atolye-kafasi-balat

Sadece Yiyeceklerin Değil İçindeki Her Şeyin Satılık Olduğu Mekan: Atölye Kafası

Favorilerime
Ekle

Bugün sizi daha önce hiç gitmediğiniz, görmediğiniz bir konseptle, farklı bir mekanla tanıştıracağız: Atölye Kafası.

Balat'ta yer alan Atölye Kafası sadece bir kafe değil; onu "coffee shop"la ahşap tasarım atölyesinin bir arada olduğu, etkinliklerin de yapıldığı yeni nesil bir mekan olarak tanımlamak çok daha doğru.

Daha geç olmadan kendilerini küpeli ve dövmeli marjinal esnafların yeri olarak tanımlayan Balat'taki Atölye Kafası'yla tanışın deriz.

Burada gördüğünüz her şey satılık!

facebook/atolyekafasi

İstanbul'un en vintage ve son zamanların en popüler semtlerinden biri olan Balat'tayız. Her sokakta karşımıza çıkan kafelerden çok farklı bir mekana giriyoruz. Atölye Kafası'ndayız.

Burası diğer gördüğünüz tüm kafelerden konsept olarak farklı. Zira Atölye Kafası'na sadece kafe demek hem haksızlık, hem de yanlış olur.

Burayı diğerlerinden farklılaştıran şey ise içeride gördüğünüz her şeyin satılık olması. Masanıza gelen çay sunumlarından, oturduğunuz sandalyeye kadar her şeyi adisyonunuza eklettirip çıkarken ödeyebilir ve onunla birlikte evinize gidebilirsiniz.

Mis gibi kafa.

Aynı ‘kafaya’ sahip tüm insanların tanışıp, buluşup, birlikte güzel şeyler ürettiği bir yer burası

facebook/atolyekafasi

Zira mekanda gördüğünüz hemen hemen tüm ahşap ürünler mekan içindeki atölyede el emeği, göz nuruyla üretiliyor. Sandalyeler, masalar, sepetler... Ne ararsanız var.

İlk başta ahşap tasarım atölyesi olarak planlanan Atölye Kafası zamanla herkesin birlikte bir şeyler ürettiği bir yere dönüşmüş. Zaten sahipleri de kendilerini şöyle tanımlıyor: "Atölye Kafası, bizimle aynı ‘kafaya’ sahip tüm insanların tanışıp, buluşup, birlikte güzel şeyler ürettiği çok tatliş bir yerdir." Kolektif bir sevgi üretiliyor burada.

Klasik esnaf kafasında oldukları için simit ve ince belli bardaklarda çaylar olmazsa olmazları

atolyekafasi.com

Kendi işlerinden sıkılıp istifa eden ve "Haydi bir mekan açalım" diye bu işe girişen mekan sahipleri Atölye Kafası'nı küpeli ve dövmeli marjinal esnafların yeri olarak tanıtırken esnaf ruhlarını da vurguluyorlar. Zira bu esnaf yönlerini mekanda sürekli simit ve ince belli bardakta çay olmasından direkt hissedebiliyorsunuz.

Gündüz "esnaflık" yapan Atölye Kafası akşam olduğunda ise bir etkinlik mekanına dönüşüyor. Mekana kurulan sahnede konserler veriliyor, sinema gösterimleri yapılıyor. Yani sürekli aktif, buram buram yaratıcılık kokan bir yer Atölye Kafası.

"Tahtası eksiklerin atölyesi" Atölye Kafası'nın web sitesine şuradan, Facebook sayfasına şuradan ulaşıp daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Adres: Yavuz Sultan Mahallesi Kadir Has Caddesi No: 75 Fatih / İstanbul


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?