Kumru Tarifi

Aslında Bütün Dünyanın Yemesi Gereken 13 Milli Yiyeceğimiz

Favorilerime
Ekle

Pizza'yı seviyoruz, hamburger için 3 otobüs değiştiririz, cheesecake için sevgiliden ayrılırız, suşi sevmeyenin yüzüne bakmayız.

Bütün bu yiyeceklerin ortak noktası Türk mutfağından olmayışı. Yani birileri gelip bize bu yiyecekleri sevdirmiş. Pek de iyi yapmışlarmış. Gayet lezzetliler çünkü.

Biz neden aynısını yapmıyoruz? Yapamıyoruz?

Elimizdeki menü gayet iyi aslında.

Kokoreç

kokorecci-olma-nedeni-yeni-2

Konu 'hot dog' (sosisli) olunca "Abi turşusu bol olsun", kokoreç olunca "Iyyyy, nasıl yiyorsunuz bunu?" İlk önce biz inanacağız ki tüm dünya arkamızdan gelsin. Avrupa Birliği'nin bile ilk karıştığı konu kokoreç olduğuna göre üzerinde durmalıyız.

Mıhlama / Muhlama eşliğinde Trabzon peyniri

muhlama-tarifi

Cheddar peyniri ya da mozzarella peyniri neredeyse bakkal Hidayet Amca'da bile satılır oldu. Bizim Trabzon peynirimizin (kolot peyniri diye de bilinir) cheddar'dan mozzarella'dan eksiği mi var? Yedirelim iki muhlama yabancı arkadaşlara, sonra da içerisindeki peynirin satışına başlayalım. Bizce cupcake'de bile kullanmaya başlarlar.

Sarma

kolaysarmayontemi-onecikan

Zeytinyağı > Bütün yağlar

Sarma > Bütün zeytinyağlılar

Konu = Kilit

Midye dolma

midye-dolmaci-oluyoruz-yeni

Şöyle New York sokaklarında tepsiyi kapatmaya çalışan Amerikalı birini görmeden içimiz soğumaz. Midyeden bahsediyoruz sonuçta. Tok karnına 70 tane yersin. O Fransızların tencerede yaptığı Leon de Mussels, bizim midye dolmamızın yanından geçemez.

Simit

simit-yeni-2021

Bagel diye bir şey var Amerika'da. Simitten farkı yok. Tereyağlısı, susamlısı, böğürtlenlisi, kuru üzümlüsü, krem peynirlisi ve daha bir sürüsü. Tüm dünya da afiyetle mideye indiriyor. Aynısını simit için yapabilir miyiz? Pekala yapabiliriz.

Kumru

kumru-yeni

Özel ekmeğinin arasında sucuk, sosis, salam ve eritilmiş kaşar peyniri, isterseniz de ketçap mayonez ekleyin. Uganda'ya gitseniz satarsınız.

Etli Ekmek

konya-etli-ekmek-yemekcom

Varsa eğer İspanyol bir arkadaşınızı çağırın İstanbul'a, sokun ilk gördüğünüz etli ekmek yiyebileceğiniz bir mekana. Paket yapıp Barcelona'ya götürmek isteyecektir. Konya'ya götürseniz, oraya taşınmak isteyecektir.

Adana / Urfa kebap

Adana Kebap Tarifi

Bir ülke düşünün, tamamı bir yemeği seviyor. Ya acılısını (Adana) ya acısızını (Urfa). Koca ülkenin bildiği bir şey vardır. Bizce bu ikiliye Avrupa'da bir şans vermek gerekir.

Künefe

tavada-kunefe

Uzaylıların tüm dünyaya, tek merkezden konuşma yapabildiği cihazı alıp "Tamam cheesecake güzel, tamam cupcake lezzetli ama siz hiç künefe yediniz mi?" diye tüm ülkeleri inletelim. Son 90 yıldır yaptığımız en iyi şey olacaktır.

Kısır

kisir-yemekcom

İngiliz Kraliyet Ailesi'nden Elizabeth dahil 5 kadına birer kaşık kısır yedirin. Birleşik Krallık iki hafta içinde altın günü yapmaya başlamazsa biz de bir şey bilmiyoruz. İki hafta sonunda kısırın yanına iyi giden sütlü çay tarifini bile alabiliriz kraliçeden.

Lokma tatlısı

"Onların donut'u varsa bizim de lokma tatlımız var" diyerek fütursuzca ihraç etmemiz gereken bir tatlı lokma tatlısı. Hem donut kadar şekerli değil, baymaz insanı.

Pişmaniye

pismaniye-yeni-2021

Bayatı bile lezzetlidir pişmaniyenin. Türkiye'de üretip, yurtdışında satsak başımız ağrımaz. Çok da susatır, yanında 'pişmaniye suyu' diyerek şaşal suyla birlikte paketler öyle satarız. Bakın satış fikrimiz dahi hazır.

Döner (gayet ciddiyiz)

Kıymadan Döner Tarifi

Evet, hala ciddiyiz. Gurbetçilerimiz sayesinde Almanya dönere alışmış ve gayet sevmiştir. Bütün dünyanın sevmesi işten bile değildir. Arap dünyası 'Shawarma' adıyla az biraz pazarlamayı başarmıştır ama daha çok yolu vardır.

Velhasıl dostlar, her ne kadar geyik yapıyor gibi dursak da gayet ciddiyiz. Listeye sizden gelen istekler doğrultusunda ek yapabiliriz. Eğer listedeki yemekleri yurtdışına ihraç etmeye niyetlenen varsa (halihazırda yapıyor da olabilir) her türlü desteği vermeye hazırız. Bir mention atın yeter.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

14

Tuğçe Öğünlü14 Nisan 2017 13:42
Neyse ki simidimiz, simit sarayı sayesinde dünya üzerinde bir çok ülkede biliniyor :) en azından kendimize has bir lezzetimizle dünyada nam salabildik :)
Yanıtla
Duygu Talan16 Eylül 2016 11:51
Tabii ki mantı...
Yanıtla
Onur8 Mayıs 2015 16:09
Kuru pilav nerede?
Yanıtla
ahmet aslan2 Şubat 2015 23:05
Samsunun kıymalı pidesi pidenin hasıdır
Yanıtla
SEDA31 Ekim 2014 13:43
Ne kadar sevmesem de LAHMACUN'u, Karadeniz'in has yemeği KARALAHANA çorbasını, hiç bir insan oğlunun hayır diyemeceği fıstıklı Antep BURMA'yı, İÇLİ KÖFTE'yi nasıl unutursunuz :D
Yanıtla
cansu16 Eylül 2014 16:15
Tantuni, kerebiç, tükürük köfte, nohutlu pilav, ezme turşu, su böreği sıgara böreği, iskender, sütlaç, güllaç ve sayamadım ya yok yok liste daha büyümeli !!
Yanıtla
obc15 Eylül 2014 14:38
mesela bu siteyi bi ingilizceye felan da cevirseniz, ilk adımı atmış olabiliriz gibi geliyor.
Yanıtla
recep8 Eylül 2014 17:13
Gözleme sabah kahvaltısı ve aparatıf için çok uygun. çigkofte yi de unutmamali :)
Yanıtla
Mahir GÜL8 Eylül 2014 14:17
Şırdan veya Şirdan her nasıl zikretmek isterseniz öyle olsun. Saray veya Çekme helva. Tarhana çorbası veya bazı yörelerde tazesinden yemek olarakta yapılıyor. Çanakkalenin peynir helvası.
Yanıtla
Tuğçe8 Eylül 2014 13:16
Mantı? Çiğ köfte?
Yanıtla
fatih çetin7 Eylül 2014 14:07
konyalı olarak etli ekmek favorimdir :)
Yanıtla
ebru7 Eylül 2014 13:01
Çiğköfteyi nasıl unuttunuz onu aklım almadı.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?