Aslında En Güzeli Evde Olur: 3 Adımda Çıtır Çıtır Patates Nasıl Kızartılır?

https://manthandiary.files.wordpress.com/2013/12/fried-chips.jpg?w=1200 | manthandiary
Simge Güngörer Manacıoğlu
Doğuştan gurme, sonradan şef, şimdi de food editor.
Simge Güngörer Manacıoğlu
7040 takipçi173 içerik

Sıkça Yenen Konular

Duygu Arslan
Şubat 1, 2017
Zeynep Çetin
Şubat 18, 2019
YENİ
5
Sütaş
Kasım 26
15 dakika
Duygu Arslan
Aralık 20, 2017

Evdeki patates kızartmasının tadı bir başka olsa da  bir türlü dışarıda yediklerimiz kadar çıtır olmaz. Yeterince gevrek olmayan patateslerin hep boyunları bükük kalır.

Çıtır patateslerle ilgili yıllarca türlü efsaneler dinledikten sonra hızlı tüketime ayak uyduramayan patates kızartmaları da gerçek patatesten yapılmamaya başlandı. Bu sefer de gerçek patates kızartması yiyebilmek için yine kendi mutfaklarımıza dönen bizler, gevrek patates kızartması özlemimizi giderebilmek için patatesi mükemmelliğe ulaştıran yöntemleri bir araya topladık.

Buyursunlar, çıtır çıtır patates kızartması nasıl yapılır, anlatıyoruz.

Patates seçimi çok önemli

patates-cuval
Sarı patates ve Afyon russet olarak bilinen patatesler kızartmaya en uygun patateslerdir. Taze patatesler ise sulu oldukları için kızartma aşamasında yeteri kadar kıtırlaşmazlar.

Soğuk suya atın canlansınlar

Patatesleri tercih ettiğiniz şekilde dilimledikten sonra tuzlu ve buzlu bir suda 30 dakika kadar bekletin. Bu arada patates dilimlerinin boyutlarının eşit olmasına özen gösterin ki her yeri eşit pişsin. 30 dakikanın sonunda patates dilimlerini bir kağıt havlu yardımıyla iyice kurulayın.

1 yetmez 2 kere kızartın

pembetava

pembetava

İlk önce patatesler orta ısıdaki yağa(135 derece civarı) atıp 7-8 dakika kadar ön kızartma yapın. Sonra bir süzgeçin üzerinde yağlarını süzdürüp soğumaya bırakın. Patatesler soğurken yağı iyice kızdırın(175 derece civarı) ve 2. kere 8-10 dakika civarı kızartın. Yağdan alıp tekrardan biz süzgeç üzerinde fazla yağını süzdürün.

Bu metot sayesinde patateslerinizin hem içleri pişecek hem de dış tarafında kıtır bir kabuk oluşacaktır.

Youtube

Yemek.com'u Youtube'da takip etmeyi unutmayın!

İZLEDoyamayanlar için bir de videomuz var!

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?