gaz sancısı nasıl geçer

Bu Doğal Çözümlerle Ondan Kurtulmak Çok Kolay Olacak: Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

Favorilerime
Ekle

Sindirim sisteminde yaşanan bazı olumsuzluklar nedeniyle gaz sancısı zaman zaman birçoğumuzun problemi haline gelebiliyor, malumunuz. Yediklerimizden tutun da gün içinde yaptıklarımıza kadar birçok dış etken de gaz sancısını tetikleyebiliyor üstelik. Bu kadar yaygın olan ama ne yazık ki çok dillendirilmeyen bu problemin çözümlerini öğrenmenin zamanı geldi de geçiyor bile: Gaz sancısına ne iyi gelir, gaz sancısı nasıl geçer gelin birlikte öğrenelim.

Zamanı geldi de geçiyor bile dedik zira gaz sancısı asla hafife alınmaması gereken bir sorun. Zaman zaman öyle şiddetli geliyor, vücudun öyle farklı yerlerinde kendini gösteriyor ki insan kalp krizi geçirdiğini bile düşünebiliyor. Eğer sizin ya da bir yakınınızın başına geldiyse eminiz ne demek istediğimizi çoktan anlamışsınızdır. 

Gaz sancısı gelince neler yapabilir, bu sancının geçmesini nasıl sağlayabilirsiniz bir bir anlatıyoruz, toplanın!

İçindekiler

Gaz sancısı neden olur?
Gaz sancısına ne iyi gelir, gaz sancısı nasıl geçer?
 • Gaz sancısı neden olur?

gaz-sancisi-neden-olur

Gaz sancısının nedenlerini de bilmeli, bir daha böyle bir sorun yaşamamak adına ne yapıp da bu sorunla karşılaştığımızı da bilmeliyiz. Gaz sancısının birçok sebebi olabilir ama temelde gaz sancısının oluşmasına neden olan en yaygın durumlar şunlardır diyebiliriz:

 • Bir yiyeceğe karşı vücudun gösterdiği intolerans, alerji
 • Uzun süre hareketsiz kalma
 • Hava yutma
 • Son kullanma tarihi geçmiş besinleri tüketme
 • Çok lifli besinlerden çok miktarda tüketme
 • Yemekleri büyük lokmalar halinde tüketme
 • Yiyecekleri yeteri miktarda çiğnemeden yutma
 • Bağırsaklarda yaşanan sağlık sorunları
 • Başta ayaklar ve karın bölgesi olmak üzere vücudun uzun süre soğuğa maruz kalması
 • Çok yağlı ve baharatlı yiyecekler tüketme
 • Aşırı miktarda süt tüketme
 • Aşırı miktarda gazlı ve şekerli içecekler tüketme
 • Gaz sancısına ne iyi gelir, gaz sancısı nasıl geçer?

rezene-tohumu-rezene-cayi-ocak-2021

 • Zencefil

Zencefil gaz sancılarının azalmasını, özellikle gaz nedeniyle karın bölgesinde oluşan acı ve ağrıların dinmesini sağlayan en etkili bitkisel çözümlerden biri. Ancak dikkat, zencefil fazla tüketildiğinde de mide ağrılarına sebep olabilir. Bu nedenle taze zencefil kullanacaksanız yemeklerden sonra küçük bir parça ağzınıza atıp çiğneyebilir, toz zencefil kullanacaksanız 1 çay kaşığından daha fazlasını tüketmemeye özen gösterebilirsiniz. Dilerseniz 1 fincan zencefil çayı içerek de bu problemden kolayca kurtulabilirsiniz. Zencefil çayı nasıl demlenir derseniz sizi şöyle alabiliriz: Zencefil Çayı Tarifi

 • Kimyon

Kimyon, gaz problemi dendiğinde akla ilk gelen malzemelerden biri. Bildiğiniz gibi gaz yapmasıyla bilinen kuru baklagil yemeklerine de bu nedenle çok sık katılır kendisi. İşte halihazırda gaz sancısı çektiğinizde de kimyon yine yardımınıza koşuyor. 1 bardak suyun içine 1 tutam kimyon atıp 10 dakika demlendirdikten sonra elde ettiğiniz bu çayı süzerek yemeklerin ardından içebilir, dilerseniz sütün içine 1 çay kaşığı kadar karıştırıp içebilirsiniz. Her türlü kullanımında gaz sancılarının hafiflemesini sağlayacaktır.

 • Sirke

Hemen her derde devam doğal malzemelerden olan sirke gaz sancısı sorunu söz konusu olduğunda da uzmanlığını konuşturuyor desek yeri. 1 su bardağı ılık suyun içine yaklaşık 1 yemek kaşığı kadar elma sirkesi ilave edip içerseniz gaz sancısına bağlı karın bölgesinde oluşan ağrıların azaldığını fark edeceksiniz.

 • Rezene tohumu

İçindeki faydalı lifler ve gaz giderici özelliği ile gaz sancılarına, bağırsak sorunlarına birebir olan doğal çözümlerden biri de rezene tohumu. Rezene tohumunu kurutulmuş olarak aktarlardan kolayca temin edebilir, dilerseniz ağzınıza birkaç rezene tohumu alıp çiğneyerek dilerseniz de çayını demleyerek ondan faydalanabilirsiniz.

 • Tarçın

Ağrıları dindirici etkileriyle tarçın, gaz nedeniyle oluşan sancıların da dinmesini, mide ve bağırsakların rahatlamasını sağlıyor. Tarçının da tıpkı zencefil gibi çayını demleyebilir, yoğurdun içine ilave ederek yiyebilirsiniz. Tarçın çayı nasıl demlenir öğrenmek isteyenleri hemen şöyle alabiliriz: Tarçın Çayı Tarifi

 • Karbonat

Vücudun alkali dengesini bulmasında en önemli maddelerden biri olan karbonat, bu özelliği sayesinde gaz sancılarının da dinmesine destek oluyor. Tıpkı sirke gibi birçok problemde vücuda destek olan karbonatı nasıl kullanacağınıza gelirsek, 1 su bardağı ılık suyun içine 1 ya da yarım çay kaşığı kadar ilave edip karıştırarak içebilirsiniz.

 • Sıcak su torbası

Gaz sancılarının dinmesine olanak sağlayan bir başka doğal yöntem de sıcak su torbası. Sancı olan bölgeye sıcak su torbasını dikkatli bir şekilde koyup yaklaşık bir 5 dakika kadar bekletebilirsiniz. Ağrınızın azaldığını fark edeceksiniz.

 • Egzersiz

Vücudun içinde çok miktarda gaz biriktiğinde yapılacak en doğal ve etkili çözümlerden biri tabii ki hareket etmek! Dilerseniz yete sırt üstü uzanıp yarım mekik çekerek dilerseniz de sırt üstü uzanmış haldeyken bacaklarınızı dizden kırıp karnınıza doğru çekerek egzersiz yapabilir ve bunun kısa sürede faydasını hızla görebilirsiniz.

Unutmadan, bebeklerde de çok sık karşılaşılan gaz probleminden şikayetçiyseniz, bebeğinizin gaz sancısından kolayca kurtulmasını istiyorsanız şu yazımıza da mutlaka göz atmalısınız: Bebeklerde Gaz Sancısını Gidermenin 10 Yöntemi

Önemli Uyarı

Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bu yazıdaki bilgiler de dahil olmak üzere doktorunuzun sizin için uygun görmediği hiçbir yöntemi denememelisiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?