Öğrendikten Sonra Asla Ziyan Etmeyeceğiniz Pirinç Suyunun 7 Mucize Faydası

yemek.com
Mert Öndaş
Her şeyi unuturum, dün ne yediğimi asla!
Mert Öndaş
1505 takipçi303 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Şubat 18, 2019
Zeynep Çetin
Eylül 10
YENİ
5
Sütaş
Eylül 25
15 dakika
Duygu Arslan
Kasım 5, 2019

Hemen hemen bütün dünya mutfaklarında yaygındır pirinç ve pirinç ile yapılan yemekler.

Pirinç pilavı yaparken, pirinçleri güzelce yıkayıp suda bekletiyoruz sonra da döküyoruz ya o suyu. İşte artık dökmek yok. Çünkü pirinç suyu ile neler neler oluyor bir bilseniz. Saç uzatıyor, cildi beyazlaştırıyor, doğal bir deterjana dönüşüveriyor.

Neyse hepsini burada yazarsak olmaz ki

Saç dökülmesini engelleyebilirsiniz

Saç dökülmesi hemen hemen diyemeyeceğiz herkesin canını sıkan bir olaydır. Birçok bitkisel ya da kimyasal tedavi uygulanır bu konuda. Ancak pirinç suyu ile evinizde kendi kürünüzü oldukça da sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz. Bu konuda Suna Dumankaya’nın bir kür tarifi var, paylaşmak istedik.

Malzemeler: 1 çorba kaşığı üzüm suyu, 1 çorba kaşığı haşlanmış pirinç suyu, 1 çorba kaşığı haşlanmış buğday suyu, 1 çorba kaşığı yulaf suyu, 1 çorba kaşığı zeytinyağı. Yapılışı: Bir kase içerisine tüm malzemeleri koyun ve bolca karıştırın. Karıştırdığınız kürü saç diplerine masaj yaparak uygulayın. 1 saat beklettikten sonra yıkayın.

Doğal bir cilt beyazlatıcı tonik hazırlayabilirsiniz

Pirincin içerisinde bulunan doğal maddelerinin tümü ve nişasta içeriği cildi hem güneşe karşı koruyor hem de onarıyor. Bununla birlikte cildi beyazlatarak cilt lekelerini de ortadan kaldırdığı biliniyor.

Tonik için malzemeler: 5 tatlı kaşığı pirinç, 1.5 çay bardağı ılık su. Yapılışı: Pirinci ılık suda 3 dakika bekletiyoruz daha sonra bir şişeye alıyoruz ve tonik gibi kullanmaya başlıyoruz.

Cildinizin daha sıkı olmasını sağlayabilirsiniz

Yukarıdaki tonik aynı zamanda kullanıldığı bölgedeki kırışıkların ve sarkmaların onarılmasında da yardımcı olacaktır. Ancak unutmamakta fayda var, bu toniği buzdolabında muhafaza ederek 3 gün boyunca kullanmalısınız.

Yağlı yüzeyleri ona emanet edebilirsiniz

Güzellik ve bakım konusunda mucizevi şekilde etkisi olan pirinç suyunu, mutfağınızda yağlı yüzeylerin temizliğinde de kullanabilirsiniz. Oldukça etkili yağ sökücü bir enzime dönüşen pirinç suyu, ocaklarınız başta olmak üzere tüm yağlı yüzeylerde kullanabilirsiniz.

Yapılışı: 2 litre pirinç suyuna 100 gram toz şeker ekleyip tüm malzemeleri bir şişede karıştırın. En az 5 gün karanlık bir yerde bekletin. Hoş koku vermesi için karışımın içine limon kabuğu rendeleyebilirsiniz

Sivilce ve siyah noktalardan kurtulabilirsiniz

Sivilce ve siyah noktaların tedavisi için bir çay bardağı pirinci iki çay bardağı içme suyu içinde en az 2.5-3 saat bekletin. Ardından pirincin suyunu süzün ve yüzünüzü bu suyla yıkayın.

İshale karşı etkilidir ondan yardım alabilirsiniz

Pirinç suyu, ishal sırasında ihtiyaç duyacağınız nişasta ve besin değerlerini sağlarken sindirim sistemini zorlamadan kaybedilen suyu da yerine koyar.

Yağ yakımı için pirinç suyunu yeşil çay ile birlikte tüketebilirsiniz

fastcompany

fastcompany

Op. Dr. Feridun Kunak ayrı bardaklarda hazırlayacağınız aynı oranda pirinç suyu, yeşil çay ve zeytin yaprağı çayını bir kavanozda karıştırarak yemeklerden önce bir bardak içmenizi öneriyor. Bu sayede vücutta daha fazla yağ yakımı sağlanacaktır.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?