aloe veranın faydaları

Genç ve Pürüzsüz Bir Cilt İsteyenler İçin Aloe Veranın Şifa Dolu 9 Faydası

Favorilerime
Ekle

Aloe Vera, 400’den fazla türü bulunan Aloe bitkisinin tıbbi amaçlarla kullanılan çeşidinin ismi. Aynı zamanda bilinen en eski ve dünya üzerinde en çok kullanılan tıbbi bitki. Doğal yaşam alanı Kuzey Afrika, Hindistan ve Akdeniz’in güneyi olsa da bugün hemen her ülkede, evinizde, balkonunuzda yetiştirmeniz mümkün.

Aloe Vera’nın etkili kısmı, etli yaprakları içinde taşıdığı kaygan ve yapışkan jel. Yapraklar, kökten kesilerek alınıyor, üstündeki yeşil kabuk bıçak yardımıyla incecik soyuluyor ve geriye kalan jel, cilt ve saç bakımında kullanılıyor.

Aloe Vera’yı saksıda yetiştirip kullanabileceğiniz gibi piyasada bulunan jellerinden de yararlanabilirsiniz. Fakat içerdiği Aloe Vera miktarının en az %95 olmasına dikkat etmelisiniz. Saksıda yetiştirdiğiniz bitkiden yararlanmak isterseniz de her seferinde taze bir yaprak koparın. Jeli buzdolabında muhafaza etmek mümkün olsa da tazeyken daha etkili olduğu biliniyor.

Yanıklar, yaralanmalar ve kesikler için merhem olur

yaralanmalar için aloe vera

yaralanmalar için aloe vera

Aloe Vera, içerdiği proteinler, vitaminler ve bazı bileşikler sayesinde kollajen üretimini artırdığından cildin yenilenmesini sağlıyor. Bu nedenle her tür yanık, yaralanma ve cilt tahrişi durumunda tek başına sorunlu bölgeye sürülerek kullanılabiliyor. Cilt, kendini iyice yenileyene, görünümü tamamen düzelinceye kadar sürmeye devam edebilirsiniz.

Yaşlanma belirtilerine karşı gençleştirici krem olur

aloe vera'nın gençleştirici etkisi

aloe vera'nın gençleştirici etkisi

Yukarıdaki özelliklerine ek olarak, yüksek oranda su ve mineral de barındırdığı için özellikle olgun ciltlerdeki yıpranmışlık etkisini tersine çeviriyor. Her gün 1 defa, 1 yaprak içindeki jeli ya da hazır aldığınız jelden 1 tatlı kaşığı kadarını, göz çevresi dâhil olmak üzere yüz ve boynunuza uygulayabilirsiniz. Jele birkaç damla taze limon suyu da karıştırırsanız cildinize C vitamini dopingi de yapmış olursunuz. Üstelik cilt lekelerinizin rengi zamanla açılır ve kaybolur.

Sivilce ve akneleri kurutur, deva olur

sivilcelere karşı aloe vera

sivilcelere karşı aloe vera

Aloe Vera jeli, iltihap kurutucu ve antibakteriyel özelliğe sahip olduğundan, özellikle ağrılı sivilcelerin kurutulmasında oldukça etkili. Hatta bazı çalışmalar, mantar enfeksiyonlarını da gerilettiğini tespit etmiş. Akne ve sivilcelere ağrısı geçene ve iyice sönene kadar günde 3-4 defa sürebilirsiniz.

Sinek ve böcek ısırıklarında tedavi edici olur

sinek ısırıklarına karşı aloe vera

sinek ısırıklarına karşı aloe vera

Aloe Vera jeli, sinek ve böcek ısırıklarında kaşıntı ve yanma hissini yok eder ve antibakteriyel etkisi sayesinde ısırılan bölge üzerinde bakteri üremesini engeller. Sorunlu bölge yatışana ve görünümü iyileşene kadar düzenli olarak kullanılabilir.

Kepeklerle savaşır, saçlarınıza yumuşatıcı olur

kepeklere karşı aloe vera

kepeklere karşı aloe vera

Saçınızı şampuanlamadan 15 dakika evvel, saç diplerinizi uygun miktarda jelle iyice ovun ve ardından yıkayın. Kepek sorununuz ileri safhadaysa doğrudan şampuan şişenizin içine de bu jelden ekleyebilirsiniz. Zamanla hem kafa derinizin rahatladığını hem de saçlarınızın yumuşadığını fark edeceksiniz.

Saçınızı nazikçe şekillendirir, kabarmayı önler, düzleştirici olur

saçların kabarmasını önleyen aloe vera

saçların kabarmasını önleyen aloe vera

Banyo sonrasında saçınız nemliyken ya da kuruttuktan sonra saçınızın ihtiyaç duyduğu ölçüde jeli doğrudan uygulayabilirsiniz. Kabarmayı, karışmayı ve elektriklenmeyi önler. Saçınıza daha sabit bir şekil vermek isterseniz içine birkaç damla limon suyu katarak kullanın. Ev yapımı, organik saç jöleniz hazır!

Cilt tonunu düzgünleştirir, merhem olur

cilde iyi gelen aloe vera

cilde iyi gelen aloe vera

Yüz ve boynunuzda yer yer kırmızılıklar varsa ve bu genel görünümünüzü etkiliyorsa, 1 yaprak ya da 1 yemek kaşığı dolusu jele yarım fincan saf gül suyu ekleyin. İyice ezip karıştırdıktan sonra yüz ve boynunuza pamuk yardımıyla yedirin. 20 dakika bekledikten sonra soğuk suyla yıkayın. Uzun vadede cilt tonunuzun eşitlendiğini fark edebilirsiniz.

Yağlı ciltlerdeki parlamayı önler, maske olur

aloe vera cildin parlamasını da önler

aloe vera cildin parlamasını da önler

Cildi yağlı olanların en önemli sıkıntılarından biri de yüzlerinin gün içinde yağlanarak kötü bir görünüme ve parlamaya neden olmasıdır. 1 yaprak ya da 1 yemek kaşığı dolusu jele 1 tatlı kaşığı bal ve tercihe göre 2 çay kaşığı kil ekleyerek karıştırın. Karışımı temizlediğiniz cilde sürüp 20 dakikadan sonra ılık suyla yıkayın. Yağ dengesini sağlayacağından cildinizde yağlama ve parlama azalacaktır.

Kuru ve hasarlı cildi layıkıyla nemlendirir, iyileştirici olur

kuru ciltleri nemlendiren aloe vera

kuru ciltleri nemlendiren aloe vera

Cildiniz kuru ise veya çeşitli nedenlerle yüz deriniz hasar görmüşse 1 yaprak ya da 1 yemek kaşığı dolusu jele 5 damla badem yağı, Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı seçeneklerinden birini ekleyin. Karışımı 20 dakika boyunca temiz cildinizde bekletip soğuk suyla yıkayın. Cildinizi hem nemlendirir, hem de nemi hapsederek daha uzun süre yumuşak ve pürüzsüz bir cilt sağlar.

Not: Çeşitli platformlarda Aloe Vera’nın bağışıklık sistemini güçlendirdiği için, içerdiği jelin suya karıştırılarak içilebileceği yazılsa da konuyla ilgili yeterince bilimsel çalışma olmadığından, en azından doktorlara danışmadan bunu sakın yapmayın.

Şifa olsun!Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?