Cookzone Öğretiyor: Fırında Tavuk Pişirirken Yapılan 7 Vahim Hata

yemek.com
Cook Zone
Cook Zone
23 takipçi8 içerik

Sıkça Yenen Konular

YENİ
Zeynep Çetin
Eylül 15
Zeynep Çetin
Ekim 7, 2019
Cemre Özgüzel
Eylül 4
Cemre Özgüzel
Ekim 31, 2019

Cookzone olarak fırında tavuk pişirirken hata yapmanızı, tavuğunuzu üzmenizi ve sizin de olmamış bir fırında tavuk ile derbeder olmanızı istemeyiz.

O yüzden bize kulak vermenizi rica ediyoruz. Fırında tavuk yapmak zor değil, aksine olabildiğine pratik yemeklerden biri.

Yaklaşın, fırında tavuk pişirirken yapmamanız gerekenleri, vahim hataları anlatıyoruz.

1. Markete gidip "herhangi bir tavuk" alalım

Fotoğraf: Elif Tekkaya

Fotoğraf: Elif Tekkaya

Ne derler bilirsiniz, "iyi malzeme ile kötü yemek yapabilirsiniz ama kötü malzeme ile iyi yemek yapamazsınız". Önceliğiniz serbest dolaşan organik bir tavuk almak olsun. Lezzet farkına inanamayacaksınız.

2. Salamura dediğin turşu içindir

Fotoğraf: Elif Tekkaya

Fotoğraf: Elif Tekkaya

Sonra fırında tavuk yaptım kup kuru oldu dersiniz tabii... Tavuğunuzu en az 4 saat olmak şartı ile buzdolabında salamurada bekletirseniz hem her yeri tuzlu hem de sulu bir tavuk yersiniz.

3. Tavuğunuz duştan çıktı, havlunuz yok mu?

Islak bir tavuğu fırına attığınızda olacak tek şey, nem oranının artmış olmasından dolayı derisinin çıtırlaşmak yerine yumuşayıp yapış yapış bir hal almasıdır. Siz siz olun tavuğun içini ve dışını iyice kurulayın.

4. Tavuk dediğin tavuk kokar...

Fotoğraf: Elif Tekkaya

Fotoğraf: Elif Tekkaya

Ya daha da güzel kokması için bir parfüm kesesi gibi içini doldurmanızı söylesek? Bunu mutlaka yapın ikiye kesilmiş bir limon, taze kekik, defne yaprağı ve birkaç diş sarımsakla tepside yatan bir tanrıça olacaktır.

5. Fırın da ısındıysa haydi pişirelim...

Oldu mu hiç? Fırın ısındı, peki ya tavuk? Tavuk buzdolabından çıktığı için fırına girer girmez ısıyı değiştireceğinden yeterli şekilde ısınamayacak ve nem oluşacağından derisi tekrar yumuşayacaktır. Tavuğu fırına atmadan önce oda sıcaklığına getirmeniz çok önemli.

6. Hatır için çiğ tavuk bile yerim

Fotoğraf: Elif Tekkaya

Fotoğraf: Elif Tekkaya

Biz yemeyin deriz! Tavuk az mı pişti, çok mu pişti sorunsalını çözmek için en kolay yöntem tabi ki bir mutfak termometresi kullanmak olacaktır. İç ısıyı ölçmek için tavuğun en kalın noktası olan kalçaya batırdığınızda ısı 75 derece ise doğru yerdesiniz demektir.

7. Tavuk fırından çıktı, haydi hemen yiyelim

Pişmesi için o kadar sabrettiniz izin verin de 10 -15 dk. dinlensin hanımefendi. İçindeki sular böylelikle etlerine güzelce dağılacaktır ve siz de yaptığınız lezzetli tavuk ile havanızı atabilirsiniz.

Repeat after me: Cook Zone'dan Fırında Salamura Tavuk Tarifi

Fotoğraf: Elif Tekkaya

Fotoğraf: Elif Tekkaya

Eğer bu anlattıklarımız aklınıza yatıyorsa ve canınız fırında tavuk çektiyse sizi tarifimize alalım: Cook Zone'dan Fırında Salamura Tavuk

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?