asure-kivami-sulu

Kıvamını Bozmadan Şekerini Dengelemek Mümkün: Aşure Şekerli Olursa Ne Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Aşure Günü yaklaşırken mutfaklarda hazırlıklar başladı, kuru fasulyeler, kayısılar, incirler, buğdaylar ve bereketi bol diğer tüm aşure malzemeleri sıraya dizildi.

Peki özenle hazırlamaya başladığımız, komşularımızla, sevdiklerimizle paylaşmak için bol bol yapmayı planladığımız o mis gibi aşureleri yaparken minik bir dalgınlık ya da hata sonucu istediğimiz sonucu alamazsak? Örneğin aşureyi fazla şekerli yaparsak ne yapacağız dersiniz? Eğer böyle bir durum yaşarsanız ya da çoktan yaşadıysanız hiç endişelenmeyin, hemen aklınıza bu yöntemler gelsin. Aşurenin içinde bolca kuru meyve kullanıldığı için şekerini ayarlamakta zorlanıyorsanız onun için de nefis bir önerimiz var, bizden söylemesi.

"Aşure şekerli olursa ne yapılır?", "Aşurenin şekeri nasıl ayarlanır?", "Şeker yüzünden koyu kıvamlı olan aşurenin kıvamı nasıl tutturulur?" gibi aklınıza takılan tüm sorulara yanıt vermeye başlıyoruz, buyursunlar...

Aşurenin şekeri nasıl ayarlanır?

Daha önce yaptığınız aşurelerin çok şekerli olmasından şikayetçiyseniz ya da içinde kullanacağınız kuru meyvelerin de şekeri dahil olunca içine ne kadar şeker ilave edeceğinize, mis gibi aşurenin şekerini nasıl ayarlayabileceğinize bir türlü karar veremiyorsanuz doğru yerdesiniz demektir. En güzeli, tabii ki aşureyi yaparken doğru adımları atmak ve en başından ne koyu ne de çok sıvı, tam kıvamında bir aşure hazırlamak.

Peki bunu nasıl sağlayacağız? Aslında yöntem oldukça kolay: Şekeri en son ilave ederek.

Eğer bugüne dek aşure yaparken kuru incirleri, kayısıları ve kuru üzümleri attıktan hemen sonra şekerini de ilave ettiyseniz bundan böyle hemen ardından şekeri ilave etmek yerine önce onları bir güzel karıştırıp bir süre pişirdikten sonra tadına baka baka damak tadınıza uygun miktarda şeker ilave ederek istediğiniz sonucu alabilirsiniz.

Eğer artık klasikleşmiş olan kuru incir, kayısı, üzüm gibi lezzetlere ek olarak içine elma parçaları, haşlanmış kestane gibi yine içeriğinde şeker bulunan farklı malzemeler de ilave ediyorsanız bu adıma mutlaka önem vermeli, tüm malzemeleri ekledikten sonra tadına bakarak şeker miktarını ayarlamalısınız. Eğer aşurenizin çok şekerli olmasını istemiyorsanız belki de sizin için ilave ettiğiniz meyvelerin kazandırdığı şeker bile yeterli olabilir.

Son aşamada şeker ilave ederseniz sonrasında aşurenizi yine güzelce karıştırarak bir süre daha pişirmeniz gerektiğini de unutmamalısınız. Aksi halde şeker taneleri tam olarak erimeyebilir, aman dikkat.

Eğer şeker yerine pekmez, bal gibi farklı ve doğal tatlandırıcılar eklemeyi düşünüyorsanız yine tüm aşure malzemelerini ekleyip pişirdikten sonra ilave edebilirsiniz. Hatta bal ile tatlandıracaksanız ve balın fazla sıcaklığa maruz kalmasını istemiyorsanız aşurenizi ocaktan alıp ılıttıktan sonra da ekleyebilirsiniz. Ancak bu şekilde yapacağınız aşureler klasik aşure lezzetinden biraz daha farklı bir lezzette olacaktır, bizden söylemesi.

Aşure şekerli olursa ne yapılır?

asure-kivami-sulu

Diyelim ki aşurenizin tüm yapım aşamalarını tamamladıktan sonra tadına bakmak aklınıza geldi ve aşurenizin sizin için çok şekerli olduğunu fark ettiniz, peki bu durumda ne olacak? Bunu da hemen açıklayalım: Aşure tencerenizin altını yeniden açın ve içine sıcak su ilave edin. Fazla şeker yüzünden kıvamı da koyulaşacak olan aşureyi yeniden tam kıvamında bir hale getirmek için yapabileceğiniz en pratik çözüm bu.

Ama yine de yeterli gelmezse ve şekeri hala çok geliyorsa ya da içine su ilave ederek kıvamının çok sıvılaşmasını istemiyorsanız dilerseniz aşurenizin içine yine ocakta pişme halindeyken haşlanmış buğdayın da bulunduğu sıcak su ilave edebilirsiniz. Böylece suyla şeker miktarını dengelerken ilave edeceğiniz haşlanmış buğdayla kıvamını da koruyabilirsiniz. Ancak bunun için en başında hazırladığınız ve haşladığınız aşurelik buğdayınızdan bir kenara az miktarda da olsa ayırmış olmanız gerekir, aklınızda bulunsun.

Şekerini dengelemek için sıcak su ilave ettiğinizde kıvamı çok sulu bir hale gelirse başvurabileceğiniz diğer bir yöntemse oldukça pratik: Nişasta. Aşurenizin miktarına göre bir miktar nişastayı sıcak suda karıştırarak güzelce çözdürüp aşure tenceresine ilave edip karıştırarak pişirmeye bir süre daha devam edebilirsiniz. Böylece kısa sürede yine kıvamlı bir aşure elde edebilirsiniz.

Aşurenin kıvamıyla ilgili yaşayabileceğiniz sorunların detaylı çözümlerini öğrenmek isterseniz sizi hemen böyle alabiliriz: Aşurenin Kıvamı Tutmazsa Ne Yapılır?

Nefis bir aşure nasıl yapılır adım adım izlemek isteyenler içinse şuraya tam kıvamında aşure videomuzu bırakıyoruz. Şimdiden yapan herkesin ellerine sağlık, bol bereketli ve lezzet dolu kaseleriniz olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0 yorum yapılmış

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?