caydanligin-kireci-nasil-temizlenir-one-cikan

Çaydanlıkta Oluşan Kireç Birkaç Basit Malzemeyle Nasıl Kolayca Temizlenir?

Favorilerime
Ekle

Her gün demlik demlik çay bitirenler, güne çay içmeden başlayamayanlar, akşam yemeğinin ardından en az 3 bardak çay içmeden duramayanlar, kısacası tüm çay tiryakileri buraya!

Çay içmek hemen hepimizin en çok sevdiği eylemlerden ama iş çay demlemeye, hele hele çaydanlık temizliğine gelince biraz moral bozucu olabiliyor, özellikle çaydanlığın içinde oluşan o kireçlenmelerden kurtulmak pek de kolay olmuyor.

Elbette piyasada sadece bu durum için özel olarak hazırlanmış birbirinden farklı birçok ürün bulunuyor ama siz, evde, kendi ellerinizle ve doğal malzemelerle çaydanlığın kirecinden kurtulmak istiyor, kimyasallardan olabildiğince uzak durmaya çalışıyorsanız buyurun böyle.

Çaydanlığın kireci nasıl temizlenir, adım adım anlatıyoruz.

Önce ihtiyacınız olacak malzemeleri bir araya getirerek işe başlayın: Sirke, tuz ya da karbonat

caydanligin-kireci-nasil-temizlenir-1

Temizlikte en önemli yardımcılarımız bu işte de bizi yalnız bırakmıyor ve bir araya gelip güçlerini birleştiriyor!

Sirke, asidik etkisi sayesinde çaydanlığın dibinde oluşan kireçlerin kolayca çözülmesine destek olurken, ona yardıma gelen tuz ya da karbonat da sirke ile tepkimeye girerek çok daha etkili bir temizlik sağlıyor. Hal böyle olunca biz de onları sadece yemek tariflerinde değil temizlikte de sık sık kullanıyoruz.

"Sirke olarak hangi sirkeyi seçeceğim?" diye düşünebilirsiniz, ona da hemen açıklık getirmiş olalım. Elma ya da üzüm sirkesi kullanabileceğiniz gibi temizlikte çok daha fazla kullanılan, ülkemizde de giderek daha çok yaygınlaşmaya başlayan beyaz sirkeyi de kullanabilirsiniz. Şeffaf renkli bu özel sirkeyi büyük marketlerin ilgili reyonlarından kolayca temin edebilirsiniz diyor ve çaydanlık kireci nasıl temizlenir, anlatmaya başlıyoruz!

Fazla vaktiniz yoksa: Pratik bir şekilde çaydanlığın kireci nasıl temizlenir?

Çaydanlığınızın içine yaklaşık 1 çay bardağı kadar sirke koyup temiz bir fırçayla hafifçe ovalayın. Her yerine sirkenin değdiğinden emin olduktan sonra bu şekilde 30 dakika kadar bekletin. Ardından içine 1 tatlı kaşığı kadar tuz ya da karbonat ilave edin ve yine bir fırça ya da bulaşık süngeri ile güzelce ovalayın. Son olarak güzelce durulayın ve işte bu kadar!

Bu yöntem yeni yeni oluşmaya başlayan kireçlerden kurtulmanızı sağlarken daha kalıcı, inatçı kireçlerden kurtulmak için aşağıdaki gibi farklı ve daha etkili doğal yöntemler de deneyebilirsiniz.

Çok inatçı bir kireçle uğraşmak zorunda kaldıysanız: Çaydanlıktaki inatçı kireç nasıl çıkarılır?

youtube

youtube

Eğer ne yaparsanız yapın bir türlü tam olarak çıkmayan lekelerden muzdaripseniz yine sirkenin gücünden faydalanın ancak bu kez onu çok daha etkili bir hale getirin. Nasıl mı? Hemen anlatalım.

Uygulayabileceğiniz ilk yöntem yine kısa sürede yapabileceğiniz bir yöntem. Yarım çay bardağı sirkeyi ve 1 su bardağı suyu çaydanlığın içine aktarın. Çaydanlığı ocağın üzerine alın ve içindeki karışımı kaynatın. Kaynayan karışım çaydanlığın içindeki kirecin büyük bir kısmını çözecek, kalanlar ise yumuşadığı için çok daha kolay çıkacaktır. İçindeki bu kaynayan karışımı dökün. Ardından temizleme fırçayı ya da bulaşık süngeriyle kalan kireçli alanları ovalayarak temizleyin. İşte bu kadar!

Son bir yöntemden daha söz etmeden geçmeyelim. Eğer tüm bu yöntemler yeterince işe yaramazsa, çaydanlığınızın içine bolca sirke koyun. Koyduğunuz sirkenin tüm kireçli alanlara değdiğinden emin olun. Yani gerekiyorsa bu temizlik için 2-3 su bardağı sirkeyi gözden çıkarmanız gerekiyor. Sirkeyle doldurduğunuz çaydanlığı 1 gece boyunca bu şekilde bekletin.

Ertesi gün içine 1 kaşık karbonat ekleyin. Bu aşamada çaydanlığın içindeki karışım köpürecektir, hiç endişe etmeyin. Karışım köpürdükten sonra uzun saplı bir temizleme fırçasıyla kireçli yüzeyleri ovalayarak temizlemeye başlayın. Son olarak tüm karışımı boşaltıp sıcak su kullanarak ve bulaşık süngeriyle ovmaya devam ederek temizliğe devam edin ve durulayın. Çaydanlığınızın içi pırıl pırıl olacaktır.

Eğer çaydanlığın içinde sirke kokusu kalacağından endişe ediyor, demlediğiniz çaya bu kokunun nüfuz etmesini istemiyorsanız çaydanlığın içine su koyup 1-2 kez kaynatıp dökebilirsiniz. Kokudan da eser kalmayacaktır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?