Haftada 7 Kilo Verdirdiği İddia Edilen Son Zamanların En Popüler Diyeti: Hurma Yoğurt Diyeti

Favorilerime
Ekle

Ramazanın olmazsa olmazı, rafine şeker kullanmayanların dört mevsim evinden eksik etmediği mis gibi hurmalar yine iş başında! Ama bu kez sadece ağız tatlandırmakla kalmayacak, kilo vermeye yardımcı olacaklar.

Son zamanların en popüler diyetlerinden biri haline gelen hurma yoğurt diyeti nedir, ne değildir siz de merak ediyorsanız, hatta denemek istiyorsanız sizi hemen aşağıya doğru alabiliriz.

Haftada 7 kiloya kadar kilo verdirdiği iddia edilen hurma yoğurt diyeti nasıl ve ne kadar süre ile uygulanır tek tek anlatıyoruz, toplanın.

Hurma yoğurt diyeti nedir?

biddiekitchen

biddiekitchen

Hurma-yoğurt diyeti adından da anlayabileceğiniz gibi başrolleri hurma ve yoğurdun paylaştığı bir diyet. Hatta bu diyet boyunca hurma ve yoğurttan başka hiçbir şey yememeniz gerekiyor desek yanlış olmaz. Bu açıdan bakıldığında oldukça katı görünen hurma-yoğurt diyetini bu denli popüler hale getirense çok kısa sürede çok fazla kilo verdirdiğinin söylenmesi.

Kişinin kilosundan tutun da yaşama biçimine, günlük aktivite miktarına ve daha birçok değişkene bağlı olarak verilecek kilo miktarı değişecek olsa da bu diyetin haftada 7 kiloya dek verdirdiği iddia ediliyor. Kilo verdirmesine ek olarak kabızlık sorunu yaşayanların da bu sorununu çözdüğü, bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek olduğu söyleniyor. Hurma yoğurt diyetinin faydaları arasında hazımsızlığa iyi gelmesi, uzun süre tok tutması gibi diyeti destekleyici etkiler de bulunuyor.

Peki bu diyet listesinde başka neler bizi bekliyor dersiniz? Buyursunlar sizi hemen hurma yoğurt diyetinin detaylarına doğru alalım.

Hurma yoğurt diyeti nasıl yapılır?

hurma-yogurt-diyeti-nasil-yapilir

Bu diyete göre, günde en fazla 21 hurma ve toplam 3 kase yoğurt yenilmesi gerekiyor. Bu yiyecekleri de üç ana öğüne, yani kahvaltı, öğle ve akşam yemeğine bölmek öneriliyor. Başka bir deyişle her kahvaltıda, öğle yemeğinde ve akşam yemeğinde yalnızca 7 hurma ve 1 kase yoğurt yemeniz bekleniyor.

Gün içinde hurma ve yoğurt dışında ise hiçbir şey yememeniz, yalnızca bol bol su ve yeşil çay içmeniz öneriliyor. Bu şekilde uygulanan diyetin haftada 5 ila 7 kilo arasında bir kilo kaybı sağladığı, bunun yanında göbek erimesini, yani bölgesel kilo vermeyi de kolaylaştırdığı söyleniyor.

Hurma yoğurt diyeti yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

hurma-yogurt-diyeti-nasil-yapilir-one-cikan

Sadece 2 yiyecek ile tüm günü geçirmenize neden olan bu diyeti yaparken dikkat edilmesi gerekenler de var tabii ki.

 • Kullanacağınız yoğurdun az yağlı sütten hazırlanması kilo verme sürecini hızlandırıyor.
 • Aynı şekilde hurmaların bir gün önceden suda bekletilmesinin de kalori miktarını azaltacağı için etkili olduğu söyleniyor.
 • Bunlara ek olarak diyeti uygularken gün içinde yaklaşık 30-40 dakika yürüyüş yapılması da öneriliyor.
 • Sadece 2 yiyecekten oluştuğu için vücudun diğer ihtiyaçlarını karşılamak adına 7 gün kadar uyguladıktan sonra en az 1 hafta ara verilmesi, ardından dilenirse devam edilmesi de sağlık açısından önerilenler arasında, bizden söylemesi.
 • Önemli bir not: Şeker hastaları başta olmak üzere ciddi, kronik bir rahatsızlığı bulunanların bu diyeti uygulamaya başlamadan önce mutlaka ama mutlaka doktorlarına ve bir diyetisyen ya da beslenme uzmanına danışmalarında fayda var. Kendiniz için iyi bir şey yapmak isterken farkına bile varmadan sağlığınıza zarar vermeyin, aman diyelim.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  2

  Otogaz10 Aralık 2021 01:16
  Cok faydalli.
  Yanıtla
  Nazlı Gülden Tanrıkulu22 Haziran 2019 07:28
  Ben bunu Dr.Ender Saraç tan dinledim. 1 hafta yapıldıktan sonra 1 hafta ara değil. 1 ay ara vermeniz gerekiyor.
  Yanıtla

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?