Evdeki Sebze ve Meyveleri Kullanarak Hazırlayabileceğiniz 10 Doğal Gıda Boyası

yemek.com
Mert Öndaş
Her şeyi unuturum, dün ne yediğimi asla!
Mert Öndaş
1488 takipçi314 içerik

Sıkça Yenen Konular

Duygu Arslan
Şubat 1, 2017
Öznur Doğan
Mart 13, 2015
Zeynep Çetin
Ekim 31, 2018
Zeynep Çetin
Şubat 12, 2018

Gıda boyaları büyük bir çoğunluk tarafından hoş karşılanmayan, hatta zararlı bulunan bir maddedir. Yapay renklendiricilerin kullanıldığı bu boyaların sağlığa olan zararı hakkında birçok çalışma ve araştırma da yapılmıştır.

Ancak hem rengarenk boyalar yapıp hem de doğallıktan ödün vermemek oldukça mümkün, bunun için size sebze ve meyvelerin gücünü kullanacağız. Her sebze ve meyve için aynı şekilde ilerleyeceğiz; katı meyve sıkacağında suyunu sıkıp bir tencerede içine su eklemeden şeker yardımıyla kaynatacağız.

Minicik bir not:
Dışarıdan hazır aldığımız gıda boyalarının içindeki kimyasal maddeler nedeniyle, evde hazırladığımız gıda boyaları onlar kadar verimli olmayabilir. Ancak her şeyin doğalı çok güzel, varsın renginden biraz ödün versin.

Şimdi gelelim hangi rengi nasıl elde ettiğimize?

Kırmızı kırmızı kurabiyeler için: Pancar

pancar havuç elma kokteyli

pancar havuç elma kokteyli

Bunun için 3 adet orta boy pancarın suyunu 3 tepeleme yemek kaşığı toz şekerle kaynatmanız yeterlidir. İsterseniz oranları 6'ya 6 ya da 9'a 9 olarak artırabilirsiniz. Elde edeceğiniz şurup bir gıda boyası olacaktır ve istediğiniz hamur işinde bir ya iki kaşık kullanmanız yeterli olacaktır.

Bunun haricinde genel olarak bir not ekleyelim buraya: Hazırladığınız her şurubu buzdolabında muhafaza ederek uzun süreli kullanabilirsiniz.

Minik bir sihirle pembe yapalım: Karbonat ve pancar

pancarin-bilinmeyen-faydalari

Yukarıdaki gibi, pancardan mor yapma adımlarını aynen uyguluyoruz iyice kaynadıktan sonra içine bir paket hamur kabartma tozu ekleyip hızlıca karıştırmaya devam ediyoruz, bu şekilde rengi açılacak ancak birazcık koyu bir hal alacaktır. Bu durumda çok fazla olmamak kaydıyla su ilavesi yapabilirsiniz.

Tatlı bir turuncu için: Havuç

Aynı şekilde hazırlayacağınız doğal gıda boyası (şurup) için 5-6 orta boy büyüklükte bir havuca 1 kaşık toz şeker atmanız yeterli olacaktır.

Havucun hali hazırda şekerli bir yapıya sahip olması sebebiyle dilerseniz şekeri hiç kullanmayabilirsiniz. Ancak yine de tencerede kaynatma işlemini uygulamanız gerekmektedir.

Çiçeklere mor lazımsa: Kırmızı lahana

Kırmızı lahananın mucizesi de burada devreye giriyor. Adı kırmızı ama rengi mor. Çok güzel! Küçük boy bir lahana için 4-5 kaşık toz şeker kullanmanız yeterli olacaktır.

İşlemler hepsinde aynı, katı meyve sıkacağında suyunu sıkıp, kıvam alana kadar şekerle kaynatıyoruz.

Bak yeşil yeşil: Ispanak

ispanak

ispanakYemek.com
olarak en beğendiğimiz en sevdiğimiz rengi elde ettiğimiz ıspanağa geldi sıra. Bir demet ıspanağın suyunu 5-6 yemek kaşığı şekerle kaynatmanız yeterlidir. Renginin koyuluğuna aşık olacaksınız!

Yapacağınız kekler dahil tüm hamur işlerinizde renk vermesi için kullanabilirsiniz.

Tam siyah elde etmek biraz olsa da mümkün: Siyah havuç

Turuncu havuçtaki gibi aynı işlemi siyah havuca da uygulayarak siyah rengine çok yakın koyu bir renk elde edebilirsiniz.

Şirinler mavisi için: Kırmızı lahana ya da yaban mersini

Kabuklarından rengi alacak olan yaban mersini için 2 su bardağı yaban mersinini 1 toz kaşığı şekerle kaynatabilirsiniz.

Bunun haricinde tıpkı pembe renk elde ettiğimiz gibi bu sefer de kırmızı lahanayı kullanacağız. Kırmızı lahananın kaynama işlemi tamamlandıktan sonra pir paket kabartma tozunu yavaş yavaş ekleyebilirsiniz.

Sarıyı da unutmadık: Aspir ya da safran otu

safran-nedir

Sarı renk elde etmek için bilinen en doğal yöntemi paylaşmak istedik. Safran ya da aspir otunu toz halinde hamur ve kremalarınıza doğrudan ilave edebilirsiniz.

Safranın oldukça pahalı olması nedeniyle kullanabileceğiniz bir alternatifini de vermek istedik. Aspir sarı ve turuncu bir bitki olan aspir, safran gibi kullanım alanı sağlamaktadır.

İster pasta, ister kek: Tatlılar için öneriler

Ev yapımı doğal gıda boyalarını hazırlamadan önce bu boyaları ne için kullanacağımızı belirlememiz gerekiyor. Eğer pasta kremalarında, cupcake dolgularında kullanacaksınız yukarıda bahsettiğimiz gibi şeker oranını artırabilirsiniz. Bu şekilde hazırladığınız şekerli boyaları ağzı kapalı kavanozlarda 2 haftaya kadar saklayabilirsiniz.

Makarna da olur, pizza hamuru da : Tuzlular için öneriler

seriouseats

seriouseats

Makarna hamurlarını açarken hatta hazırlarının haşlama suyuna ekleyerek elde edeceğiniz rengarenk makarnaları düşünün. Bir de bunları çocuklarınızın ne kadar çok seveceğini. Hatta onların özel günlerinde hem gözleri hem de karınları doysun isterseniz Yemek.com'dan bir öneri geliyor: Açacağınız pizza hamuruna bu boyalardan ekleyerek ilgilerini çekmeyi başarabilirsiniz.

Ancak unutmamanız gereken bir durum da tuzlu için kullanacağınız meyve ve sebzelerin içine hiçbir şekilde şeker atmamanız gerekir. Tabii ki damak tadınıza göre biraz da olsa atabilirsiniz.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?