Aslında Bütün Dünyanın Yemesi Gereken 13 Milli Yiyeceğimiz

https://www.flickr.com/photos/onrsmsk/5806483286 | adanakebap-flickr/onrsmsk
Ufuk Utaş
Fırından yeni çıkmış mozzarella peyniri, ızgara bonfilenin üstünde uzanan karame ... Devamını okuyun
Ufuk Utaş
252869 takipçi393 içerik

Sıkça Yenen Konular

Öznur Doğan
Mayıs 22, 2015
Zeynep Çetin
Ekim 18, 2016
Öznur Doğan
Şubat 6, 2015
Yemek.com
Ocak 17, 2018

Pizza'yı seviyoruz, hamburger için 3 otobüs değiştiririz, cheesecake için sevgiliden ayrılırız, suşi sevmeyenin yüzüne bakmayız.

Bütün bu yiyeceklerin ortak noktası Türk mutfağından olmayışı. Yani birileri gelip bize bu yiyecekleri sevdirmiş. Pek de iyi yapmışlarmış. Gayet lezzetliler çünkü.

Biz neden aynısını yapmıyoruz? Yapamıyoruz?

Elimizdeki menü gayet iyi aslında.

Kokoreç

Konu 'hot dog' (sosisli) olunca "Abi turşusu bol olsun", kokoreç olunca "Iyyyy, nasıl yiyorsunuz bunu?" İlk önce biz inanacağız ki tüm dünya arkamızdan gelsin. Avrupa Birliği'nin bile ilk karıştığı konu kokoreç olduğuna göre üzerinde durmalıyız.

Mıhlama / Muhlama eşliğinde Trabzon peyniri

Cheddar peyniri ya da mozzarella peyniri neredeyse bakkal Hidayet Amca'da bile satılır oldu. Bizim Trabzon peynirimizin (kolot peyniri diye de bilinir) cheddar'dan mozzarella'dan eksiği mi var? Yedirelim iki muhlama yabancı arkadaşlara, sonra da içerisindeki peynirin satışına başlayalım. Bizce cupcake'de bile kullanmaya başlarlar.

Sarma

Zeytinyağı > Bütün yağlar

Sarma > Bütün zeytinyağlılar

Konu = Kilit

Midye dolma

Şöyle New York sokaklarında tepsiyi kapatmaya çalışan Amerikalı birini görmeden içimiz soğumaz. Midyeden bahsediyoruz sonuçta. Tok karnına 70 tane yersin. O Fransızların tencerede yaptığı Leon de Mussels, bizim midye dolmamızın yanından geçemez.

Simit

Bagel diye bir şey var Amerika'da. Simitten farkı yok. Tereyağlısı, susamlısı, böğürtlenlisi, kuru üzümlüsü, krem peynirlisi ve daha bir sürüsü. Tüm dünya da afiyetle mideye indiriyor. Aynısını simit için yapabilir miyiz? Pekala yapabiliriz.

Kumru

Özel ekmeğinin arasında sucuk, sosis, salam ve eritilmiş kaşar peyniri, isterseniz de ketçap mayonez ekleyin. Uganda'ya gitseniz satarsınız.

Etli Ekmek

Varsa eğer İspanyol bir arkadaşınızı çağırın İstanbul'a, sokun ilk gördüğünüz etli ekmek yiyebileceğiniz bir mekana. Paket yapıp Barcelona'ya götürmek isteyecektir. Konya'ya götürseniz, oraya taşınmak isteyecektir.

Adana / Urfa kebap

Bir ülke düşünün, tamamı bir yemeği seviyor. Ya acılısını (Adana) ya acısızını (Urfa). Koca ülkenin bildiği bir şey vardır. Bizce bu ikiliye Avrupa'da bir şans vermek gerekir.

Künefe

Uzaylıların tüm dünyaya, tek merkezden konuşma yapabildiği cihazı alıp "Tamam cheesecake güzel, tamam cupcake lezzetli ama siz hiç künefe yediniz mi?" diye tüm ülkeleri inletelim. Son 90 yıldır yaptığımız en iyi şey olacaktır.

Kısır

İngiliz Kraliyet Ailesi'nden Elizabeth dahil 5 kadına birer kaşık kısır yedirin. Birleşik Krallık iki hafta içinde altın günü yapmaya başlamazsa biz de bir şey bilmiyoruz. İki hafta sonunda kısırın yanına iyi giden sütlü çay tarifini bile alabiliriz kraliçeden.

Lokma tatlısı

"Onların donut'u varsa bizim de lokma tatlımız var" diyerek fütursuzca ihraç etmemiz gereken bir tatlı lokma tatlısı. Hem donut kadar şekerli değil, baymaz insanı.

Pişmaniye

Bayatı bile lezzetlidir pişmaniyenin. Türkiye'de üretip, yurtdışında satsak başımız ağrımaz. Çok da susatır, yanında 'pişmaniye suyu' diyerek şaşal suyla birlikte paketler öyle satarız. Bakın satış fikrimiz dahi hazır.

Döner (gayet ciddiyiz)

iskenderdöner-flickr/haritsu

iskenderdöner-flickr/haritsu

Evet, hala ciddiyiz. Gurbetçilerimiz sayesinde Almanya dönere alışmış ve gayet sevmiştir. Bütün dünyanın sevmesi işten bile değildir. Arap dünyası 'Shawarma' adıyla az biraz pazarlamayı başarmıştır ama daha çok yolu vardır.

Velhasıl dostlar, her ne kadar geyik yapıyor gibi dursak da gayet ciddiyiz. Listeye sizden gelen istekler doğrultusunda ek yapabiliriz. Eğer listedeki yemekleri yurtdışına ihraç etmeye niyetlenen varsa (halihazırda yapıyor da olabilir) her türlü desteği vermeye hazırız. Bir mention atın yeter.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?