domates-koservesi-puf-noktalari2

Mutlaka Bilmeli: Kışlık Domates Konservesi Yapımının Püf Noktaları

Favorilerime
Ekle

Yaz yemeklerinin en nefis taraflarından biri içinde bolca domates olması. O nefis kokusu ve tadıyla yemeklerimize, kahvaltılarımıza tek kelimeyle seviye atlatıyor. Onsuz tariflerimiz çok eksik kalıyor. Her ne kadar her mevsim çoğu meyve-sebzeyi bulabiliyor olsak da mevsiminde konservelenenlerin lezzeti hep bir farklı. Hadi kollarımızı sıvayalım bugün. Kışın yemeklerimizde nefis domates konserverlerinin desteğini alalım, lezzetlerini çoğaltalım. Domates konservesini hazırlarken dikkat etmemiz gereken çok önemli püf noktaları var. Tüm detayları bizden, hazırlaması sizden.

Kavanozlar hazır mı?

Kışlık domates konservesi yapımının püf noktaları

domates-koservesi-puf-noktalari1

Bu zamana kadar hiç domates konservesi hazırlamadıysanız öncelikle tüm detayları için sizi şuradan alalım: Uzun Süre Küflenmeden Dayanır: Kışlık Domates Sosu Nasıl Yapılır? Domates sosu hazırlarken en çok aranan kıvamların başında pürüzsüzlük geliyor. Pürüzsüz olması için mutlaka rendeden geçirmek gerekiyor. Dilerseniz kabuklarını soyarak doğrayabilir, dilerseniz de rendeden geçirebilirsiniz. Konservenin mühim püf noktalarının başında bu geliyor.

kavanoz-kaynatma-2

İkinci ve çok önemli püf noktası ise mutlaka ama mutlaka kavanozları kaynatarak steril hale getirmek. Kavanozlarınızı konserve yapmadan önce steril hale getirmek için bilmeniz gereken tüm detaylar ise burada: Konserve ve Reçel Yaparken Cam Kavanoz Neden Kaynatılır?

domates-koservesi-puf-noktalari3

Domates sosu hazırlarken çok daha uzun süre dayanması için mutlaka pişirirken içine ya da pişirip kavanozladıktan sonra üzerine zeytinyağı koymak mühim. Zeytinyağı sayesinde konserveleriniz çok daha uzun süre dayanıyor. Bir diğer lezzet unsuru ve daha uzun süre dayanmasına destek olan malzeme ise sirke. Sirkeyi de sosunuzu yaparken içerisine ilave edebilirsiniz.

domates-koservesi-puf-noktalari2

Geldik en mühim noktalardan birine. Sosunuzu hazırladıktan sonra kavanozlarınızın içerisine sosu henüz sıcakken koyup kapatmak gerekiyor. Bu sayede domates soslar vakumlanıyor, havayla temasları kesiliyor ve lezzetlerini çok uzun süre bozulmadan koruyorlar. Tüm bu püf noktaları domates konservenizi hazırlarken mutlaka aklınızda olsun. Şimdiden ellerinize sağlık!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?