https://yemek.com/tarif/milinka/ | Milinka Tarifi

Yalnızca Bulgaristan Göçmenlerinin Bildiği 14 Nefis Lezzet

Favorilerime
Ekle

Eğer bir Bulgaristan göçmeni ile tanıştıysanız ya da Bulgaristan göçmenleri ile bir arada yaşadıysanız onların çılgınlar gibi sevdiği bu 15 lezzet ile çoktan tanışma fırsatınız olmuştur.

1- Baniçka

banicka-bulgaristan-eylul-2021

Türkiye’nin neresinde olursanız olun bir cafenin camında eğer Baniçka görürseniz bilin ki orası bir Bulgaristan göçmeni tarafından işletiliyordur. Dikdörtgen şeklinde servis edilen bu böreğin içinde lor peyniri olur. Yufkası geleneksel yufkalardan biraz daha kalındır ve üzeri yumurtalanarak bir güzel sac üzerinde pişirilir.

2- Poniçka

Baniçka’nın kardeşi olan Poniçka, Bulgaristan lezzet biriminde tatlının kardeşidir. Küçük donutlar halinde hazırlanan hamurlar kızgın yağda pişirilir ve üzerlerine pudra şekeri dökülerek servis edilir. Bu leziz mi leziz hamur işi tarifini hazırlamak isteyenleri böyle alalım: Poniçka tarifi.

3- Akıtma ya da Döndürme

Bu güzide lezzet için tahminleri alalım? Aslında adından da anlaşılacağı üzere bir şey ya akıtılacak ya döndürülecek. Bu “akıtılan” da krep hamuru olacak. Krep hamuru tavaya döküldükten bir süre sonra da “döndürülecek”. Babaannelerin bol yağlı yaptıkları bu krepler dolaptan yeni çıkan peynir, domates, bal gibi besinlerle bir araya getirilerek afiyet bal şeker olarak tüketilir.

4- Dızmana

Hafta sonlarının sultanı olan dızmana özel hamuru ile kıymalı ya da peynirli olarak hazırlanır. Hamurların içine yerleştirilen içler yuvarlak toplar halinde bir tepsiye dizilir ve doğrudan fırınlanır. Meşakkatli bir iş olsa da göçmen kadınlarının çalışkanlığını bilenler için bu iş çantada kekliktir.

5- Kifla

 

Baniçka, Poniçka derken Kifla’yı unutmak olmaz. Fransızların “Kruvasan” olarak hayatımıza soktuğu bu lezzetin daha hamurlusu gibi düşünebileceğimiz tatlısı Bulgaristan göçmenlerinin “Kifla”sıdır. Kiflaların içi genel olarak farklı meyve marmelatları ile doldurulmuştur. Bu arada Bulgaristan reçelleri de genel olarak marmelata yakındır. Bir de komposto vardır ki…

6- Yahni

İlk söylediğim anda "Yahni yalnızca Bulgaristan göçmenlerine özgü değil ki" dediğinizi duyar gibiyim. Ancak yahni Bulgaristan göçmenleri için bir gelenektir. Her bayram babaanne ya da anneanne (ki Bulgaristan göçmenleri için ikisi de ninedir) ilk iş olarak yahniyi hazırlar ve içine bir de Mercimekotu koyar. Bulgaristan’dan gelen bu Mercimekotu yahniye harika bir lezzet verirken tüm torun tombalak ilk gün yahniye ulaşmak için el öpmeye koşar.

7- Lutenitsa

 

Yaz sonuna doğru bir kamyon yaklaşır: Taze Kırmızı Biber. Tüm Bulgaristan göçmeni kadınlar çılgınlar gibi kamyona doğru koşar ve sabah gelen araçta öğlen sadece ezik büzük kırmızı biberler kalmıştır. Çünkü kış için hazırlık vardır. İçinde patlıcan, havuç, domates, kırmızı biber ve envaiçeşit besin bulunan kahvaltılık salça hazırlanacaktır. İşte o salça Lutenitsa’dır.

8- Boza

boza-nasil-yapilir-one-cikan

 

Vefa Bozacısı’nın bozasından başka boza içemem diyen herkesin bir dönüş noktası olacaktır. O noktada da tahminen Bulgaristan bozası içmiş olacaklardır. Lıkır lıkır içilen bu lezzetli boza tadacağınız tüm bozalardan daha farklıdır çünkü ekşi değil tatlıdır.

9- Kahve Kola

alzheimer-kahve-aralik-2020

 

Enerji patlaması yaşamayı sevdiklerinden olsa gerek Bulgaristan göçmenleri eğer kahve içiyorlarsa yanına bir de kola patlatırlar. İşte böylece “I dare you, I double dare you” diyebilirler. Kafein miktarı artar, kahkahalar artar, eğer düğün varsa dans artar eğlence artar.

10- İç Yağlamaic-yaglama-eylul-2021

Adından da anlaşılacağı üzere demek isterdim ancak şimdiye kadar bir bağlantısını çok kuramadığım yemeklerden bir tanesidir İç Yağlama. Hamur önce ince ve yuvarlar açılır. Ardından içine peynirler serpiştirilir. Hamur yuvarlanır ve topçuklar oluşturulur. Topçuklar krep gibi geniş açılarak kızgın tavaya konulur. Bir tarafı pişen iç yağlama ters çevrilip üzerine ikinci açılmış topçuk serilir. Böylece iki taraflı pişirmeye hazır iç yağlamalar olur. Sabahların sultanıdır.

11- Lahana Aşı

lahana-asi-eylul-2021

Herkesin aklına gelen Kapuska’dan çok farklı olan Lahana Aşı farklı iki lezzetin bir araya gelmesi ile oluşur. Süt ile hazırlanan lahana yemeği akıllarda soru işareti bıraksa da damakta harika bir lezzet bırakır.

12- Karıştırma

karistirma-eylul-2021

Bulgaristan göçmenlerinin eylemsilerden oluşturdukları bir diğer yemek ise Karıştırma’dır. Unun kavrulması, içine su eklenerek yoğun bir kıvam elde edilmesi ve et parçalanması ile oluşan bu yemek yanında lahana turşusu bir harikadır.

13- Kolaç

kolac-eylul-2021

Bayram geldi, kapınızı Bulgaristan göçmeni komşunuz çaldı. Elindeki tepside her daireye takriben iki tane verilmelik Kolaç var. Evet, hamur kızartması olarak hazırlanan ve özellikle bayram ya da kandil gibi zamanlarda dağıtılan, içine bazen karbonat konularak mis gibi kabartılan hamurcuklar kolaçtır.

14- Milinka

Milinka Tarifi

Milinka Tarifi

Bir hamur yemeği olarak Milinka, prensipte Dızmana’ya benzer ancak içinde herhangi bir besin yoktur. Yemekler ile birlikte yemelik fırınlanmış hamurlar olarak düşünebiliriz. Listenin sonuna gelmişken de Bulgaristan göçmenlerinin hamur işi ve ete düşkünlüklerine biraz göz atmış oluyoruz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

19

Serra Eliz24 Ocak 2019 18:59
Biz kolaç değil pesmet diyoruz ama zaten bulgaristannın farkşo yerlerinde göçmenler de farklı diyor
Yanıtla
Abdurrahim Hacioglu 24 Mart 2020 18:45
Yanıtla
Biz de Haskovo'da Gulaç diyoruz. Türkiye'de hanımın ailesi ise bunlara Pişi diyor. Ama benim ısrarla Gulaç dememden dolayı onlar da artık arasıra benimle kafa bulmak için Gulaç diyorlar :)
bkstyle2 Haziran 2016 00:46
3 ün adı petülisa 7 de ayvar
Yanıtla
Ayşe Öztürk 12 Aralık 2017 17:24
Yanıtla
Yoo benim bildiğim her ikisi de doğru yazılmış.
Abdurrahim Hacioglu 24 Mart 2020 18:48
Yanıtla
Biz Haskovo'da Akıtma, Döndürme değil Gaygana derdik. Bizde Ayvar Ajvar değil Lütenitsa denirdi.
mimly29 Mayıs 2016 19:29
Çok eksik bu liste; ciğer sarması, kalle, ballı pasta, zennik, kapama, pirinçli domates yemeği ve manca yoksa göçmen yemeği eksiktir.
Yanıtla
capriss16 Haziran 2015 09:10
keşke kolaç tarifini verseydiniz :(
Yanıtla
Bahar Aslan 18 Ocak 2018 15:14
Yanıtla
Kolac tarifi bildiğiniz pisi dır mayali hamurları kızgın yağda pişiriyoruz
halime9 Haziran 2015 23:27
kapama baklava su böreği etli börek domska salata umacaşı daha neler neler unuttunuz herhalde yazmayı
Yanıtla
meltem8 Mayıs 2015 15:03
sütlü karıştırmayı unutmuşsunuz :)
Yanıtla
gozde3 Mayıs 2015 20:54
Ben göçmen değilim ama üniversitedeyken yurtta oda arkadaşlarım Bulgaristan göçmeni idi. Lütenisa yi ilk onlardan yiyip tadını unutamadigim eşsiz bir lezzet olarak hafızam ve damagimda kalmıştır...
Yanıtla
Erhan12 Nisan 2015 17:50
Eee, ben printsesa sandvichini goremedim, onada bulgar diyecekler simdi, ama tadini herkez bilir
Yanıtla
elisss28 Aralık 2014 18:55
tarator, shopska salata, ovcharska salata, teleshko vareno, pile po lovdziiski....
Yanıtla
dizi rehberi6 Aralık 2014 16:38
hepsi birbirinden güzel maşallah cok canım çekti
Yanıtla
Engin Korkmaz16 Kasım 2014 01:51
Bu yemek ve içeceklerin çoğu yazınızın başlığına uygun değil. Ben Bulgaristan göçmeni değilim ama yarısından fazlasını annem yapar hatta ben de yaparım. Bulgarca bir adının olması herhangi birşeyi "yalnızca Bulgaristan göçmenlerinin bildiği" birşey yapmaz. Gerçekten ilk kez göreceğim 15 lezzetle tanışmayı umarak okudum ama 2-3 tane birşey çıktı. Elbette Bulgaristan göçmenlerinin, göçmen olmayanların bilmediği sayısız lezzetleri var ama bu liste yanlış.
Yanıtla
yazık yav7 Kasım 2014 15:54
"kendini kandırdığında göre :)" diye yazıp kendince alay ettiğini sanan ahmet, ne kadar acınacak haldesin sen öyle. bu listeye bu kadar öfkeli cevap verilir mi hiç! unlu mamüllerin çeşidi ve çokluğu iç anadolu bölgesi' ni hatırlatmadı mı sana? süt ürünlerinin çok kullanılması bir yakınlık hissettirmedi mi, karadeniz bölgesi çağrışımına neden olmadı mı? ayrıca bulgaristan bozası buğdaydan yapılıyor. vefa bozası ise darıdan. sonuç: cahil ve öfkelisin not: gülücük veya başka bir işaret yapmadım. okuduklarını anlasan sana yeter. benden başka da sana cevap veren olmadığına göre herkes sana tırt muamelesi yapmış. ben neden mi cevap yazdım, belli ki sen ancak laf yetiştirmeden anlarsın da ondan.
Yanıtla
Meliha Çelik 5 Kasım 2015 10:59
Yanıtla
Çok güzel cevap yazmışsınız size katılıyorum, ben anlamayacağını düşündüğüm için o öyle değil böyle muhabbetine girmek istedim bırakın cahilliğinle ve öfkesi ile kalsın nasıl bir tattan yoksun olduğunu zaten bilmiyor

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?