Küçücük Cüssesine Dünyanın Faydasını Sığdırmış Kurabiyelerin Süsü: Çörek Otu

Favorilerime
Ekle

Türk mutfağının vazgeçilmez baharatlarından olan çörek otu, çorbalarda, ana yemeklerde, salatalarda ve hamur işlerinde, özellikle de kurabiye tariflerinde sıklıkla kullanılıyor. Bal, pekmez ve yoğurt gibi gıda ürünleriyle birlikte de tercih edilen çörek otu, pek çok sağlık sorununa iyi geliyor.

Çörek otu nedir? Faydaları nelerdir?

corek-otu-yagi

Çörek otu düğün çiçeğigiller familyasında yer alan, 14’ü aşkın türü kapsayan, otsu bir bitkidir. İçerdiği Timokinon, Timohidrokinon ve Timol gibi doğal kimyasal sayesinde şifalı bitkiler sıralamasında üst sıralarda yer alır.

Çörek otu ufak gözükse de faydaları cüssesinden çok daha büyük. Başlıca faydalarını ise şöyle saymak mümkün:

 • Çörek otu lezzetli tarafının yanında diyabet, kolesterol, astım, sedef, egzama ve sindirim sorunlarının çözümünde oynadığı aktif rolle de dikkat çeker.
 • Tıp dilinde Nigella Sativa olarak bilinen çörek otunun, içerdiği Timokinon ile akciğer, meme, böbrek, karaciğer, cilt ve prostat kanserine etkili olduğu gözlemlenir.
 • Vücuda önemli ölçüde antioksidan sağladığı gibi içerdiği E vitamini ve biyotin ile alerjik semptomların görülmesini en aza indirir.
 • Kan yağları düzeyini azaltır, kötü kolesterole karşı etkilidir.
 • Gebelik sonrası emzirme döneminde anne sütünün artmasını sağlar.
 • Gribal enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. 
 • Sedef, egzama gibi alerjik hastalıklara karşı etkilidir. 
 • Burun şişmesi gibi alerjik reaksiyonların tedavisinde kullanılır.
 • Çörek otu yağı nasıl kullanılır?

  Çörek otu yağının en çok tercih edildiği kullanma biçimi, tohumların havanda ezilerek ve suyla karıştırılarak alınmasıdır. Bunun yanında yoğurdun içerisine de katılabilen çörek otu yağı, pekmez veya balla da yenilebilir. Bu yöntemle tüketilmesi daha kolay olacaktır.

  Salataların üzerine de dökülebilen çörek otu yağı, beyaz peynir üzerinde de hoş bir tat bırakır. Çörek otunu direkt almayı tercih edenler ise 2 hafta boyunca günlük 3 kez bir çay kaşığı miktarınca alabilirler.

  Çörek otu yağının faydaları nelerdir?

  facebook-corek-otu-yagi-faydalari-1

 • Eklem iltihabıyla mücadelede büyük etki sağladığı bilimsel olarak açıklanan çörek otu yağı, romatizmaya karşı güçlü bir bitkidir.
 • İçeriğinde yer alan Nigellon ve Timokino sayesinde yangılı hastalıkların tedavisinde başarı sağlamaktadır. 
 • Sindirim sistemini düzenleyici özelliği olan ürün, bağırsak parazitlerini de geçirmektedir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi uyku sorunu çekenler için de rahatlatıcı bir etki yapmaktadır. 
 • Çörek otu yağı hakkında daha fazla detay için şu içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

  Çörek otunun zararları var mıdır?

  Doğum kontrolü haplarıyla birlikte alınması tavsiye edilmeyen çörek otu, organ nakli gibi durumlarda da kullanılmamalıdır. Ayrıca bazı durumlarda alerjik reaksiyonlara da neden olabilmektedir.

  Çörek otu zayıflatır mı?

  drdavidbrady

  drdavidbrady

  Sindirim sistemi üzerinde hızlandırıcı bir etki yapan çörek otu bu özelliği sayesinde kilo vermeyi kolaylaştırır. Sağladığı tokluk hissi sayesinde aşırı yemek tüketiminin önüne geçer. Bağırsakların düzgün çalışmasında da etkili olan çörek otu, bu sayede düzenli bir boşaltım sağlayarak sağlıklı zayıflamaya yardımcı olur.

  Şu içeriğimizden çörek otu ile zayıflama ve çörek otu diyeti hakkında daha fazla detaya ulaşabilirsiniz.  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?