Bensu Soral Sayesinde Ünü Ülke Sınırlarını Aşan Kahve Maskesi

Favorilerime
Ekle

Son zamanların en popüler oyuncularından Bensu Soral, geçtiğimiz haftalarda yaptığı kahve maskesiyle gündeme geldi malumunuz. Duru güzelliğiyle milyonlarca insanın hayranlığını kazanan genç oyuncu, güzellik sırlarından biri olarak kahve maskesini gösterince, haliyle kahve maskesi de çok konuşulur oldu.

Peki, yıllardır birçok insanın uyguladığı, cilt bakımı deyince ilk önerilenler arasında yer alan bu kahve maskesi nedir, nasıl uygulanır, cilde gerçekten bir katkısı var mıdır?

Bensu Soral'den ilham alıp kahve maskesini uygulamaya karar verenleri, yıllardır uygulayanları, hatta hep duysa da hiç düzenli olarak uygulamaya başlamayanları böyle alalım.

Kahve maskesini enine boyuna öğrenin, bundan sonra uygulayıp uygulamayacağınıza kendiniz karar verin.

Bir çeşit peeling aslında: Kahve maskesi nedir?

Son günlerde Bensu Soral sayesinde yeniden popüler hala gelen kahve maskesi, bir çeşit peeling yöntemi aslında. Üstelik çok uzun yıllardan beri rağbet gören yöntemlerden. Peeling nedir derseniz, hemen açıklayalım: Peeling, cildi ölü derilerden arındırmaya yardımcı olan, kan dolaşımını hızlandırıp gözeneklerin içinde biriken kirleri temizleyen bir cilt temizleme ve yenileme yöntemi.

Peeling için piyasada satılan birçok ürün bulabileceğiniz gibi evde kendi peeling malzemenizi de kendiniz hazırlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken, vücudunuzun hangi bölgesine uygulayacağınızı belirledikten sonra o bölgelere uygun ürünleri seçmek ve uygularken cildinizi çok hırpalamamaya, kullandığınız ürünü zarifçe ve tarifinde anlatıldığı şekilde uygulamaya dikkat etmek.

Peki, Bensu Soral'ın uyguladığını söylemesi üzerine trend haline gelen bu maskede neden kahve kullanılıyor?

Neden kahve diyenlere: Kahvenin faydaları

Kahve, içindeki bol miktarda kafein ve telvesinin yapısı sayesinde ev yapımı maske tariflerinde sıkça başrolü kapan maddelerden. İçtiğimizde vücudumuzda birçok olumlu etki yarattığını bildiğimiz bu enerjik içecek, cilde harici olarak uygulandığında da oldukça yararlı. Cilde dikkatli bir şekide sürüldüğünde kan dolaşımını hızlandırdığından, göz altı morlukları ve şişlikleri konusunda önemli ölçüde değişiklik yaratabiliyor mesela. Ancak göz altı öyle her malzemenin uygulanabileceği bir bölge olmadığından bu konuda dikkatli olmak, mümkünse uzman birinden destek almak gerekiyor.

Bunun dışında telvesinden aldığı destek sayesinde kahve, gözeneklerin açılmasına, cildin kirlerden arınmasına da destek oluyor. Hatta en çok bu özelliği sayesinde maske tariflerinde sık sık kendine yer buluyor. Gözenekleri kirlerden arındıran kahve, ayrıca gözeneklerin sıkışmasında da etkili oluyor.

Kahve, aynı zamanda cildin canlı, ışıl ışıl gözükmesine de yardım ediyor. Oluşabilecek kırışıklıkları olabildiğince engellerken kızarıklıklarında hızla geçmesine destek olmayı ihmal etmiyor.

Anlayacağınız kahve, sadece içtiğinizde size enerji vermekle kalmıyor, cildinize sürdüğünüzde de size destek vermeye devam ediyor. Öyle ki çöp olarak anılan telvesi bile tek başına birçok işe yarayabiliyor.

Cildimize kahveyi nasıl uygulamalıyız: Kahve maskesinin yapımı

graziadaily

graziadaily

Kahve maskesini tanıdığımıza göre geçelim Bensu Soral sayesinde ünlü olan bu kahve maskesinin yapımına ve kullanımına.

Öncelikle eğer yüzünüzde aşırı yağlılık ya da aşırı kuruluk gibi şikayetleriniz yoksa sade bir Türk kahvesi hazırlayıp içinde çok az kahve ve bolca telve olacak şekilde bırakıp yüzünüze doğrudan uygulayabilirsiniz. Başka bir malzeme kullanmadan hızlıca uygulayabileceğiniz bu yöntem tahmin edeceğiniz gibi en pratik olanı.

Ancak yüzünüzün fazla kuru olduğunu düşünüyorsanız yaklaşık 1 yemek kaşığı kadar kahve telvesine 1 tatlı kaşığını geçmeyecek kadar zeytinyağı ekleyebilir ve karışımı bu şekilde cildinize sürebilirsiniz. Sürerken dairesel hareketlerle sürmeyi ve telvenin o pütürlü yapısının cildinize zarar vermemesi için yavaş yavaş uygulamayı unutmayın.

Aynı şekilde kuru ciltli olanlar bu uygulamayı zeytinyağı yerine 1 tatlı kaşığı yoğurt ya da bal kullanarak da uygulayabilir.

Yağlı ciltlere gelirsek, yağlı ciltler için uygun olabilecek kahve maskesinin tarifi şöyle: 1 tatlı kaşığı kahve telvesi, 1 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu ve 1 yemek kaşığı yoğurt güzelce karıştırılır ve yine dairsel hareketlerle yüze hafifçe uygulanır.

Bu maskelerin her birini uygularken dikkat edilmesi gereken noktalara gelince: Öncelikle, telve sert uygulandığında cildi çizebileceği için kahve maskesini uygularken zarif davranmayı, maske karışımını parmak uçlarınızla cildinize yedirmeyi ve dairesel hareketlerle uygulamayı unutmamalısınız.

Bu uygulamayı yaptıktan sonra maskeyi en az 10 dakika cildinizde bekletmeye, maskeyi ılık suyla güzelce duruladıktan sonra cildinize nemlendirici sürmeye ve haftada 1 kereden fazla yapmamaya da özen göstermelisiniz.

Önemli bir not: Bu kahve maskesi tariflerinin her biri yüz bölgesi için olduğundan eğer cildinizin farklı bölgelerine bu uygulamayı yapacaksanız, uygulayacağınız alanın büyüklüğüne göre malzemeleri aynı oranda artırabilirsiniz. Unutmadan, eğer yüzünüze uygulayabileceğiniz, farklı malzemelerle hazırlanan peeling tarifleri arıyorsanız sizi doğal yüz peelingleri yazımıza ya da vücudunuzun farklı bölgelerinde oluşan çatlaklarla mücadele etmek isterseniz Vücut Çatlaklarının Görünümünü Hafitletecek Ev Yapımı 5 Doğal Krem ve Peeling başlıklı yazımıza da bekleriz.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?