rusticplate

Salyalanmadan Pişmesini Sağlamak İçin Bamya Aslında Nasıl Temizlenir?

Favorilerime
Ekle

Yaz ayları geldiğinde tezgahlarda yemyeşil halleriyle yerini alan taptaze bamyalarlayız bugün.

Pişerken salyalandığı için birçok insanın sevmediği, sırf bu yüzden birçok evde kendine yer bulamayan bu güzelim sebzeyle ilgili bilmemiz gereken çok şey var aslında.

Mesela doğru şekilde temizlediğinizde bamyaları salyalanmadan pişirebileceğinizi biliyor muydunuz?

Bugüne dek bamyayı ağzına sürmeyenlerin, mutfağına sokmayanların bile bamyayı sevmesini sağlayacak bu temizleme yöntemini herkes öğrensin, bamya nasıl temizlenir, nasıl ayıklanır bilmeyen kalmasın!

Doğru bamyaları seçerek işe başlamakta fayda var

Eğer imkanınız varsa ve bamyaları seçerek alabilecekseniz, aldığınız bamyaların çok iri ve olgun olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü olgun bamyaların zamanı geçmiş olabilir, halk arasında "tohuma kaçmış" şeklinde tabir edilen durum söz konusu olmuş olabilir, başka bir deyişle bamyalar yenilebilecek durumdan biraz uzaklaşmış olabilir.

Aynı zamanda bu denli olgun ve iri bamyalarda genel olarak kesikler, yırtılmalar, lekelenmeler söz konusu olabilir. Bu da pişirme işlemi esnasında daha çok salyalanmasına neden olabilir, bizden söylemesi.

Bunun yerine bamyaları seçerken daha ufak, daha taze görünümlü olmasına dikkat etmelisiniz.

Seçtikten sonraki ilk aşama tabii ki bamyaları güzelce yıkamak

Bamyaları seçtiniz, herhangi bir kesik, yırtık olmamasına dikkat ettiniz ve eve geldiniz. Öncelikle bamyaları buzdolabında 2 günden uzun süre bekletmemeye özen göstermeli, mümkünse tüketeceğiniz gün içinde almalısınız, bizden söylemesi.

"Bamya nasıl ayıklanır?" kısmına geçmeden önce onları akan suyun altında yıkarken de dikkat etmeniz gerektiğini söyleyelim. Akan suyun çok tazyikli bir şekilde akmadığından emin olmalı, suyun yapacağı yoğun basıncın bamyanın yüzeyinde delik, yırtık oluşturmasına engel olmalısınız. Elinizle de sert bir şekilde ovalamamalısınız tabii.

En önemli kısım ise bamyaların sap kısımlarını keserken koni şeklinde kalmalarını sağlamak

Bamya nasıl ayıklanır diye düşünenler için bilinmesi gereken püf noktalarına geldik.

Öncelikle bamyaların sap kısımlarını asla dibine kadar kesmemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Aksi halde pişirirken bamyalarınız hemen salyalanacaktır. Bunun yerine ince uçlu minik bir bıçak kullanmalı ve ayıklamanız gereken uç kısımlarını koni ya da huni biçiminde dediğimiz şekilde kesmelisiniz.

Bir bamyayı sol elinize alın, sağ elinizdeki minik, ince uçlu bıçakla döndürerek çevresini koni şekline getirin. Bu ayıklama işlemi bamyanın iç kısmında salyalanmaya neden olan maddelerin içeride kalmasını sağlayacak, açılıp yırtılmayan bamya, salyalanmadan güzelce pişecektir.

Dilerseniz bu noktada bamya açacaklarını da değerlendirebilirsiniz

Eğer bamyaların sağ kısımlarını bıçakla tek tek koni şekline getirmenin zor olduğunu düşünüyorsanız piyasada kolayca bulabileceğiniz bamya açacaklarını da değerlendirebilirsiniz. Tıpkı kalemtıraşlara benzeyen, onlardan biraz daha büyük olan bu açacaklar bamyaların uç kısımlarını doğrudan koni şeklinde açar. Ancak her bamyanın boyutu aynı olmadığından bu açacaklar da sizi zorlayabilir, özellikle büyük bamyaların zedelenmesine neden olabilir.

Son olarak, yemeğin salyalanmaması için bamyaları ayıkladıktan sonra limon suyundan da destek almak önemli

youtube

youtube

Bamya temizleme ve ayıklama işlemi tamamlandıktan sonra bamyaların salyalanmaması için alabileceğiniz bir önlem daha var. Bu noktada da işin içine limon giriyor. Dilerseniz bamyaların sap kısımlarını koni şeklinde kestikten sonra bir kabın içine temiz su ve çeyrek ya da yarım limonun suyunu ilave edin ve bu karışıma bamyaları koyun. Yaklaşık 5 dakika bamyaları bu şekilde limonlu suyun içinde bekletin.

Eğer bu yöntemi uygulamak istemezseniz tencerede pişireceğiniz her türlü bamya yemeğinin içine yarım limonun suyunu ilave ederek de aynı etkiden faydalanabilirsiniz. Bu uygulamalar da bamyanın pişerken salyalanmamasını sağlayacaktır.

Bamya nasıl pişirilir merak ediyorsanız "Tencerede, kızartarak ya da fırında: Bamya nasıl pişirilir?" yazımıza göz atabilirsiniz.

Son olarak yaz sofralarına çok yakışan hafif ve lezzetli bir tarif de vermeden geçmeyelim. Buyursunlar: Zeytinyağlı bamya tarifi


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?