dunyanin-en-buyuk-yiyecekleri

Malzemesi Fazla Kaçırılmış Dünyanın En Büyük Hatta Devasa 14 Yiyeceği

Favorilerime
Ekle

Bazen durup düşünürsünüz, şimdi kocaman bir burger olsa da yesem diye. İnsanın canı çekmez mi canım. Çeker tabii ki. Bu fikirden yola çıkan dünyanın farklı noktalarındaki aşçılar, işletmeciler ve diğer yemek tutkunları, Guinness Rekorlar Kitabına da adını yazdıran yiyecekler hazırlamışlar.

Bir yudum da biz alabilsek ne ala ama yudum dediğimiz bildiğiniz kepçe. Yani bu yemekler tek lokmalık değil, bol lokmalık.

Başlayalım.

Bir köpecik boyutunda: Dünyanın en büyük hot dog'u

Neredeyse 4 kiloluk bir hot dog. Tabii ki Amerika'da. Hatta işin garip tarafı yalnızca bir rekor denemesi değil, bayağı bayağı satılıyor bu meret. Fiyatı da 40 dolar.

Abartma konusunda bir numara: Dünyanın en büyük pizzası

Garipsemeyin. Fotoğrafı gördüğünüzde nutkunuzun tutulduğunu biliyoruz. Dünyanın en büyük pizzası 12 tonluk bir pizzaydı. 8 Aralık 1990 yılında Güney Afrika'da yapıldı. Hangi fırında pişirildi diye soracak olursanız, aklımız almıyor cevaplayamıyoruz.

Kim bilir kaç omlet çıkar: Dünyanın en büyük yumurtası

Kaç kişiyi doyuracak bu omlet bilemiyoruz ancak dünyanın en büyük yumurtası olduğunu çok iyi biliyoruz. Vücudu büyük, beyni küçük diye dalga geçilen devekuşundan çıkma bu yumurta, 200 yıllık. 100 tavuk, 12.000 bıldırcın yumurtasına eşdeğer.

Burgerciler üzgün: Dünyanın en büyük burgeri

67 kiloluk bu devasa burger, Detroit'te bir restoranda hazırlanmış. Yalnızca ekmekleri bile 25 kilo ediyor. Arkadaş grubuyla yemeye başlasanız çeneniz yorulur, bitiremezsiniz. Öyle büyük.

Hanımlar, sizi şöyle alalım: Dünyanın en büyük çikolata barı

Alman çikolatası değil, yanlış biliyorsunuz. Dünyanın en büyük çikolata barı Ermenistan'da hazırlanmış. Bir düşünsenize neredeyse 5 tonluk bir çikolatayla karşı karşıyasınız. Charlie'nin Çikolata Fabrikası gibi içinde yüzesiniz gelir.

Aşıklarına müjde: Dünyanın en büyük patates püresi

2012 yılında, bir patates manyağını hayal dünyasına taşıyacak bir iş gerçekleşti. 1 tondan fazla patates püresi üretildi. Bunu duyan halk kaşıklarıyla gitti. Püre bittiğinde geriye yalnızca sıyırma işlemi kalmıştı.

Tabii ki bizden: Dünyanın en büyük döneri

Gel, mis gibi döner. Yaprak döner. 1 ton döner. Ankara Alışveriş Festivali için Aba Piknik tarafından hazırlanan döner, hem Guiness Rekorlar Kitabı'na girdi hem de ziyaretçilerin midesine. İnsanın ağzı sulanıyor bakarken.

Hamura doyasınız diye: Dünyanın en büyük bagel'i

Pişirmesi bir dert, hazırlaması bir dert ama olsun. Dünyanın en büyük bagel'i çoktan hazırlandı. 1 tona yakın bir bagel ortaya çıktı. Görenlerin gözleri yerlerinden oynadı.

Kurabiye canavarı kendinden geçti: Dünyanın en büyük kurabiyesi

Çay yanında mis gibi giden, kahveyle aşk yaşayan kurabiyeye yeni bir "boyut" getirmişler. 20 tonluk bir kurabiye yapmışlar. Sonuç olarak Küçük bir şehir tek seferde doyabilecek hale gelmiş. Uff.

Öğrenci yemeği mi demiştiniz: Dünyanın en büyük spagettisi

Türkiye'deki tüm öğrenciler bir araya gelse anca bitirirler bu spagettiyi. Çünkü kendisi 5 ton. 2009 yılında Katar'da hazırlanan bu spagetti için özel kaşıklar hazırlanmış. Deyim yerindeyse devenin yüküyle pişirilmiş.

Sarılasınız gelir: Dünyanın en büyük cupcake'i

Amerika'nın büyüklükle kafayı bozduğunu biliyorduk ancak 600 kiloluk bir cupcake hazırlayacakları aklımıza gelmemişti. Yapmışlar sonuçta. Afiyet olsun. Detroit'in marifeti.

Bir senelik mutfak masrafı bitti: Dünyanın en büyük lahanası

Hadi canım dediğinizi duyar gibi oluyoruz. Vee duyduk. Yaklaşık 70 kilo olan bu lahana, Alaska'dan çıkmış. Toprağın bereketinden midir, GDO'sundan mı bilinmez, büyüdükçe büyümüş. Yerini sevmiş herhalde.

Göz yaşartmakla kalmaz: Dünyanın en büyük soğanı

10 kiloluk bir soğan. Tek bir soğan diyoruz. Alıp poşedinize attığınız onlarca soğandan bahsetmiyoruz. Bakınız bebek gibi büyütülmüş, insanın kucağına sığan bir soğan. Yine Amerika'dan.

Uzaya börek de göndermişlerdi: Dünyanın en uzun böreği

timeturk

timeturk

Geçtiğimiz hafta haberini yaptığımız Hasan Acar, ki kendisi stratosfere börek göndermişti, dünyanın en uzun böreğini hazırladı. 2023 metrelik bir kol böreği Guinness Rekorlar Kitabı'na da girdi.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?