Serpme Kahvaltı Kültürünü Tüm İstanbul'a Yayan Beşiktaş'ın Bol Reçelli 11 Kahvaltıcısı

Favorilerime
Ekle

Beyoğlu’nun İstiklal’i, Kadıköy’ün barlar sokağı, Karaköy’ün Kılıç Ali Paşa Mescidi Sokak’ı varsa Beşiktaş’ın da bugüne bugün “kahvaltıcılar sokağı” var.

Boğaz’da kahvaltıyı bir kenara koyarsam burada kahvaltı yapmanın, salaş mekanlarda dün geceden kalma birçok kişiyle yiyeceğin pişinin, yumurtaya banacağın ekmeğin tadı bambaşka.

Hafta sonları dakikalarca bekleyeceğiniz sırayı saymazsak, çok keyif alacağınızın garantisini verebilirim. Burada sadece kahvaltı menüleri değil, gitmeye değer bulduğum mekanlarda yer alıyor. Genç ve enerji dolu bir ortamdan da söz ediyorum. Pişiyi, bal kaymağı, omletleri, krepleri, çeşit çeşit reçel ve peynirleri, menemeni de yabana atacak değilim.

İşte radarınıza almanız gereken Beşiktaş kahvaltıcıları.

Hünkar bayıldının burgeri bile var: Pişi Breakfast & Burger

Beşiktaş’ta kahvaltı denilince akla ilk gelen yerdir burası. İsminden anlayacağınız gibi pişiler çıkıyor buranın mutfağından. En lezizi, oldukça ilgi gören çikolatalı pişisi. Ama peynirli, sucuklu, kıymalıyı da unutmayalım. Kalabalık bir grup ile giderseniz mutlaka karışık olanından alın. Hepsinden az az deneyiverin.

Kavurmalı ve acukalı omletler gibi radikal seçenekler de var amma ve lakin masanızda eksik olmaması gereken bir şey varsa o da menüdeki kahvaltı 1 seçeneği ve pişi tabağı. Kahvaltı 1’i biraz açayım: çeşit çeşit peynir, zeytin, acuka, kurutulmuş domates, salatalık, salam, tereyağı, reçel ve yumurta. Yediğiniz bunca şeyi Çarşı’da azıcık yürüyüş yapıp eritebilirsiniz.

Not: Hünkar bayıldı burgeri de pişisinden sonra en çok konuşulan lezzeti. Hafta sonu bi uğrayın.

Pişi Breakfast & Burger adres: Sinanpaşa Mahallesi, Çelebioğlu Sokak, No 14-16B, Beşiktaş, İstanbul

Her zaman kalabalık: Çakmak Kahvaltı Salonu

Beşiktaş’ın en eski kahvaltıcısıyla tanışın. Mekanın küçüklüğü masaların birbirine yakın oluşu sizi yıldırmasın. Kahvaltı yapmaya başladığınız anda hiçbir şeyi gözünüz görmeyecek zaten. Hem Beşiktaş’ta uygun fiyata sağlam doyabileceğiniz tek kahvaltıcıdır burası.

Sahibi Erzincanlı olunca tulum ve bal da oralardan geliyor. Tulum peynirine söyleyecek bir şeyimiz yok ama mekanın en favori kahvaltı seçeneği kavurmalı yumurta olduğunu söyleyeyim. Anlayacağınız buradayken “Kahvaltıda et ürünlerinden uzak dururum” gibi cümleler kurmayın, mutlaka deneyin. Çingene salatası, bal kaymak, pişi yine sizi mekanın müdavimi yapacak seçeneklerden.

Hafta sonu gidecekseniz epey erken kalkmalı. Şimdiye denk masalarının boş olduğunu görmedik, sıraya girmek şart.

Çakmak Kahvaltı Salonu adres: Cihannüma Mahallesi, Akmazçeşme Sokak, No 20/A, Beşiktaş, İstanbul

Erkenden uyanma sebebiniz olur: Zeytindalı

Beşiktaş’ın kalabalığı bol diğer mekanlarından biri de Zeytindalı olur. Anne evini aratmayan lezzetleri, yine o sıcaklığı veren atmosferiyle on numara beş yıldız kahvaltılara imza atabilirsiniz. Sucuklu-kaşarlı menemeni, söğüşü, acukası o pötikareli masa örtüleri üstünde yemelere doyamayacağınız seçeneklerden.

Özellikle çikolatalısından sosislisine, kaşarlısından sucuklusuna kadar hiçbir yerde bulamayacağınız pişi çeşitleriyle de yürek hoplatıyor. Gözlemelerinin de bir o kadar seveni çok!

Size çok kilit bir tavsiye de verelim tam olsun: Erken gidin!

Zeytindalı adres: Sinanpaşa Mahallesi, Çelebioğlu Sokak, No 25, Beşiktaş, İstanbul

Hem iştah açıcı hem de şık: Siyah Cafe & Breakfast

Başta söylediğim salaş mekan kategorisine girmiyor hatta kocaman kütüphanesi, sandalyeleri, bonzaisi ve tablolarıyla şık olduğunu bile söyleyebiliriz.

Ege ve yeşil kahvaltısı epey iştah açıyor. Zaten bir tabakta kuru kayısı, ceviz, lor peyniri ve dolusuyla yeşillik varsa o tabaktan kötülük gelmez. Acukalı ve peynirli pişileri benim favorim. Mantarlı kaşarlı gözlemeleri de mideleri şenlendirecek türden. Binbir çeşit omlet ve sahanda yumurtalarına hiç girmiyorum bile.

Kahvaltı saatlerinden sonra mekana giderseniz, leziz Kayseri mantısı, quesadilla, köfteyle karşılaşmanız mümkün.

Siyah Cafe & Breakfast adres: Sinanpaşa Mahallesi, Çelebioğlu Sokak, No 3/A, Beşiktaş, İstanbul

Adı yeter: Reçel Türevleri

Kahvaltıcıların Çelebioğlu Sokak işgalinden sonraki diğer bir adresi Şair Veysi Sokak oldu. Reçel Türevleri de bu işgali başarıyla yerine getirenlerden.

Beşiktaş’taki kahvaltıcılar arasında reçel açığını kapatan mekanda, elliye yakın reçel çeşidi var. Hepsi mevsimine göre menüye giriyor tabii. Şaşkınsınız biliyorum. Kabak, karpuz kabuğu, armut, soğan, ananas, limon, havuç, domates fark yaratan reçellerden. Kahvaltı çeşitlerine ayrıca girmiyorum, serpme kahvaltısı on numara beş yıldız. Menemeni ise bayağı başarılı.

Ayrıca burada yediğiniz her şey doğal, katkı maddesi falan bulamazsınız. Beşiktaş’ta klasik değil de yeni bir şeyler ararsanız burası aklınızda olsun.

Reçel Türevleri adres: Sinanpaşa Mahallesi, Ihlamurdere Caddesi, Şair Veysi Sokak, No 31/1, Beşiktaş, İstanbul

Beklediğinize değer: Bi Kahvaltı

Kahvaltıcılar sokağında yeşili bol kullanan bir yer varsa o da Bi Kahvaltı’dır. Dereotlu omletinden tutun da yeşil biberli yumurtaya, söğüşten yeşillik tabağına kadar her şey var. Sağlam kahvaltı yapmak isteyip, paldır küldür gitmeyenlere tavsiyemdir.

Serpme ve bi kahvaltı tabağı kalabalık gruplar için şahane seçim. Beşiktaş’ta kahvaltıların klasiği olan pişi de var. Dondurulmamış ev patatesi denenmeli. “Her şeyi saydın ne kaldı?” diyenleriniz olabilir, haklısınız. Bi gidin bayılacaksınız. Karaköy’ün Yeniköy’ün papucunu hemencik dama atacaksınız.

Özellikle hafta sonları masaya oturmak için sıraya girmeniz gerekebilir ama oturduktan sonra bakmayın mekanın tıklım tıkış olmasına serviste epey hızlılar. Ne alacağınızı bilin yeter. Fiyatları da cep yakan cinsten değil.

Bi Kahvaltı adres: Sinanpaşa Mahallesi, Ihlamurdere Caddesi, Çelebioğlu Sokak, No 21-23/B, Beşiktaş, İstanbul

Müdavimi olunur: Fiskos

Kendisi semtin müdavimi bol mekanlarından olur. Hem lezzetleri hem şahane fiyat performansı hem de samimi havası sebebiyle bir gidenin bir daha gittiği bu mekan, arka fondaki müzikleriyle de nostalji yaşatıyor. Ama önemli olan önce acıkan karınların doyması değil mi?

Kavurmalı, pastırmalı gibi etoburların göz kırpacağı menemen, pişiyi kökünden sallayan yumurtalı ekmek, pastırmalı kaşarlı börek, sahanda ekşimikli biber, patates tava gibi civardaki mekanlarda bulamayacağınız kahvaltılık lezzetleri var.

Fiskos adres: Sinanpaşa Mahallesi, Ihlamurdere Caddesi, Şair Veysi Sokak, No 4, Beşiktaş, İstanbul

Börekler, pideler, krepler: Peynir Ekmek

Menüyü açtığınızda karar verememeniz pek normal. Az kahvaltı, çok kahvaltı, peynir ekmek kahvaltı, renkli kahvaltı, et kahvaltı, hamur işi kahvaltı, Karadeniz kahvaltı gibi bir sürü seçenekleri var. Öyle çok aç karınla gitmeyin yani, bu karar verme aşaması zaten dakikalarınızı alacak. Benim favorim içinde mevsim yeşilliklerinin, kuru yemişin, mevsim meyvelerinin, söğüş tabağının olduğu renkli kahvaltı ama yine de siz bilirsiniz.

Bu mekanı diğer mekanlardan farklı kılan şey ise şüphesiz çeşit çeşit gözlemeleri, pideleri, krepleri, börekleri. Eğer gözünüz yan masada kalmayacaksa sadece bunlardan birini söyleyip yanına da çay söylemeniz bile kafi.

Peynir Ekmek adres: Sinanpaşa Mahallesi, Ihlamurdere Caddesi, Çelebioğlu Sokak, No 14-16/1, Beşiktaş, İstanbul

Öğrenci dostu: Cafe Faruk

Tostçulukla işe başlayan sahibi şimdilerde yaklaşık bu 20 masalı mekanı çekip çeviriyor. Hakkını verelim iyi de başarıyor. Beşiktaş’ın herhalde en çok masalı kahvaltıcısı burasıdır ama hemen rahatlamayın sıra burada da var.

İster kahvaltı tabağı isterseniz serpme söyleyin ama yeşil biber ve beyaz peynirle yaptıkları ekşimikli yumurtasını es geçeyim demeyin. 15 çeşide yakın menemenleri de bir o kadar denenesi. Özellikle full menemen ve jalapeno biberli menemeni.

Mekanın öğrenci bolluğuna bakarsak fiyatlarının da çok uygun olduğunu söyleyebilirim.

Cafe Faruk adres: Sinanpaşa Mahallesi, Ihlamurdere Caddesi, Şair Aşık Veysi Sokak, No 4/E, Beşiktaş, İstanbul

Mıhlamasını denemeden dönmeyin: Otlangaç

Pazar kahvaltılarının şirin, huzurlu mekanları listesine Otlangaç’ı da alınız. Semtin meşhur kahvaltıcılar sokağında değil, bir nebze daha sakin olan, öyle dakikalarca sıra beklemenizi de gerektirmeyecek Şair Veysi sokakta.

Patates kızartması, sigara böreği, pişi, menemen ve gözlere şenlik söğüş ve peynir tabağı mekana artı değer katan lezzetlerden. Peki ya kaşıklamaya gönlünüzün el vermeyeceği mıhlamasına ne demeli!

Siz en iyisi bu hafta sonu Otlangaç’ta bitin. Hem iç açan mavi-beyaz renkleriyle sizi İstanbul grisinden birazcık uzaklaştırır.

Otlangaç adres: Sinanpaşa Mahallesi, Şair Veysi Sokak, No 20/B, Beşiktaş, İstanbul

Çikolatalı gözlemesi efsanedir: Kiraz

foursquare

foursquare

Hangi birine gideceğinizi şaşırmanız olası ama hepsinin minik tatlı farklılıkları var. Bu sebeple bilin öyle gidin.

Mesela kahvaltıda simit olsun başka bir şeye lüzum yok diyenlerdenseniz, içinde simit, peynir, zeytin ve salatalık olan simit tabağına yumulun derim. Pişi, peynir, hellim tabakları, tahin pekmezi, acukası ise aklınızı çelecek lezzetlerden. Çikolatalı pizza, çikolatalı pişi derken burası da modaya uyup çikolatalı gözleme yapmış, bir hayli de başarılı olmuş. Sonuçta çikolatalı her şeye varız biz.

Renkli kavanoz bardaklarda verdikleri ev limonatası ve taze portakal suyu, çaya alternatif olacak içeceklerden.

Unutmadan, keyif yapmak uzun uzadıya masada oturup çene çalmak istiyorsanız buraya gitmeyin. Mekan minnacık. Fazladan oturduğunuz her dakika ayakta bekleyen aç arkadaşlarımıza zehir oluyor, hep beraber mutlu yaşamak için yiyin ve hemencik kalkın.

Kiraz adres: Sinanpaşa Mahallesi, Şair Leyla Sokak, No 1/C, Beşiktaş, İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?