Son Zamanların En Merak Edilen Sorusu: Elma Sirkesi Zayıflatır mı?

Duygu Arslan
Ürün İçerikleri Müdürü @yemekcom
0takipçi1676 içerik

Favorilerime
Ekle

Eski zamanlardan beri bir şifa kaynağı olarak bilinen ve kullanılan elma sirkesi günümüzde adından daha çok söz ettiriyor, özellikle fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin dilinden düşmüyor.

Sindirimi kolaylaştırma, ateş düşürme, kan dolaşımını düzenleme, cildi güzelleştirme gibi birçok faydası bulunan elma sirkesinin yağ yakma özelliği onu diyet yapanların da gözdesi haline getirmiş durumda.

Peki, elma sirkesi gerçekten zayıflatıyor mu? Elma sirkesi zayıflamak için nasıl kullanılır?

Gelin son zamanların en popüler bu sorusuna hep beraber cevap arayalım.

Elma sirkesi zayıflatır mı?

elma-sirkesi-tarifi

Elma suyunun fermente edilmesiyle elde edilen elma sirkesi yüzde yüz doğal bir ürün. Hazır almak yerine evde en doğalını kolayca yapabileceğiniz elma sirkesinin en önemli özelliklerinden biri aç karna içildiğinde kişiyi uzun süre tok tutması. Bu tokluk hissi de kan şekerinin düşmesini engelleyerek abur cubur krizlerinin önüne geçiyor ve kişinin zamansız, sağlıksız beslenmesini engelliyor.

Diğer yandan asidik özellikler içeren elma sirkesi vücutta yağ toplanmasının da önüne geçiyor. Özellikle aç karna tüketildiğinde yağ yakımını hızlandıran, yağ depolanmasını azaltıp metabolizmayı hızlandıran, toksinleri vücuttan atan elma sirkesinin zayıflamaya yardımcı olduğunu söylemek mümkün.

Öyle ki Eski Mısır'da bir şifa kaynağı ve zayıflama yöntemi olarak kullanıldığı biliniyor elma sirkesinin. Günümüzde Japonya'da yapılan bir araştırma ise düzenli elma sirkesi tüketenlerin tüketmeyenlere göre kilo verdiğini gösteriyor. Bu araştırmada üç gruba ayrılan deneklerden ilk grup her gün bir, ikinci grup iki kaşık elma sirkesi içmiş. Üçüncü gruba ise sadece plasebo verilmiş. 12 hafta süren bu deneyde en fazla kilo kaybı ikinci grupta görülmüş.

Tabii elma sirkesini eğer zayıflamak için kullanıyorsanız porsiyonlarınıza dikkat etmeniz, sağlıklı beslenmeniz ve düzenli spor yapmaya devam etmeniz gerekiyor. Tüm bu yönleriyle elma sirkesi tek başına zayıflatmaz ama yağ yakıcı özelliğiyle zayıflamanıza büyük ölçüde yardımcı olabiliriz diyebiliriz.

Elma sirkesi zayıflamak için nasıl kullanılır?

Elma Sirkesi Tarifi

Elma Sirkesi Tarifi

Eğer fazla kilolarınızdan kurtulmak için elma sirkesinden yardım almak istiyorsanız evde kolayca yapabileceğiniz şu tarifi kullanabilirsiniz. Ancak yine her zamanki gibi uyarımızı yapmadan tarife geçmeyelim; siz zaten biliyorsunuz ama biz yine de hatırlatalım. Her ne kadar tamamen doğal bir ürün olsa da elma sirkesini düzenli olarak tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Zira elma sirkesi asidik olduğu için özellikle mide problemleri yaşayanların bir uzman onayı almadan bu yöntemi kullanmamasında fayda var.

Zayıflatan ballı elma sirkesi tarifi, nasıl yapılır?

  • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 bardak ılık su

Nasıl hazırlanır, nasıl kullanılır?

Suyun içine tüm malzemeleri ekleyin. Bal eriyene kadar karışımı iyice karıştırmaya dikkat edin.

Bu karışımı her sabah kahvaltıdan yirmi dakika önce aç karnına içmelisiniz. Dilerseniz diğer öğünlerden önce de bir bardak içebilirsiniz. Ancak günde 3 bardaktan fazla içmeniz sağlığınıza zarar verebilir, aman diyelim.

Şifa olsun.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?