Kemik Erimesi ve Kistlerden Koruyan, Zayıflamaya Yardımcı Bir Lezzet: Brokoli Kürü

Favorilerime
Ekle

Sağlıklı yaşamın, formda kalmanın ve kilo vermenin anahtarı sizin için de en çok sağlıklı beslenmeden geçiyorsa, mevsimin en taze sebze ve meyvelerini bol bol mutfaklarınıza davet ediyor, onları en taze halleriyle sık sık kullanmaya çaba gösteriyorsunuz demektir. Tam da bu yüzden bugün konumuz taptaze brokoliler ile hazırlayabileceğiniz yemyeşil, şifa dolu bir kür, brokoli kürü!

Özellikle formuna dikkat edenlerin, kilo vermeye çalışanların, kemik erimesinden şikayetçi olanların mutlaka değerlendirmesi gereken brokoli kürü nasıl hazırlanıyor anlatıyor, brokoli kürünün faydaları nelerdir, neden onu daha sık tüketmeye başlamalıyız bir bir keşfediyoruz.

Onu tanıyınca ve vücuda olan etkilerini görünce brokoliyi hiç sevmeyenler bile ona bir şans vermek isteyecek, bu kür, hazır brokoliler de en taze hallerindeyken birçok mutfakta yapılmaya başlanacak. Neden mi bu kadar iddialıyız? Onunla tanışınca nedenlerini çok iyi anlayacaksınız.

Brokoli kürü nasıl hazırlanır ve nasıl uygulanır?

Brokoli kürünü uygulamak için ihtiyacınız olacak yalnızca 2 malzeme var. Ancak uzun soluklu, yani yaklaşık 3 hafta boyunca devam ettirmeniz gereken bir kür olduğundan öncesinde mutlaka bol bol brokoli almanızda fayda var diyelim ve sizi brokoli kürü tarifimize doğru alalım.

Brokoli kürü için gerekli malzemeler:

 • 200-250 gram kadar brokoli
 • 2 su bardağı su
 • Brokoli kürü nasıl yapılır?

  Bir tencerenin içine su ve brokoliyi aktarın. Tencerenin kapağını kapatın. Ocağın altını açıp kaynamaya bırakın. Yaklaşık 5 dakika kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın, biraz ılımasını bekledikten sonra süzün. Elde ettiğiniz haşlanmış brokolileri bir kenara ayırın, suyunu ise brokoli kürünü uygulamak için bardaklara doldurun.

  Brokoli kürü nasıl uygulanır?

  Kolayca hazırlanan brokoli küründen elde edeceğiniz sarımtrak renkteki suyu her sabah ve akşam, yemeklerden önce aç karnına için. Tadını beğenmeseniz de içine ektra bir malzeme ilave etmeye çalışmayın ve en sade haliyle onu değerlendirin.

  1 hafta boyunca her sabah ve akşam içtikten sonra 1 gün ara verin ve sonrasında yeniden 1 hafta uygulayın. Bu şekilde mutlaka ara vererek toplamda 3 hafta boyunca uygulamanız yeterli olacaktır. Bu uygulamayı devam ettirmek isterseniz 3 haftanın sonunda bu kez en az 3 gün ara verin ve sonrasında yeniden uygulamaya başlayın.

  Brokoli kürünün faydaları nelerdir?

  zena.aktualne

  zena.aktualne

  Brokoli kürünün nasıl hazırlandığını ve uygulandığını öğrendik öğrenmesine ama bu uygulamayı neden yapalım ki diye düşünüyor olabilirsiniz. Tam da bu yüzden brokoli kürünün faydaları ve vücudunuza olan etkileri hemen aşağıda sizi bekliyor:

 • Brokoli kürü özellikle kadınlarda sıkça görülen birçok kistin oluşumunu engelliyor.
 • Oluşmuş olan kistlerin ise büyümesini ve yayılmasını engelliyor.
 • Bu özelliğiyle meme kanseri başta olmak üzere birçok kanser türüne karşı koruyucu bir etki oluşturuyor.
 • Bu kür, aynı zamanda erkeklerde sıkça görülen prostat büyümesi sorununa iyi geliyor.
 • Prostat iltihaplanmalarını da en aza indiriyor, iltihaplanma riskini ortadan kaldırıyor.
 • Düzenli olarak kullanıldığında içindeki kalsiyum sayesinde kemik erimesi olarak da bildiğimiz osteoporoz hastalığına iyi geliyor.
 • Tüm bunların yanında vücuda ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral gibi birçok yararlı maddeyi aynı anda ve en düşük kalorili şekilde ilettiğinden brokoli kürü, zayıflamak isteyenlerin de işlerini kolaylaştırıyor.
 • Günlük C vitamini ihtiyacımızın önemli bir kısmını tek başına karşılamayı başarıyor.
 • Brokoli kürü uygularken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  brokoli-kuru-1

  Brokoli kürünün faydalarını öğrendik öğrenmesine ama onunla ilgili bilmemiz gereken birçok önemli konu ve yan etki de söz konusu. Brokoli kürünü uygulayıp uygulayamacağınıza karar vermek için aşağıdaki noktalara dikkat etmeli ve bu durumlardan bir tanesi bile kafanızı karıştırıyorsa, doktorunuza danışmadan bu kür de dahil olmak üzere hiçbir doğal ürünü düzenli kullanmamalısınız, aman diyelim.

 • Düzenli olarak kullanmanız gereken bir ilaç varsa brokoli kürü olumsuz yan etkilere sebep olabileceğinden ya da ilaçların etkisini sınırlayabileceğinden kullanmamalısınız.
 • Hormonal bir bozukluğunuz varsa ve bu konuyla ilgili olarak doktor kontrolünde bir tedavi uyguluyorsanız brokoli küründen uzak durmalısınız.
 • Bu kürü hazırlarken mutlaka taze ve yeşil brokolileri kullanmalı, sararmaya başlamış brokolileri kullanmamalısınız.
 • Kürü uyguladığınız 21 gün boyunca çay, kahve gibi bol kafein içeren yiyecek ve içeceklerden, aynı zamanda çikolata, ceviz, portakal ve portakal suyundan uzak durmalısınız.
 • Kürün etkili olabilmesi için 21 gün boyunca 1 günden uzun aralar vermemelisiniz.
 • 21 günün bitiminde ise organlarınızın dinlenmesine süre tanımalı ve brokoli kürüne en az 3 gün mutlaka ara vermelisiniz.
 • Son olarak minik bir tavsiye, bu kürü uygularken elde edeceğiniz çok sayıdaki haşlanmış brokoliyi asla çöpe atmayın, salata olarak, üzerine yoğurt dökerek ya da bir yemeğe dönüştürerek dilediğiniz şekillerde değerlendirebilirsiniz.

  Afiyetle...

  Önemli Uyarı

  Bu yazı genel bilgilendirme amaçlıdır, reçete niteliği taşımaz. Bir beslenme uzmanı ve/veya diyetisyene danışmadan hiçbir beslenme programını ya da diyeti uygulamamalısınız. Ciddi, kronik bir rahatsızlığı olanların kendi doktorlarına da danışmaları gerektiğini hatırlatalım.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  1

  bussra514 Mayıs 2020 23:29
  merakımdan soruyorum tahsiliniz nedir? fayalarını falan çok iyi anlatmışsınız da
  Yanıtla

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?