cam-agaci-yapragi-cayi-yeni-1

Tükettiğinizde Vücuttaki Nikotini Temizleyen 10 Mucizevi Yiyecek

Favorilerime
Ekle

Şu hayatta en çok zarar veren şey nedir diye sorarsak, cevapların en başında sigara gelir. Evet, keşke kimse başlamasa ya da içenler hemen bıraksa.

Sigaranın insan sağlığına ve vücuduna zararlarına değinmeyeceğiz çünkü hepimiz çok çok iyi biliyoruz; kalp damar tıkanıklıklarının da, akciğer rahatsızlıklarının da başında geliyor sigara.

Bu yazımızda size, -sigarayı bırakacağınızı umarak- vücuttaki nikotinleri temizleyen, dışarı atılımını kolaylaştıran yiyecek ve içeceklerden bahsedeceğiz.

Sağlık ve afiyetle efendim.

Onsuz olmaz: Su

Artık suyun vücudumuzdaki yararlarını, tüm hücrelerimizi yenilemeye ve temizlemeye yardımcı olduğunu çok iyi biliyoruz. Aynı şekilde su vücudumuzda biriken toksinlerin içindeki nikotinleri temizler.

Tatlı mı tatlı: Havuç suyu

Vücudunuza A,B,C ve K vitaminlerininin takviyesini sağlar. Bu vitaminler de nikotinin vücuttan dışarı atılmasında etkilidir.

Yemeği de var: Isırgan otu

isirgan otu

isirgan otu

Iısırgan otu, bağışıklık sistemini güçlendirerek, içerdiği yüksek orandaki demir sayesinde de nikotinin vücuttan alıp çok uzaklara götürür.

Portakaldan etkilidir: Yeşil biber

dolmalik-yesil-biber-saglik-puani

Sigara içen insanların karşılaştığı en büyük sorunlardan birisi de C vitamini eksikliğidir. Yeşil biber (dolmalık ya da sivri olarak) bu konuda yardımınıza koşacaktır.

Yeşil yeşil, ekşi ekşi: Kivi

Sigaranın kötü etkilerini saymaya kalksak sabahlara kadar bitiremeyiz. Ancak vücutta bulunan A, C ve E vitaminlerinini büyük oranda azaltır. Gün içerisinde kaybolan bu vitaminleri teker teker yerine koymak gerekir. Kivi bu konuda sizin vitamin yardımınıza koşabilir.

Kurusu da kabul: Kayısı

kayisi

kayisi

Sigara vücuttaki karoten miktarını azaltır, kayısı ise bol karoten içeren gıdalar arasındadır.

Sarması harika olur: Kara lahana

Karalahana da C vitamini bakımından oldukça güçlü bir antioksidandır. Bunların yanı sıra A ve E vitaminlerini de içerir. Tüm bu yararlı özellikler bir araya geldiğinde vücuttaki zararlı maddeleri ve nikotini dışarı atar.

Üzerine bir de limon sıkın siz: Brokoli

brokoli-kendini-sevdirir

İçerdiği vitaminler sayesinde karaciğerin görevlerini yerine getirmesini destekler ve iyileşmesini sağlar.

Dikeninde sağlık var: Çam yaprağı

Çay olarak tüketildiğinde, sigara yüzünden oluşan ağız ve boğaz enfeksiyonlarını yok ettiği bilinir. Ayrıca akciğer sağlığı için de önemli bir bitkidir.

Yoğurtla ne de iyi gider: Ispanak

ispanak

ispanak

Demir açısından oldukça zengin olan ıspanak aynı zamanda folik asit deposudur. Folit asit ise tütünün başlıca düşmanlarından birisidir.

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?