Aşçılığın Dünyanın En Keyifli Mesleği Olduğunun 17 Kanıtı

yemek.com
Ufuk Utaş
Fırından yeni çıkmış mozzarella peyniri, ızgara bonfilenin üstünde uzanan karame ... Devamını okuyun
Ufuk Utaş
252980 takipçi401 içerik

Sıkça Yenen Konular

Zeynep Çetin
Ekim 5, 2018
Zeynep Çetin
Ekim 18, 2016
YENİ
5
Sütaş
Eylül 25
15 dakika
Cemre Özgüzel
Mart 8, 2017

Bu listeyi bir aşçıya ya da aşçı yardımcısına 50 derece sıcaklıkta, 100 kiloluk çorba tenceresini taşırken okutsak ağzından çıkan kelime "Hadi oradan be"den öte kibarlıkta olmaz. Ancak servis bittiğinde, oturup çayından bir yudum aldığında haklı olduğumuzu düşünecektir.

İnsanları doyurmanın hazzı hiçbir şeyde yoktur

Vurucu başlamış olalım: Dünyanın en büyük hazlarından biri olsa gerek. Belki karşılığında bir ücret ödüyor belki ödemiyor ama afiyetle yenen bir yemekten sonra doymuş gözlerin nedeni olmak bu mesleği sevmeye yeter de artar bile.

Sürekli üretiyor olmanın tatmini vardır

İnsanoğlunun dünyaya gelme sebeplerinden biridir üretmek. Olmalıdır en azından. Öyle kapitalizmin dişlilerinden olmak değil kastımız. Müzik yapar insan, resim yapar, topraktan ürün alır, heykel yapar, yemek yapar ve bunun tatmini alınan maaştan çok daha yüksektir.

Yaratıcılık ve sanat senden yanadır

Sevgilinize/eşinize ya da ailenizden birine kahvaltı hazırlarken domates, salatalık ve peynirle yaptığınız 'gülen suratı' hatırlayın. Nasıl da mutlu etmişti sizi. İşte o ketçaplı makarnaysa, aşçıların yemeklerine yaptıkları sanatsal ve yaratıcı dokunuşlar, tavuk parçacıklı Fettucini Alfredo'dur. Varın siz hesaplayın aradaki keyif farkını.

Canın ne isterse kendine onu yapabilirsin

İşte bu çok acayip. Canın havuçlu kek çekse yapabiliyorsun, canın granola bar çekse onu da yapabiliyorsun.

Boş zamanlarını çok iyi değerlendirirsin

Yoğun çalışma saatlerinin getirilerinden biridir. Aşçılar, kuvvetle muhtemel 'work hard party harder' olayını senden benden iyi bilir.

Tarz sahibisin

Hadi itiraf edelim: Aşçıların taktıkları klasik olmayan aşçı şapkalarına ya da bandanalara bayılıyoruz. Evde yumurta kırarken bile takasımız geliyor.

Üniformalısın

En az asker ya da doktor üniforması kadar karizmatiktir.

Özel günlerde ya da biriyle tanıştığında hiç zorlanmazsın

Belki özel günler zamanla "Bu sene de mi evde kutluyoruz?" kıvamına gelebilir ama yeni tanışılan birini etkilemek, evde kendi ellerinle hazırladığın kallavi bir masa sayesinde, menemen tarifi kadar kolaydır.

En iyi arkadaşlar mutfaktan çıkar

Bütün günü birlikte geçirirsin, servis telaşına beraber yetişmeye çalışırsın, aynı yemeği beraber yaparsın, aynı tabağa beraber kaşık atarsın. Bütün bunlar da zamanla herkese nasip olmayacak dostluk getirir beraberinde.

Anne yemeklerine karışma hakkın var...

Bilirsiniz anne yemekleri hem çok güzeldir hem de annenin bildiği gibidir. Öyle tuzu az, baharatı çok şeklinde karışılmaz. Ancak aşçı olunca bu durum geçerli değildir. Bütün yemeklerin yapımı aşçıya 'kitlenmediği' sürece "Anne soya soslu tavuğun mısır nişastasını bir çay kaşığı daha koymalısın" demek süper eğlenceli olabilir.

Stres atmana yetecek kadar oyuncağın da

Bıçak tahtası ve bıçak bile yeter aslında stres atmaya. Konumuzun canilikle alakası yok elbet ama bir şeyleri kesiyor olmanın verdiği keyif diye bir şey var.

Küçük dokunuşlara alışkın olduğunda hayatın detaylarına hakim olursun

Yemeğin üstüne en son konan defne yaprağı, mide için küçük, iştah için büyük bir adımdır. Defne yaprağını yemeğini üstüne koymayı düşünen beyin de detaylara delice hakimdir.

Sırların olur kimselere vermediğin

Hemen hemen her aşçının tarifinin küçük bir sırrı, kimselerin bilmediği bir püf noktası vardır. Bu konuda ağzını sıkı tutmasını çok iyi bilir. Bu sebepten genel olarak hem cool'dur hem güvenilir.

Sosyal çevren için bir kanaat önderi olursun

Gurme olduğunu iddia etmezsin ama sorarlar, beraber bir yere gidilecekse ilk önce senin fikrini alırlar. Belki biraz sorumluluk getirir beraberinde ama keyiflidir.

Her zaman yemeğin en lezzetlisini yersin

Hakikaten öyledir. İlla en 'seksi', en 'fancy' yemeği yiyeceksin diye bir kaide yoktur. Lakin kuru fasulye de yesen en lezzetlisini, keşkekli kuzu tandır da yesen en lezzetlisini yersin. Çok büyük lüks.

Farklı bakabilmek senin normalin olur

İstiklal'de yürüyorsundur, sıradan bir vatandaştan farkın yoktur. Lakin sen o esnada bir AVM'ye bakıp bir sunumun nasıl olmaması gerektiğini görüyorsundur ya da boyası üstünde bir duvar yazısının sokağa bakışı sana ertesi gün yapacağın sunum hakkında enfes tüyo verebilir.

Son: Etrafındaki her şey yemekle alakaladır

flickr

flickr

Var mı daha ötesi?

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?