Herkesin Gözünü Korkutan Profiterolü Enfes Yapmanızı Sağlayacak Püf Noktalar

Favorilerime
Ekle

Profiterol içi güzel bir krema ile lezzetlendirilen ve üzerine enfes çikolata sosu dökerek servis ettiğimiz bir tatlı. Birçok kişinin gözünü korkutan bu tatlının birkaç ufak püf noktası var. Bunları öğrendikten sonra harika profiteroller yapmak için önünüzde hiçbir engel kalmayacak. Üşengeçlik hariç.

Öncelikle profiterol hamurunun en basit ve ekonomik halini düşünelim. Sadece yarım paket margarin ve 1 su bardağı unu eriterek işe başlıyoruz. Buradaki tek püf noktası sonunda elde edeceğiniz profiterolü hayal ederken elinizi yakmamak olacak işte bu kadar basit. Sonra eriyen karışıma 1 su bardağı un ekliyoruz, bu noktada unu iyi karıştırmak ve toparlanana kadar 2-3 dakika ocakta pişirmeye devam etmek gerek.

Soğumaya bıraktığımız bu karışıma yumurtaları tek tek eklemek size vereceğim ilk ciddi püf nokta oluyor sanırım. Ama böyle bir tatlı söz konusu iken kim ciddi olabilir ki! Teker teker eklenen tüm yumurtalar hamura homojen biçimde karışmalı, oluşan hamura el değmemeli. Tabii ki nadiren parmaklarınız eliniz vs. değebilir. Bunlar sorun çıkarmaz ama en iyisi hamurları bir sıkma torbasına döküp eşit boyutlarda tepsiye sıkmak.

En önemli detaylardan biri de profiterolün pişme ve sonrasında sönmeden kalma aşamasıdır. Bunun sağlanması çok ama çok kolay biliyoruz ki yemek.com harika profiterol tarifleri sunuyor ama bu harika sonuçları elde edebilmek için sabretmeli ve pişen hamurları fırın soğuyana kadar yaklaşık 5-10 dakika fırın kapağını açmadan içeride bırakmalısınız. Böylece puf puf kabarmış güzel mi güzel bir profiterol hamuru elde etmiş olacaksınız.

İçine hazırlanan kremalar çeşitlilik gösterse de ben pastacı kreması yapıyorum, tarifini de sayfamdaki cream puff yazımda bulabilirsiniz. Orada tarifini verdiğim pastacı kremasındaki tek püf nokta ise kaynama noktasına getirilmiş sütü çırpılan yumurtalı karışıma azar azar eklemek. Hepsi bu.

cream-puff1

Çikolata sosu ise çok ama çok basit sadece krema ile çikolataları ister ocakta kısık ateşte isterseniz de benmari usulü eriterek profiterollerin üzerine dökebilirsiniz.

cream-puff1

İşte tüm sırlarımı sizlerle paylaştım. Umarım harika sofralarda yazımdan esinlenerek yapılmış harika profiteroller yerini alacaktır.

cream-puff-candan


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?