup ortaya şaşırtıcı bir karışım çıkaranlara kadar, yıllardır uygulanan, halk arasında efsaneleşmiş doğal hastalıkla mücadele yöntemleri bunlar.

Kabul, siyah turp ve bal ikilisi gibi lezzetiyle üzen yöntemler de var aralarında ama her biri şifanın doğal adresi.

Bal ve zencefilin ortaklaşa mücadelesine, nane-limon ikisinin efsane uyumuna, siyah turp ve balın hastalıklara karşı gösterdiği azimli mücadeleye kim itiraz edebilir ki mesela?

Buyurun, karşınızda birbirinden doğal malzemelerle hazırlanan, halk arasında en çok bilinen hastalıkla mücadele tarifleri: Şifasıyla halk arasında efsaneleşmiş 12 hastalıkla mücadele yöntemi

Eğer sizin de soğuk algınlığıyla baş etmek için kullandığınız farklı doğal malzemeler varsa bize yorum olarak mutlaka yazın.

Önemli bir not: Söylediğimiz gibi, tüm bu yöntem ve tarifler doğal. Bu nedenle eğer ciddi bir hastalığınız varsa, bu malzemelerden herhangi birine alerjiniz varsa ya da soğuk algınlığınız bir türlü geçmek bilmiyor veya gün geçtikçe şiddetleniyorsa bu yöntemlerden önce mutlaka doktorunuza danışın, onun önerileri dışında hiçbir şey kullanmayın.

Bu malzemeler ancak ve ancak içindeki yararlı maddelerle bize, bağışıklık sistemimize destek olabilir ancak hiçbiri bilimsel olarak kabul görmüş tıbbi bir tedavi yöntemi değildir, aman diyelim.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?