herkesin-yaptigi-hatalar

Neredeyse Herkesin Her Gün Farkında Olmadan Yanlış Yaptığı 12 Yemekli Şey

Favorilerime
Ekle

Mutfakta hemen her şeyin bir kolay, pratik yolu var. Bunları bildiğiniz takdirde yemek yapmak da, mutfakta zaman geçirmek de, yemek yemek de öyle keyifli hale geliyor ki...

Ama bilmezseniz hem daha fazla zaman harcıyor, hem de çok kolay yapılacak bir işi kendi kendinize zor hale getiriyorsunuz. Ama ne demişler zararın neresinden dönülürse kardır.

Hele şunları öğrendikten sonra ufkunuz iki katına çıkacak, böyle yapmadığınız her gün için küçük pişmanlıklar yaşayacaksınız.

Kutu içeceklerin içine pipeti yanlış koyuyorsunuz

brightside

Açma halkasında bir delik olmasının nedeni aslında onun pipetler için düşünülmüş olması. Pipeti o delikten geçirirseniz asitli içecekler pipeti sürekli hareket ettirip yer değiştirmesine de yol açmaz. İçeceğinizi daha rahat içersiniz böylece.

Alüminyum folyoyu kullanırken paketini tamamen açıyorsunuz

buzztidings

Hemen hemen tüm alüminyum folyoların kenarında küçük bir kapak göreceksiniz. Oraya parmağınızla hafifçe bastırdığınız delik açılacak. İşte artık bu küçük delikten dilediğiniz kadar alüminyum folyoyu rahatça koparabilirsiniz.

Yemek yaparken karıştırdığınız kaşığı tencerenin üzerine ya da tezgaha bırakıyorsunuz

tri1025

Çoğu tencerenin sapında küçük bir delik vardır. Bu deliği kaşık tutucu olarak kullanabilirsiniz. Böylelikle tezgahınız da kirlenmez.

Cupcake yerken kağıdını da yemek, oraya buraya bulaştırmak zorunda kalıyorsunuz

mommymishmash

Hepimizi çileden çıkaran kağıda yapışan cupcake parçalarının sebebi aslında onu yanlış yiyor oluşunuz. Önce cupcake'i ortadan bölün. Sonra altta kalan kısmını da alıp bu parçanın üzerine koyun ve adeta bir sandviç gibi afiyetle yiyin.

Ekmeği üst tarafından kesmeye başlıyorsunuz

Yapmayın! Ekmeği ters çevirin ve öyle keserek dilimlere ayırın. Ekmeğin altı daha düz ve daha geniş bir yüzeye sahip olduğu için hem dilimler dağılmayacak, hem de daha kolay kesmiş olacaksınız.

Dışarıdan Çin yemeği sipariş ettiğinizde kutunun içinden ya da tabağa dökerek yiyorsunuz

wikihow

Aslında o kutular açılıp tabak haline getirilebilir şeklinde tasarlanmış durumda. Yani kutuyu kenarlarından açarak tabak olarak kullanabilir, böylelikle hem daha rahat yiyebilir hem de ekstra tabak kirletmiş olmazsınız.

Koliyle aldığınız içecekleri dolaba tek tek dizmekle uğraşıyorsunuz

imgur

Halbuki kutu/koliyi dolabın bir rafına koyup iki ucunu da açsanız ve içindeki içecekleri hafifçe itseniz kendiliğinden hepsi dizilmiş olacak. Zahmetsiz.

Toblerone'dan bir parça almak istediğinizde dışa doğru kırıyorsunuz

metro

Kırmak istediğiniz parçayı dışa değil de iç tarafa, yani diğer parçalara doğru ittiğiniz zaman daha kolayca kırdığınızı fark edebilirsiniz. Doğrusu da bu zaten.

Sıkıca bağlanmış poşetleri açmak için gereksiz zaman harcıyorsunuz

6yes

Gemici düğümü yapan kuryeler sayesinde bir türlü poşeti açamıyorsanız bunun çok kolay bir yolu var. Düğümün boşta kalan ucunu tutun, kendi etrafında çevirin çevirin ve bunu düğümün içinden geçirin. Çözüldü bile!

Meyve suyunu ağız kısmı aşağıda kalacak şekilde bardağa döküyorsunuz

youtube

Sonuç dökülen, sıçrayan meyve suları değil mi? Bunu önlemek için meyve suyunun ağzı yukarıda kalacak şekilde bardağa doldurun. Bu şekilde hiçbir türlü sıçramayacak, emin olabilirsiniz.

Makarnayı gelişigüzel, birbirine değmelerini umursamadan ısıtıyorsunuz

thekitchn

Ama aslında makarna gibi yemekleri ısıtırken ortasında boşluk bırakarak her yerinin eşit derecede ısınmasını sağlayabilirsiniz ;)

Bir içeceğin hızlı soğumasını istediğiniz zaman buzluğa atıp sadece bekliyorsunuz

physics.stackexchange

Halbuki içeceklerin etrafını nemli bir kağıt havluyla sarıp dolaba öyle koysanız içeceğinizin çok daha hızlı soğuduğuna tanık olacaksınız. Bu hayatta her şeyin bir kolay yolu var demiştik değil mi? :)


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?