Öğrenince Buz Küplerini Dört Mevsim Baş Tacı Edeceğiniz 11 Sıra Dışı Pratik Bilgi

Favorilerime
Ekle

Sıcak havalar geride kalınca buzlukların gözdesi buz küpleri de geri plana atıldı, değil mi?

Yazın içeceklerinizi soğutmak, ferah ferah içmek için kullandığınız buzlar, işleri bitince hemen unutuldu, buz kalıplarının içinde kalan tek tük buz kırıntıları önümüzdeki yaza kadar işlevsiz kaldı, değer görmedi.

Oysa tıpkı daha önce anlattığımız buz kalıbının kullanımları gibi, buz küplerinin de çeşit çeşit kullanım alanı var.

Temizlikte de yardım edebiliyor onlar, cilt bakımında da.

Nasıl olduğunu düşünüyorsunuz şimdi değil mi? Gelin böyle, bir bir anlatıyoruz şimdi.

Derin ve dar ağızlı vazoları, şişeleri buz küplerinden yardım alarak temizleyin

ehow

Güzelce temizlemek istediğiniz şişe ya da vazonuzu alın, içine küçük parçalar halinde buz küpleri koyun. Biraz taze sıkılmış limon suyu biraz da tuz ekleyin. Hafif hafif çalkalayarak kirlerden kurtulun ve son olarak iyice durulayın. Ulaşamadığınız yerlerin pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

Çorba ve sosları yaptıktan sonra üzerinde oluşan kaymaktan buz küpleri sayesinde kurtulun

youtube

Çorba veya soslar piştikten bir süre sonra kaymaklanmaya başlayabilir. Üzerindeki bu tatsız kaymak tabakasından misafirleriniz gelip de yemeğe oturana kadar geçen kısacık sürede kurtulmak isterseniz hemen tencereye 1-2 parça buz küpü koyun ve çorba ya da sosunuzu bir süre daha kısık ateşte ısıtın.

Kaymak tutan tabakanın hemen kaybolmasını ve yaptığınız tarifin kıvamından neredeyse hiçbir şey kaybetmemesini zevkle izleyin.

Eğer pirinç ya da bulgur pilavı gibi ısıtması zor yiyecekleri mikrodalgada ısıtıyorsanız buz küplerinden destek alın

instructables

Isıtıldığında kuru ve sert bir hale gelen pirinç ya da buldur pilavı gibi yiyecekleri mikrodalga fırında ısırmayı tercih ediyorsanız mikrodalga fırına koymadan önce üzerine bir tane buz küpü koyun.

Böylece pilavınız kurumadan, ilk yapıldığı lezzetine en yakın şekilde çıksın mikrodalgadan, size de afiyetle yemek düşsün.

Kıyafetlerinize ya da saçınıza yapışan sakız gibi maddelerden buz küpleri sayesinde kurtulun

ritely

Yapışmış bir sakız gibi zorlu bir lekeyi çıkarmak için buz küplerinden iyi bir tercih olamaz. Sakızın yapıştığı alanı buz küpleriyle sarıp sarmalayın, kısa sürede katılaşan sakızı bir seferde hop diye çıkarın. Mis.

Evde fayans aralarını kendiniz dolduracaksanız dolgu malzemesinin fazlaca uzayıp saçılmaması için buz kübü kullanın

rd

Dolgu malzemesini doldurduğunuz alan dar olacağından ama dolgu malzemesi bunu pek anlamayıp etrafa saçılacağından ve hatta elinize bulaşacağından önleminizi alın ve işe koyulmadan önce yanınızda buz küpleri bulundurun.

Doldurduğunuz alanı dolgu malzemesiyle buluşturduktan hemen sonra boşta kalan elinizle bir buz küpünü de doldurduğunuz yerde gezdirin. Böylece hem eliniz batmasın hem de nizami bir şekilde doldurma işlemini tamamlayın.

İlaç içerken tadı ağzınızda yayılıyor diye mide bulantısı yapıyorsa buzdan yardım alın

instructables

Düzenli olarak hap ya da şurup kullanırken çektiğiniz en büyük sıkıntı ilacın ağzınızda bıraktığı hoş olmayan tat ve onun yarattığı mide bulantısıysa hemen buzluktan buz küpleri çıkarın ve ilacı içmeden önce dilinizin üzerinde bir süre buzu bekletin.

Ardından ilacınızı yutuverin. Diliniz kısa bir süre uyuşacağından o sevmediğiniz tadı hissetmeyeceksiniz bile.

Cilt bakımınızı yaparken daha az acı duymak için buz küplerinden destek alın

instructables

Ağda ya da cımbız kullanmanız fark etmez, eğer cildinize acı verecek bir işlem yapacaksanız öncesinde, buz küplerini alın, temiz bir beze sarın ve uygulama yapacağınız bölgenin üzerinde bir süre bekletin.

Böylece duyacağınız acıyı daha aza indirmiş olursunuz.

Kaşınan bölgelere buz uygulayarak kaşıntı hissini yok edin

instructables

Buzun kısa süreli hissizleştirme etkisinden faydalanarak sivri sinek ısırığı gibi kaşıntı yapan bir durumla karşılaştığınızda kaşınan bölgeye buz küpleriyle destek verebilirsiniz.

Buz küplerini yine temiz bir beze sarıp bu işlemi yapmanız doğru olacaktır.

Makyaj yaparken de buzun etkisinden faydalanın

instructables

Makyaj yapmadan önce cildinizde oluşan kızarıklıkları geçirmek, sivilcelerin daha düzgün gözükmesini sağlamak hatta gözeneklerinizin bir nebze daha küçülmesine ön ayak olmak için kağıt havlu ya da ince ve temiz bir beze sardığınız buz kübünü yüzünüzde gezdirebilirsiniz.

Halıların üzerine koyduğunuz sehpa ve koltukların bıraktığı izleri buz sayesinde azaltın

instructables

Halıların üzerine koyduğumuz ağırca sehpalar, koltuklar zaman içinde halıda hemen düzelmeyen ezilmelere ve izlere neden oluyor ya... Heh işte o ezilmiş yıpranmış kısımların üzerine buz küplerini koyuyorsunuz usulca.

Buz tamamen eriyip halı yavaş yavaş kuruduktan sonra daha bir açılıyor o izler, eskisinden daha güzel bir görünüme kavuşuyor, bizden söylemesi.

Çocuklarınız için buzlardan özellikle yaz aylarına uygun çeşit çeşit oyunlar yapın

parentmap

Buz küplerinden oyunlar yapmak iyi hoş ama çocukları soğukla o kadar haşır neşir etmemek lazım derseniz, parmaklarının ucuyla bile buza değmeyecekleri nefis bir oyun önerimiz var.

Bu kalıbımızı ya da genişce bir kabı alın, içine suyu koyun ve dondurun. Ardından üzerine buzun üzerinde kayan küçük ve yassı top koyun. Topu düğme benzeri ürünlerden seçebilirsiniz.

Sonra da çocuklarınızın eline verin birer çay kaşığı ya da o boyutlarda başka bir sopa, kaleden kaleye topu sürükleyecekleri eğlenceli bir oyuna imza atın mesela.

Farklı oyunlar oluşturmak da elinizde tabii. Şimdiden yaratıcılığınıza sağlık! :)Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?