Evinizi Her Zamankinden Daha Temiz Yapacak Hiç Duymadığınız 11 Pratik Bilgi

Favorilerime
Ekle

Bugün pratik bilgiler köşemizde evde temizliğe ve hijyene oldukça önem gösterenler, ölsün mikroplar diyenler, inatçı lekelere pabuç bırakmak istemeyenler, çiziklere, kire, pasa geçit vermeyenler için pek bilinmeyen harika bilgiler var.

Çiziklerle dolu masalardan mutfak dolaplarındaki inatçı lekelere her şeye öyle güzel pratik çözümler var ki daha önce bunları neden kimse bana anlatmadı diye hayıflanabilirsiniz.

Ama hiçbir şey için geç değil. Şimdi evi pırıl pırıl yapma zamanı.

Kabartma tozuyla bitki yağını karıştırarak mutfak dolaplarınızdaki inatçı lekelerden kurtulun

onegoodthingbyjillee

Bunun için 1 kaşık bitki yağı ile iki kaşık kabartma tozunu karıştırın. Sonrasında yağ ve kir lekelerinin üzerine bu karışımı sürerek fırça ya da bez yardımıyla mutfak dolaplarınızı ovalayın. Kaşla göz arasında yok olacaklar.

Sirke ve zeytinyağını karıştırarak çiziklerle dolu masa ve sehpalarınızı kusursuz hale getirin

thisoldhouse

Bunun için yarım bardak sirkeyi yine yarım bardak zeytin yağı ile karıştırmanız ve bu karışıma batırdığınız bezle tahta yüzeyleri silmeniz yeterli. Tahta mobilyalarınız sanki dün almışsınız gibi çiziksiz ve pürüzsüz olacak.

Biriken kireçlerden kurtulmak için duş başlıklarına sirke dolu plastik poşetler bağlayın

lifehacker

Duş başlıkları ve musluklarda biriken kireçler hepimizin büyük derdi. Onlardan kurtulmanın yolu ise sirkeden geçiyor. Kireçli bölgeye sirke sürün ve 20 dakika bekleyin. Eğer hala kireçler gitmemekte direniyorsa plastik bir poşetin içine sirke koyarak duş başlığına bağlayın ve bu şekilde 1 saat bekletin.

Yastık kılıflarını beyazlatmak için borakslı sihirli formülü uygulayın

onegoodthingbyjillee

Zamanla sararan ve ne kadar yıkarsanız yıkayın beyazlamayan yastık kılıfları için muhteşem bir karışım mevcut. 1 bardak çamaşır tozu, bir bardak ufalanmış bulaşık makinesi toz deterjanı, 1 bardak çamaşır suyu ve yarım bardak boraksı karıştırın ve üzerine kaynar su döküp yastık kılıflarınızı bastırın. Uykularınız kaçmasın.

Ütünüzü temizlemek için tuzdan yardım alın

steptohealth

Ütü masasına tuz döktükten sonra ütünüzü en yüksek seviyede açın. Ancak buhar özelliğinin kapalı olduğundan ve içinde su olmadığından emin olun. Sonra ütüyü tuzun olduğu yüzeye sürün. Kirin, pasın kısa sürede ve kolayca yok olduğunu göreceksiniz.

Banyodaki küflerden kurtulmak için çamaşır suyuna batırılmış pamuk parçalarını bir gece küvet kenarlarında bekletin

thecraftpatchblog

Küçük küçük toplar yaptığınız pamuk parçalarını çamaşır suyuna batırın ve sonra bu parçaları küflerin üzerine yerleştirerek bir gece öyle kalmalarını sağlayın. Sabah pamukları kaldırın ve hala kalan küf kalıntısı varsa eski bir diş fırçasıyla ovalayın. Anında yok olacaklar.

Alüminyum folyo serili bir kap içine sıcak su ve tuz koyarak gümüş çatal-bıçak takımlarınızı temizleyin

womaninreallife

Zamanla kararan gümüş çatal, bıçak, kaşıklarınızı ilk günkü gibi pırıl pırıl yapmak için bir kabı alüminyum folyo ile kaplayın. Sonra kaynar suyu bu kabın içine dökerek tuz ekleyin. Ardından temizlemek istediğiniz gümüş eşyalarınızı bu kaba yatırın ve otuz dakika öyle kalmalarını sağlayın. Çıkardığınızda gözlerinizi onlardan alamayacaksınız.

Ocak ızgaralarını amonyak dolu poşetlerde bekleterek tertemiz yapın

foodbeast

Ocak ızgaralarını ayrı ayrı kilitli poşetlere koyduktan sonra 2-3 kaşık amonyak ekleyin ve ağzını kapatarak 12 saat bekletin. Sürenin sonunda torbalardan çıkardığınız ızgaraları su altında fırçayla temizleyin. Karşınızda yeni ocağınız, hayırlı olsun.

Daha detaylı bilgi isteyenleri şuraya alabiliriz.

Döküm tavayı temizlemek için henüz tam soğumadan zeytinyağı ve tuz ile ovalayın

thepioneerwoman

Özellikle et pişirmede tercih edilen döküm tavanın temizliği sandığınızdan çok daha basit. Tavada işiniz bittikten hemen sonra, yani daha tam soğumadan içine biraz zeytinyağı ve tuz dökün. Sonra bir kağıt havlu yardımıyla tavayı iyice ovalayın. Sonrasında ılık su altında durulayın. Böylelikle hem tavanız tertemiz olacak hem de ömrü uzayacak.

Tül perdelerinizin daha uzun süre beyaz kalması için yıkarken 1-2 kaşık toz şeker katın

wrappedinrust

Sararan tüllerin daha fazla beyazlaması ve bu beyazlığını daha uzun süre koruması için çamaşır makinesinde yıkarken bir ya da iki kaşık toz şeker eklemeniz yeterli. Sonrası tadından yenmeyen, göz alıcı perdeler...

Yosunlaşan cam şişeleri temizlemek için gazete parçaları ve suyla doldurarak çalkalayın

Gazete parçaları ve suyla doldurduğunuz cam şişeyi birkaç saat öyle bekletin ve sonrasında iyice çalkalayın. Daha sonra deterjanlı sıcak suyla yıkayın ve yosunlarla vedalaşın.

Bu kadar basit.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?