Vakti Olmayanlara Pratik Çözüm: Düdüklü Tencerede Patates Haşlamanın Püf Noktaları

Favorilerime
Ekle

Mutfağa yeni yeni girmeye başlayanlar başta olmak üzere patatesi bir türlü istediği gibi haşlayamayanlar, "Patates haşlamakta ne var ki" diye düşünüp de patatesi haşlanınca dağılanlar, yemek hazırlamak için yeterince vakti olmayanlar ya da pratik çözümler arayanlar... Sözün kısası mutfakla ilgilenen herkes hemen buraya! Bugün düdüklüde patates haşlamanın püf noktalarını anlatıyor, en kısa sürede tam kıvamında pişecek patateslerin tüm lezzet sırlarını bir bir veriyoruz.

Haşladığınız patateslerle ister salata yapacak olun, ister rulo patates, fark etmez, patatesi tam istediğiniz kıvamda ve kısa sürede haşlamanın en pratik yollarını öğrenmenizde fayda var.

Mutfakta size zaman kazandıracak bu yöntemleri ve püf noktalarını aklınızda bulundurun, yemek yapmak sizin için çok daha pratik bir hale gelsin. Mis.

Düdüklüde patates nasıl haşlanır?

duduklude-patates-haslama-1

Eğer patatesin haşlanmasını uzun uzun beklemek istemiyor ya da bir sebeple buna vakit ayıramıyorsanız hemen düdüklü tencerenizi bulunduğu raftan tezgaha doğru alabilir ve çok daha kısa sürede patates haşlayarak işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar ise şöyle:

 • Öncelikle patatesleri güzelce yıkayıp üzerindeki toprak ve kalıntılardan kurtulun.
 • Ardından patatesleri kabuklu mu kabuksuz mu, bütün halde mi yoksa dilimleyerek mi haşlamak istediğinize karar verin ve tencereye yerleştirin.
 • Patateslerin ardından üzerine suyunu ekleyin. Su, patateslerin üzerini 3-4 parmak kadar geçecek miktarda olsun.
 • Patateslerin hızlıca ve lezzetli bir şekilde pişmesi için suya bir miktar da tuz ilave edin.
 • Düdüklü tencerenizin ağzını dikkatlice kapatıp patatesleri ortalama 8 dakika haşlanmaya bırakın. Ardından tencerenizi her zaman kullandığınız şekilde açın ve işte bu kadar, haşlanmış patatesleriniz hazır!
 • Patates kaç dakikada haşlanır?

  duduklude-patates-haslama-2

  "Acaba patates kaç dakikada haşlanır?" diye düşünüyorsanız hemen cevap verelim: Bu, patatesin boyutuna, patatesi nasıl ve hangi araçlarla pişirmek istediğinize göre değişecektir.

 • Eğer patatesleri kabuklu ve bütün halde, tencerede pişirmek isterseniz, patateslerin boyutuna göre ortalama 30-40 dakikanızı ayırmanız gerekebilir.
 • Kabuklu patatesleri ikiye bölerek haşlarsanız bu süreyi 25-30 dakikaya indirebilirsiniz.
 • Eğer haşlanmış patatesleri garnitür, püre ya da salata gibi bir tarifte kullanacaksanız kabuklarını soyup ufak ufak doğrayabilir, yüzey alanını genişleterek haşlama süresini kısaltabilirsiniz. Bu şekilde doğrama boyutunuza göre değişse de ortalama 10-15 dakika gibi bir sürede pişirebilirsiniz.
 • Düdüklü tencerede ise yine patateslerin boyutuna ve doğrayıp doğramadığınıza göre değişse de ortalama 5 ila 10 dakika arasında haşlamanız yeterli olacaktır.
 • Patates haşlamanın püf noktaları nelerdir?

  duduklude-patates-haslama-3

  Patates haşlarken zamandan kazanmak ve lezzeti yakalamak için aşağıdaki püf noktaları uygulamanızda da fayda var:

 • Kabuklu patateslerin daha uzun sürede pişeceğini, kabuklarını soyduğunuz ve dilimlediğiniz patateslerin ise çok daha kısa sürede haşlanacağını unutmamalısınız.
 • Ancak patatesleri kabuklu olarak haşlamanın çok daha lezzetli sonuçlar almanızı sağlayacağını da söyleyelim. Zira kabuklar hem patatesin tüm lezzetinin içinde kalmasını sağlıyor hem de haşlanınca dağılmasının önüne geçiyor, aklınızda bulunsun.
 • Patateslerinizin sapsarı, iştah açan bir renkte görünmesini istiyorsanız haşlama suyuna az miktarda zerdeçal ekleyebilirsiniz.
 • Patatesin haşlama suyunu doğru oranda ayarlamalısınız. Su ne az ne de çok olmalı. Patateslerin üzerini 3-4 parmak geçecek kadar su eklediğinizden emin olmalısınız.
 • Patatesleri düdüklü tencerede haşlayacaksanız su miktarını biraz daha bol tutabilirsiniz. Zira düdüklüde su biterse tabii ki tencereyi açıp ilave edemezsiniz, bunu unutmamalı, tedbirinizi almalısınız.
 • Son olarak, kabuklarını soyarak haşladığınız patateslerden kalan haşlama suyunu ziyan etmemek için onu farklı çorba ya da yemek tariflerinde, bitki bakımında, hatta cilt bakımında dahi değerlendirebileceğinizi unutmamalısınız.
 • Şu yazılarımıza da göz atmak isteyebilirsiniz:

  Mutfağında Düdüklü Tencere Olan Herkesin Bilmesi Gereken 10 Püf Nokta

  Düdüklü Tencerede Pişirip Zaman Kazanabileceğiniz 12 Lokum Gibi Yemek Tarifi

  Hazırlama Süresi 20 Dakikayı Geçmeyen 12 Farklı ve Pratik Patates Yemeği Tarifi


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?