Herkesin Bilmesi Gereken Konu: Mantar Yıkanır mı, Yıkanmaz mı?

yemek.com
Cemre Özgüzel
Boyum ocağa yetişmeden yemek yapmaya başlamışım. Hala yetişmiyor.
Cemre Özgüzel
254746 takipçi1316 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Temmuz 5
Cemre Özgüzel
Nisan 10, 2020
Pepsi Badge
Pepsi Max
Temmuz 14
Cemre Özgüzel
Aralık 31, 2020

Mutfakta tarifler denemek için vakit geçiriyorsanız, evinize bir kere bile olsa mantar almışsanız bu konuyu mutlaka bilmeniz gerek. Normalde çoğu meyve ve sebzeyi bolca yıkayarak tüketiyoruz. Ancak söz konusu mantar olduğunda durumlar biraz değişiyor. Çoğumuz eve mantar aldığında temizlenmesi adına yıkarken, bazılarımız mantarı yıkamadan, farklı bir yöntem uygulayarak pişiriyor. Peki ama hangisi daha doğru? Mantarı yıkamadan tüketmek hijyenle ilgili sorunlar yaratır mı?

Gelin mantarları pişirmeden önce herkesin bilmesi gereken bu konuyu bir açıklığa kavuşturalım. Temizliğinden ve lezzetinden emin olduğumuz mantarları afiyetle tüketelim. Temizleme önerileri de veriyoruz. Hadi buyurun.

Mantar yıkanır mı, yıkanmaz mı? Mantar nasıl temizlenir?

mantar-yikanir-mi-yikanmaz-mi

Evet, birçok sebze ve meyve suyla birlikte üzerindeki kirden arınıp yenecek veya pişirilecek duruma geliyor. Ancak mantarlar suyla temasları halinde temizlenmeyip aksine daha da çok kirlenebiliyorlar. Çünkü mantarlar adeta bir sünger. Suyla uzun süre temas ettikleri zaman üzerindeki kirleri ve tozları içine çekip hapsedebiliyorlar. Çok kirli olmayan mantarları tüketmeye özen gösterin. Ancak mantarınız çok kirliyse de onu yıkamadan temizlemenin birkaç pratik yöntemi var. Yöntemler ve pişirme hakkında tüm püf noktaları için Ferhat Şef'in videosuna da göz atabilirsiniz: Tüm Püf Noktalarıyla Mantar

mantar-yikanir-mi-yikanmaz-mi2

Yüzeyi çok kir tutmamış temiz mantarları tüketmeye çalışın. Temiz bir bezi suyla hafifçe nemlendirin ve bu bezle mantarlarınızın üzerini nazikçe silin. Ardından bu mantarlarınız tüketime hazır. Ama eğer mantarlarınız çok kirliyse onları temizleyerek kullanmak için iki yöntem var. Mantarların üzerinde o kirin olduğu yerde bir zar tabakası mevcut. Saplarını çıkarıp iç kısımdaki zarları elinizle soyarak temizleyebilirsiniz. Ardından kağıt havlu ya da bezle silerek mantarlarınızı kullanabilirsiniz.

mantar-yikanir-mi-yikanmaz-mi1

Bir başka yöntem ise bıçak yardımıyla mantarın yüzeylerini soymak. Özellikle mantarın yüzeyinde fazla kir, hafif çürümeler varsa bıçakla ince bir tabakayı soyarak da mantarlarınızı tüketebilirsiniz. Bu yöntemlerle mantarlarınız en temiz şekilde pişirilmeye hazır. Şimdiden ellerinize sağlık!

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?