17 Maddede Sofrada Türkleri Tanıma Kılavuzu

yemek.com
Ufuk Utaş
Fırından yeni çıkmış mozzarella peyniri, ızgara bonfilenin üstünde uzanan karame ... Devamını okuyun
Ufuk Utaş
252864 takipçi393 içerik

Sıkça Yenen Konular

Yemek.com
Ocak 17, 2018
Öznur Doğan
Mayıs 22, 2015
Zeynep Çetin
Ekim 18, 2016
Öznur Doğan
Şubat 6, 2015

Başlığı gördükten sonra ne kadar farklı olabiliriz ki diye düşünenler olabilir. Konuyu egzajere ederek özetleyelim: Leonardo da Vinci'nin o muhteşem Son Akşam Yemeği (The Last Supper) freskinde bir Türk olsaydı eğer kesinlikle kendini belli ederdi.

Değişik ama güzel insanlar topluluğuyuz.

At, avrat, tuz

Karadeniz mutfağının ülkeyi etkisi altına almasından mıdır bilinmez, biz Türkler tuzla çalışırız. Yemek yapılırken attığımız yetmez, sofrada tuza Anadolu Ateşi oynatırız. Tabii 50'li yaşlara kadar.

Misafiri yedirerek öldürme çabaları

Aslında gayet aklıselim insanlar sayılırız. Kadın dördüncü tabağını bitirdi, daha da ısrar ediyoruz. Niye böyle yapıyoruz biz?

Nöbetçi mahkemeye göz kırpan sofra gerilimleri

Bütün gün tek bir tartışma yaşamamış o tatlı aile, sofra kurulunca bir gerilir, bir tartışmaya başlar. Bu misak-i milli sınırları içindeki en kesin kurallardan biridir. Hatta bizim bu halet-i ruhiyemiz dizilere de yansımış. 2 saatlik dizilerin 45 dakikası buna ayrılmıştır.

Sofraya atılan yabancı madde: Yeşillik

Yeşilliği sevmedik ninja kaplumbağaları sevdiğimiz kadar. Belki balığın yanında biraz, belki haberler sayesinde azıcık.

Cehennemde pişen yemek lezzeti

Bizim için yemek dediğin böyle damak yakmalı, kaşık yamultmalı, çene eritmeli, cehennemde pişmeli. Yemek sofraya sıcak gelmedikçe yemeyiz biz.

Hızlı yeme konusunda Guinness'e girme çabaları

Önümüzden atlı kaçırmıyordur, yemek dediğin 10 dakikada bozulmuyordur, sofrayı 3 dakikada kaldırınca ödül verilmiyordur. Lakin biz yine de sofrada, havuç yiyen hamster taklidi yaparcasına mide kapakçığımıza 1 saniye fırsat tanımayız.

Karbonhidratın ömür uzattığını düşünüp, mantıya ekmek banmak

Dünyanın en saygın profesörü çıksa, "Hamur işi ömür uzatıyor, kanseri engelliyor, cinsel gücü artırıyor" dese anca bu kadar yeriz. Şaka değil, hepimizin mantıyı ekmekle yiyen arkadaşı var.

Kahvaltıya II. Elizabeth geliyor

Fotoğraf: Sevcan Çelik

Fotoğraf: Sevcan Çelik

Kendimize ya da evdekilere kahvaltı hazırlayınca, boynu bükük birkaç zeytin; saçma sapan kayısı reçeli, köfte yapımına ayrılması gereken ekmek. Misafire kahvaltı hazırlayınca, "Van Kahvaltı Evi'ne hepiniz hoş geldiniz"

Seni uzaktan sevmek aşkların en güzeli: Salata

Ana yemeğin yanında yemeye gelince, tamamız. Kebabın yanında, severiz. Rakının yanında, uçarız. Sağlıklı yaşam için yalnızca salata yemeye gelince, kaçarız.

Suyun akla gelince içilen hayati bir sıvı olması

Suyu tüm insanlık susayınca içer, biz sofrada birinin içmek aklına geldiğinde içiyoruz. Elden ele dolaştırıyoruz. Sonra da 'Üzerinde sürahi gezen sofranın acı kaybı' (bkz: Kuru fasulyenin içine dökülen soğuk su)

Bir zaman ölçüsü olarak yiyecek ve içecekler

'Ne zaman geldin?' diye sorana "Bir birayı anca içtim" diye yanıt veririz. Yavaştan gidilmesi gerektiğinde "Şu çayı içelim de öyle" önerisinde bulunuruz. En olmadı teklifi masaya koyarız: "Beyler birer sigara daha içip kalkalım"

Bulaşık makinesini gereksiz eyleme niyeti

Yemek dökülmesin, artık kalmasın diyerek çıktığımız yolda; inancımızı, tabağın dibini ekmekle temizleyerek gösteriyor, bulaşık makinesine gerek kalmadığını kanıtlamaya çabalıyoruz.

Konsolosluk kapattıran, tabaktaki son lokma tedirginliği

Bizde sofra adab-ı muaşeret kuralları vardır. İyi ki de vardır. Son lokmanın yenmemesi gerektiği de bunlardan biridir. Lakin yemek dökülmesin diye o son lokma illa yenilecektir. Biri bunu fark edip söyleyinceye kadarki tedirginlik, tansiyon artırır, kolesterol azdırır.

Ülkenin okuma oranını artıran sofra bezi gazeteleri

Sofra eğer dışarıda bir yerde yapılıyorsa, o masanın üstüne illaki ve illaki gazete serilir. Ülkenin gündem takip etme ve okuma oranları bu gazeteler sayesinde artar. O gazete kesinlikle o güne ait değildir ve biz de internetteki "Kaç yıl oldu?" profilleri tadında haberler okumuş oluruz.

Kolayı doğduğu günden beri protesto eden baba

Baba ayran içer, şalgam içer, limonata içer, şarap içer, rakı içer, bira içer de kola içmez. Hele sofrada hiç içmez. O kolayı doğduğu günden beri protesto ediyordur. Ancak ondaki protesto aslında kendi alışkanlığını değiştirememesinedir. Masadaki herkes kolayı içerken yandan yandan, istekli istekli bakmayı da ihmal etmez.

Tepsiyi dünyanın en büyük kül tablası yapma eğilimi

manset-sigara-orucu-bozar-mi

Yemekler yendi, tatlılar adrese gönderildi, son sular içildi. Buraya kadar her şey olağan, güzel. Sonra git bir elini yıka, bir soda iç, miden rahatlasın di mi? Yok illa hemen sigara yakılacak. Ağızdaki yemeğin tadı bozdurulacak. Bekle az biraz.

Kopya bonus: "Azar azar olsun hepsinden olsun"

youtube

youtube

Bir de ortaya olsun.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?