https://practicalselfreliance.com/wild-strawberry-jam/ | practicalselfreliance

Klasik Çilekleri Unutturacak Mis Gibi Aroması ve Çeşit Çeşit Faydasıyla Karşınızda: Dağ Çileği

Favorilerime
Ekle

İlkbaharın yavaş yavaş gelmeye başladığını hissettiğimiz şu güzel günlerde güneşi görünce içimizin kıpır kıpır olması kadar pek yakında tezgahlarda görmeye başlayacağımız yeni sebze ve meyveler de bizi mutlu ediyor. İşte bunlardan biri de dağ çileği!

Siz de tezgahlarda göreceğiniz o mis kokulu, minik çileklerin tam olarak ne olduğunu, ne işe yaradıklarını, onlarla neler yapabileceğinizi merak ediyorsanız hemen böyle alalım sizi.

Çünkü dağ çileği nedir, dağ çileğinin faydaları nelerdir, nasıl kullanılır, bir zararı var mıdır tek tek anlatıyor, onu hep birlikte daha yakından tanıyalım, artılarıyla eksileriyle tüm yönlerini öğrenelim istiyoruz. Zararı var mıdır diye düşünenler için dağ çileğinin zararlarından da söz ettiğimizi söylemeden geçmeyelim tabii.

E hadi o zaman buyurun karşınızda tüm yönleriyle dağ çileği!

Dağ çileği nedir?

İlk kez dağ çileği gören biri "Yalnız bunlar daha olmamış" diye düşünse de aslında dağ çilekleri bildiğimiz normal çileklere göre çok daha minik, çok daha pütürlü yapıda oluyorlar, bir kere bunu baştan söyleyelim. Üstelik dağ çileğinin çilekten tek farkı da bu değil.

Dağ çileği bitkisi dört mevsim yeşil kalabilen yapısıyla klasik çilek bitkisinden ayrılıyor mesela. Bunun yanında bitki boyunun 7-8 metreye kadar ulaşabilmesi de önemli farklarından biri sayılıyor. Genellikle sulak alanlarda, dağlarda, fındık bahçelerinde, patikaların kenarlarında ve yaprak altlarında yetişen bu dağ çileklerine halk arasında yaban çileği ya da yabani çilek de deniyor.

Yetiştiği bölgelerin zorlu şartlara sahip olması nedeniyle toplaması ustalık gerektiren dağ çileklerin fiyatları da tüm bu nedenler göz önünde bulundurulduğu için klasik çileklerden çok daha yüksek oluyor. Mart, en geç nisan ayında toplanan dağ çileklerinin özellikle C vitamini bakımından çok zengin olduğu söyleniyor. Peki dağ çileklerinin vücudumuzdaki etkileri neler oluyor dersiniz? Buyurun onu da birlikte keşfedelim.

Dağ çileği faydaları nelerdir?

 • Dağ çileği içindeki C vitamininden aldığı güçle antioksidan özellikler gösteriyor. Bu antioksidan özelliklerin cilt sağlığımızı desteklediği söyleniyor.
 • Yaşlanma karşıtı bir etki oluşturarak kırışıklıkların oluşum hızını yavaşlayan dağ çileği, var olan kırışıklıkların da görünürlüğünü en aza indiriyor.
 • Cildin temizlenmesini sağladığından daha ışıl ışıl, sivilcesiz bir görüntü sağlıyor.
 • Yine antioksidan özellikleri sayesinde dağ çileği gripten kansere kadar birçok hastalığa yakalanma riskimizi azaltıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
 • Dağ çileği, özellikle ağız içinde yaraların oluşmasına neden olan birçok virüse karşı vücudumuzu koruyor.
 • Kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlayan dağ çileği, bu sayede damar tıkanıklığı, kalp krizi gibi birçok kalp ve damar hastalığından da vücudumuzu koruyor.
 • Hazımsızlık, mide ağrısı gibi çeşitli sindirim problemleri yaşayanlara iyi geliyor, sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek oluyor.
 • Diğer birçok meyveye göre düşük bir şeker oranına sahip olduğundan diyetleri destekleyici bir özelliği de bulunuyor. Özellikle kurutulmuş dağ çileğinin ara öğün olarak tüketilebileceği söyleniyor.
 • İshale iyi geldiği ve idrar söktürücü özellikleri bulunuğu da biliniyor.
 • Dağ çileği nereden bulunur, nasıl kullanılır?

  Dağ çileği eylül-aralık ayları arasında çiçek açan, hemen sonrasında da mart-nisan ayları arasında meyveleri toplanabilen bir bitki. Yukarıda da söylediğimiz gibi dağlarda, sulak alanlarda, patika çevrelerinde ve yaprak altlarında yetişiyor, kendisine ilkbahar aylarında semt pazarlarında rastlamak mümkün oluyor.

  Peki dağ çileğini temin ettikten sonra nasıl tüketiyoruz? Öncelikle bir meyve gibi güzelce yıkayıp temizledikten sonra taze taze yiyebiliyoruz. Tıpkı klasik çileği kullandığımız birçok yerde kullanabiliyor, reçelini, marmelatını hazırlayabiliyor, farklı tatlı tariflerinin içinde değerlendirebiliyoruz.

  Bunun yanı sıra dağ çileği kurutularak da tüketilebiliyor. Dağ çileği nasıl kurutulur derseniz onu da kısaca anlatalım: Dağ çileklerini güzelce yıkayıp kurutuyorsunuz. Ardından temiz bir tepsinin içine yan yana aralarında boşluk olacak şekilde diziyor ve güneşin altında kurutuyorsunuz. Bu kurutma işlemi boyunca dikkati de elden bırakmıyor, dağ çileklerinizin çürümemesi ya da üzerine toz gibi farklı kirlerin bulaşmaması için hep gözetim altında tutuyorsunuz. Ardından hava almayan cam bir kavanoza koyup saklayabilirsiniz. Afiyet, şifa olsun.

  Dağ çileğinin zararları nelerdir?

  amoretti

  amoretti

  Dağ çileğinin bilinen ciddi bir zararı, yan etkisi bulunmuyor. Ancak çilek başta olmak üzere farklı meyve ve sebzelere, yiyeceklere alerjisi olanların ya da genel olarak hassas, alerjik bir bünyeye sahip olanların ilk kez tüketeceklerse dikkati elden bırakmaması, mümkünse doktorlarına danışarak hareket etmeleri büyük önem taşıyor.

  Bunun yanı sıra her yiyecek-içecek de olduğu gibi dağ çileği tüketiminde de aşırıya kaçmamak, ölçülü bir şekilde tüketmek önemli, bizden uyarması.


  Doyamayanlar için bir de videomuz var!

  Yorumlar

  0

  Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?