Fotoğraf: Özgür Bakır / The Galliard Şefi Turgut Ay

The Galliard: Geleneksel Türk Mutfağı ile Rönesans Dansını Birleştiren Restoran

Favorilerime
Ekle

Batı Akdeniz kültürünü özenle yorumlayıp "brasserie" ve "fine dining" servis anlayışıyla birleştiren özel bir mutfak. Türk mutfağını farklı bir noktaya taşımak adına tabak sunumlarından mimari çizgisine kadar farklılıklar barındıran bir restoran.

cheesecake-kesfet-banner-ocak-2022

Akdeniz restoran-bar konseptini, zengin şarap kavı ve birbirinden değişik, güçlü kokteyller eşliğinde bir yemek macerasına dönüştüren The Galliard’a Yemek.com olarak konuk olduk. Michelin yıldızlı şeflerle çalışma şansı yakalayan eğitmen Executive şef Turgut Ay ve mutfak ekibinin elinde hayat bulan The Galliard tariflerinin püf noktalarını sizler için not aldık.

The Galliard Giriş

Fotoğraf: Özgür Bakır / The Galliard Giriş

İsmini Rönesans döneminde Fransa, İspanya ve İtalya’da popüler olan dans çeşidi “Galliard”dan alan, isim babası bu üç ülkenin mutfak kültür ve anlayışıyla gelişip büyüyen bir Batı Akdenizli The Galliard. Duvarlarında tasarım heykellerin asılı olduğu, kaliteli yemek anlayışıyla sanatı birleştiren bir "fine dining" restoranı.

The Galliard Özel Yemek Odası

Fotoğraf: Özgür Bakır / The Galliard Özel Yemek Odası

Giriş ve ön bahçe kısmı brasserie olarak hizmet verirken arka bölümde özel grupların ağırlandığı bir yemek odası bulunuyor. Mekanın genelini etkisi altına alan sanatsal çizgiler, piyanonun bulunduğu hayli iddialı döşenmiş kırmızı yemek odasını da etkisi altına almış durumda. Üst katta yer alan mavi salon, bilinen tatların yeniden yorumlandığı lezzetlerle konuklarını farklı bir yemek yolculuğuna çıkartıyor.

The Galliard Etiler

Fotoğraf: Özgür Bakır / The Galliard Etiler

Şef Turgut Ay, Türk mutfağını bir adım öteye taşımak için bu durumun gerekliliği üzerinde durup eğitim verdiği üniversite ve mutfak okullarında da günümüz şeflerinin daha cesur olması gerektiğini vurguluyor. Kalitenin artması için yemeğin karın doyurmaktan öte yeniliğe açık bir sanat dalı gibi görülmesi gerektiğinin altını çiziyor.

The Galliard Üst Salon

Fotoğraf: Özgür Bakır / The Galliard Üst Salon

Mutfak kültürüne bu kadar değinmişken gelelim The Galliard mutfağından çıkan lezzetlere. Yerellik ve mevsimsellik, sanat dolu bu mutfağın alın yazısı diyebiliriz. Ev mutfağında olduğu gibi mevsiminde satın alınan en taze ürünlerle kışlıklar kuruluyor burada. Makarna ve ekmekler mutfakta hazırlanıyor.

Kümes hayvanları organik olarak Anadolu’nun belirli noktalarından temin ediliyor. Menü buna göre tasarlanıyor. Sous vide gibi alternatif pişirme teknikleri tercih ediliyor. Yaban mersinli organik tavuk ve kuzu incik tarifinde olduğu üzere özel vakum poşetlerinde, düşük ısıda, uzun uzadıya pişirilen etler son aşamada fırınlanıyor.

Deniz kabukluları tenceresi, somon tartar, fırında kemik iliği, organik Kars kazı, jumbo karides, kabak çiçeği tempura, ördekli gnocchi ve kremayla servis edilen şeftali tatlısı gibi pek çok alternatif damaklarda kalıcı tatlar bırakıyor.

Türk mutfağının seçkin örneklerini ve yemek deneyimini en üst noktaya taşımayı amaç edinmiş Galliard, orada bulunduğunuz kısa süre zarfında amatör bir mutfak eğitimi aldığınız hissi yaratıyor.

The Galliard Şefi Turgut Ay

Fotoğraf: Özgür Bakır / The Galliard Şefi Turgut Ay

Şefi Tanıyalım: Yeni jenerasyon şeflerin önderlerinden biri olan Turgut Ay, Ceylan İntercontinental Hotel, Sheraton Hotel Life Group, Ağaoğlu My City Hotel, Savarona Yatch, Fryquency Yatch, Changa Restoran, Enka,Hamma Restoran, Günay Restoran gibi pek çok işletmede çalışmış. Fransa, İtalya ve İspanya’da 8 yıl kadar görev alan şef, Demirören Holding, Karadeniz Holding, Taşhan Resort Hotel gibi kurum ve kuruluşların mutfak danışmanlıklarını yapıyor. Araştırmacı Aşçılar Derneği (ARADER) Başkanı, Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu (TAŞFED) 2. Başkanı, Dünya Aşçılar Birliği (WACS ) üyesi, Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü Öğretim Görevlisi olan Ay, açıldığı günden bugüne The Galliard mutfağında görev alıyor.

The Galliard, Etiler'e nasıl gidilir?


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?