Aslında En Güzeli Evde Olur: 3 Adımda Çıtır Çıtır Patates Nasıl Kızartılır?

Favorilerime
Ekle

Evdeki patates kızartmasının tadı bir başka olsa da  bir türlü dışarıda yediklerimiz kadar çıtır olmaz. Yeterince gevrek olmayan patateslerin hep boyunları bükük kalır.

Çıtır patateslerle ilgili yıllarca türlü efsaneler dinledikten sonra hızlı tüketime ayak uyduramayan patates kızartmaları da gerçek patatesten yapılmamaya başlandı. Bu sefer de gerçek patates kızartması yiyebilmek için yine kendi mutfaklarımıza dönen bizler, gevrek patates kızartması özlemimizi giderebilmek için patatesi mükemmelliğe ulaştıran yöntemleri bir araya topladık.

Buyursunlar, çıtır çıtır patates kızartması nasıl yapılır, anlatıyoruz.

Patates seçimi çok önemli

patates-cuval
Sarı patates ve Afyon russet olarak bilinen patatesler kızartmaya en uygun patateslerdir. Taze patatesler ise sulu oldukları için kızartma aşamasında yeteri kadar kıtırlaşmazlar.

Soğuk suya atın canlansınlar

firinda-patates-revize-2

Patatesleri tercih ettiğiniz şekilde dilimledikten sonra tuzlu ve buzlu bir suda 30 dakika kadar bekletin. Bu arada patates dilimlerinin boyutlarının eşit olmasına özen gösterin ki her yeri eşit pişsin. 30 dakikanın sonunda patates dilimlerini bir kağıt havlu yardımıyla iyice kurulayın.

1 yetmez 2 kere kızartın

patates-kizartmak-2-kez-aralik

İlk önce patatesler orta ısıdaki yağa(135 derece civarı) atıp 7-8 dakika kadar ön kızartma yapın. Sonra bir süzgeçin üzerinde yağlarını süzdürüp soğumaya bırakın. Patatesler soğurken yağı iyice kızdırın(175 derece civarı) ve 2. kere 8-10 dakika civarı kızartın. Yağdan alıp tekrardan biz süzgeç üzerinde fazla yağını süzdürün.

Bu metot sayesinde patateslerinizin hem içleri pişecek hem de dış tarafında kıtır bir kabuk oluşacaktır.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?