Oradayken Huzuru Bulacağınız Milli Saraylar Bünyesindeki 8 Mekan

Favorilerime
Ekle

İstanbul'un içindeki bu mekanlara saklı birer cennet desek yeridir. Her birinin yapısı, manzarası, tarihi o kadar özel, o kadar güzel ki, kaçıp kaçıp gitmek isterseniz.

Zamanında saray olarak kullanılmış mekanların bahçelerini, parklarını, odalarını kullanan Milli Saraylar himayesindeki yerlere biz bayılıyoruz!

Neden mi? Çünkü bol bol temiz hava, bol bol oksijen, bol bol deniz ve boğaz manzarası ve en önemlisi de bol bol gülen yüz garantili.

Haydi başlayalım o zaman.

cheesecake-kesfet-banner-ocak-2022

Gece yarılarına kadar da açık: Saat Kule Kafeterya

Dolmabahçe Sarayı'nın dış bahçesinde tarihi Saat Kulesi'nin hemen yanında bulunan bu kafeterya gece 02.00'ye kadar hizmet vermekte. Yaz ya da kış hiç fark etmez her mevsim dopdoludur, her mevsim canlıdır.

Bu arada yazımızın bu bölümünde küçücük bir not verelim: Bu mekanların hepsine kafeterya deniliyor ancak hepsinin menüsü oldukça zengin. Yani sadece çay-kahve içebileceğiniz yerler değil.

Denize nazır: Dolmabahçe Kafeterya

Mesela canınız sıkıldı, evde darlandınız ya da trafik bunalttı sizi. Eğer Dolmabahçe'ye yakında iseniz hemen kıvrılın. Otoparkının hemen önüne konumlanmış bu kafeterya denize sıfır. Gerçekten sıfır. Hatırlatmakta fayda var: 7 gün 24 saat açıktır burası ve tostları da efsanedir.

Ağaçların altında: Kuşluk Kafeterya

Dolmabahçe Sarayı'nın iç bahçesinde Camlı Köşk'ün hemen yanında bulunan bu kafeterya ağaçların altına öyle güzel konumlandırılmış ki, insan oturmayıp şööyle yanından geçerken bile huzur buluyor.

Masaların ortasındaki süs havuzunun sağladığı ambiyanstan söz etmiyoruz bile. Bu arada mini bir hatırlatma: Kafe 09.00-17.00 arası hizmet verip, Pazartesi ve Perşembe günleri ise kapalı. Ona göre gidin.

Çardaklara sığının: Harem Kafeterya

Dolmabahçe Sarayı'nın Harem Bahçesi'nde bulunan bu mekan, kafeterya kelimesinin hakkını veren yerlerden. Saatlerce oturacağınız bir yer olmamakla beraber "Şurada biraz soluklanalım" diyenlerin sığınağı olabilir. Aynı Kuşluk Kafeterya gibi 09.00-17.00 arası hizmet verip, Pazartesi ve Perşembe günleri ise kapalıdır kendileri.

İsmi yeter: Beylerbeyi Sarayı Kafeterya

Abdullahağa Caddesi'nde bulunan Beylerbeyi Sarayı Kafeterya kelimenin tam anlamı ile huzurlu bir mola olabilir. Yemekleri de keza aynı şekilde güzel ve özeldir. Kafanızı her kaldırdığınızda gördüğünüz boğaz manzarası kendinizi buraya her fırsatta atmanız için büyük bir neden olabilir.

O ne güzel bahçedir: Maslak Kasrı Kafeterya

Maslak Astsubay Orduevi yanında bulunan bu kafeterya, bahçesi ile etkiliyor. Yemekleriyle de öyle. Özellikle konumu gereği metro kullanarak bile ulaşım sağlanan bu kasra yaz kış demeden gidebilirsiniz.

Sessiz sakin bir yer: Ihlamur Kasrı Kafeterya

Çevresinin gürültü ve karmaşasından kendini yüksek duvarlarla koruyan Ihlamur Kasrı Beşiktaş Nikah Dairesi'nin hemen karşısında bulunuyor. Kafa dinlemek, kitap okumak, sevdiklerinizle hoş sohbet etmek için daha iyi bir mekan olamaz. Özellikle kahvaltısı için bile muhakkak gidiniz.

En çok sevileni: Küçüksu Kasrı Kafeterya

millisaraylar

millisaraylar

Anadoluhisarı'nda deniz kenarına konumlanmış bir yer düşünün yazın püfür püfür, kışın ise camlarla çevrili sıcacık bir yer. Izgara ve tatlılarına diyecek laf bulamıyoruz. Manzarasının bizi büyülediği, alıp farklı bir diyarlara da götürmüşlüğü yok değil.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?