kafeinden-uzak-bir-hafta-one-cikan

Deneyen Bilir: Bir Hafta Boyunca Kafeinli Yiyecek ve İçecek Tüketmeyen Kız

Favorilerime
Ekle

Kendini kafein bağımlısı olarak tanımlayanlar, güne kupa kupa kahve içmeden başlamayanlar, demlikler dolusu çay içmeden duramayanlar buraya lütfen!

Kafeinden, özellikle de kafein oranı yüksek içeceklerden vazgeçemeyen genç bir kadının bir haftasına konuk olacağız şimdi. Üstelik bu bir hafta tamamen kafeinsiz bir şekilde geçecek!

Kendisini rafine şeker kullanmadan bir hafta geçirdiği deneyden hatırlayanlar olacaktır, hatırlamayanları 1 Hafta Boyunca Rafine Şekeri Hayatından Çıkaran Kız yazımıza doğru da alabiliriz. Cheyenne Grogan, anlayabileceğiniz üzere hayatını farklı deneyler yaparak renklendiren ve bu deneylerden elde ettiği olumlu ve olumsuz sonuçları tüm içtenliği ve dobralığıyla paylaşan bir oyuncu. Bu seferki deneyinin konusuysa kafein. 1 hafta boyunca kafeinden tamamen uzak bir şekilde beslenen Cheyenne, neler yaşamış, nasıl sonuçlar almış dersiniz?

Pazartesi: Haftaya enerjisiz ve depresif bir şekilde başlıyor...

gurl

Cheyenne Grogan, normal hayatında sabahları güne kocaman bir bardak kahveyle başlıyor ve hayatına sayamayacağı kadar çok kahve ve çay içerek devam ediyormuş...İçinde bolca kafein bulunan asitli içecekler de hayatının olmazsa olmazlarındanmış. Hal böyle olunca genç kadın kafeinden uzak geçireceği bu bir haftaya pek de iyi başlayamıyor tabii.

Sabah 09.30 gibi uyanan Cheyenne, güne her zamanki gibi kahveyle başlayamadığından badem sütü içmeye karar veriyor. Koca bir bardak badem sütü içtikten sonra kendini hiç de ayılmış hissetmiyor ama yine de yılmadan günlük hayatına devam ediyor.

Yoğun bir çalışma temposunun ardından öğleden sonra hemen hepimize olduğu gibi üzerine bir ağırlık çöküyor ve bununla baş edebilmek için yeniden bir bardak süt içiyor. Ancak kendini yine enerjik hissetmeyince bu kez daha depresif bir hale bürünüyor ve günün geri kalanını bu olumsuz ruh haliyle geçiriyor ve her zamankinden 1,5 saat kadar önce uyumaya karar veriyor.

Salı: Doktor muayenesine girmek için sıra beklerken koltukta uyuyakalıyor...

gurl

Kafeinsiz geçirdiği ikinci gün, doktora gitmek için erken kalkmak zorunda kalan Cheyenne, güne kahve içmek yerine muz yiyerek başlıyor. Arabaya geçtiğinde kendini araba kullanacak kadar güçlü ve ayılmış hissetmiyor. Muayenehaneye ulaştığındaysa yorgun bedeni uykuya daha fazla direnemiyor ve bekleme salonunda otururken uykuya dalıyor.

Daha önce başına hiç böyle bir durumun gelmediğini söyleyen genç kadın, sekreterin uyandırmasının ardından işlerini halledip eve dönüyor ve günün geri kalanını evinde çalışarak geçiriyor. Gün içinde kahve, çay ya da kola yerine sürekli badem sütü içiyor ve uyukluyor.

Çarşamba: Güne enerjik başlıyor ve düzenli yürüyüşler yapmaya karar veriyor...

gurl

Çarşamba gününe geldiğinde Cheyenne, güne daha enerjik bir başlangıç yapıyor. Vücudunun kafeinsizliğe alışmaya başladığını düşünen genç kadın, günün çoğunu süt ve su içerek geçiriyor. Yemeklerin yanındaysa her zaman yaptığı gibi diyet kola almaktansa limonata içmeyi tercih ediyor.

Buna alışmakta güçlük çektiğini de söylemeyi ihmal etmeyen Cheyenne, akşamüstü olduğunda yeniden enerjisinin düştüğünü hissediyor ve buna çözüm bulmak için yürüyüş yapmayı, hatta koşuya çıkmayı düşünüyor. Yürüyüşe çıkınca kendini gerçekten zinde hissettiğini fark ediyor. Bunu düzenli olarak yapmaya ve kafeinin yerini yürüyüş yaparak doldurmaya karar veriyor.

Perşembe: Güne güzel başlasa da akşama doğru enerjisi tükeniyor...

gurl

Diğer günlerin aksine bugün güne daha enerjik başlayan Cheyenne, enerjisiz kaldığı için erken uyumaya başladığından sabahaları da erken kalkmaya başlıyor, bu sayede karar verdiği gibi koşuya çıkarak kendini daha iyi hissetmenin yolunu buluyor.

Öğleden sonra saat 4'e kadar kendini zinde hissetse de 4'ten sonra enerjisi yavaş yavaş azalmaya başlıyor. Akşam tiyatro oyunu olduğu için bu enerjisizlik kendini daha da kötü hissetmesine neden oluyor. Gösteride olumsuz bir şey yaşamamış olsa da kafeinden aldığı o enerjinin yokluğunu çok fazla hissettiğini de söylüyor. Eve vardığındaysa yorgunluktan öylece uyuyakalıyor.

Cuma: Meyve sularıyla geçirdiği bugünü çok seviyor...

gurl

Kafeinsiz geçireceği bir haftanın sonlarına yaklaşırken Cheyenne, kahve ve çaydan aldığı enerjiyi farklı içeceklerden de alabileceğini fark ediyor ve beşinci günde kendini meyve sularıyla bir arada buluyor. Kafein kullanmayan erkek arkadaşı sayesinde daha sağlıklı ve huzurlu bir gün geçiren genç kadın, kendini yorgun da hissetmiyor.

Ancak meyve suyunu fazla kaçırdığını fark ediyor ve vücudundaki şeker oranının artmasının pek de iyi olmadığını anlatıyor. Kendini bir anda fazlaca enerjik hisseden Cheyenne, bir süre sonra aniden tüm enerjisini kaybediyor ve uyuyakalıyor.

Cumartesi: Kafeinsizliğin çözümünün koşu yapmak olduğuna karar veriyor...

livestrong

Haftanın başlarında da yürüyüşe ve koşuya çıktığında kendini daha zinde hissettiğinden söz eden Cheyenne, deneyinin 6. gününde buna kesin olarak karar veriyor ve vücudunu fazla kafeinden arındırmanın verdiği faydaya bir de düzenli yapmaya başladığı koşulardan elde ettiği enerjiyi ekliyor.

Her ne kadar başlarda zor gelse de kendini bu konuda geliştirmeyi başaran Cheyenne, gün içinde neredeyse hiç yorgunluk hissetmiyor. Erken yatıp erken kalkmaya başlayarak kurduğu uyku düzenine de alışıyor.

Pazar: Zorlu bir haftanın ardından öğrendiklerini ve deneyimlerini paylaşmayı ihmal etmiyor...

gurl

Cheyenne, başta da söylediğimiz gibi bir oyuncu olduğundan pazar gününü rol aldığı tiyatronun çalışmalarıyla geçiriyor. Yoğun çalışma temposu sırasında bırakın kafeinli içecekler tüketmeyi yemek yemeyi bile unuttuğu için gün boyu enerjisini toplamakta epey güçlük çekiyor.

Deneyin bu son gününde kafeinsiz geçen bir haftasını değerlendiren Cheyenne, oldukça zorlandığını ve bir daha tamamen kafeinsiz bir şekilde beslenmeyi asla denemeyeceğini söylüyor. Hafta boyunca kafein almadığı için çektiğini düşündüğü yorgunluk ve halsizlik gibi sıkıntıları koşu ya da yürüyüş yaparak, taze sıkılmış meyve sularıyla gidermeye çalışarak doğru bir hamle yaptığını söyleyen genç kadın, kafein almaya devam edeceğini ama bu bir hafta boyunca enerjisini yükseltmek için keşfettiği diğer yöntemleri de daha sık kullanacağını söylüyor.

Cheyenne'nin deneyinden de anlayabileceğiniz gibi o sürekli kötülenen kafein de vücudumuzda olumlu etkilerde bulunabiliyor, enerjik hissetmemize yardımcı olabiliyor. Ancak her şeyin olduğu gibi onun da fazlası zarar. Bu nedenle ölçülü bir şekilde kafein almak, kendimizi enerjisiz hissettiğimizde hemen kafeine sarılmak yerine koşuya ya da yürüyüşe çıkmak, taze sıkılmış meyve sularından faydalanmak gibi alternatiflerimiz olduğunu da unutmamamız gerekiyor.

Kaynak: gurl


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?