Rengine, Kıvamına Hayran Kalınsın: Aşurenin Kararmaması İçin Ne Yapılır?

Favorilerime
Ekle

Bol bol yapılınca, sevdiklerimizle paylaşınca tadı çıkan tatlı desek aklımıza ilk aşure gelir. Evin bereketini arttıran en güzel geleneklerimizden biridir o. İçinde ise yok yok. Kayısısından kuru fasulyesine, buğdayından karanfiline, fındığından nohutuna kadar birbirinden farklı onlarca lezzet bu tatlının içerisinde buluşur. Kendine has, muhteşem bir lezzet çıkarır ortaya. Kıvamı, şeker oranı bir de renginin kararmaması aşurenin en önemli noktaları. Aşure pişirirken mutlaka dikkat edilmesi gereken noktaları hep birlikte öğrenelim, rengi açık, kararmayan ve muhteşem kıvamlı aşurelerimiz olsun. Hadi buyurun

Aşurenin kararmaması için ne yapılır?

asurenin-rengi-kararmamasi-icin1

Aşure yaparken içine girecek malzemelerin sıralaması oldukça önemli. Buğdaylar önce bol suda pişmeli. Ardından içine sırasıyla diğer bakliyatlar, kuru meyveler, şeker ve ardından da kuru yemişler ilave edilmeli. Buğday başta olmak üzere tüm bakliyatları bol bol suda en az 3-4 kez yıkamak şart. Böylelikle içlerindeki bütün toz ve kir çıkacağı için pişerken aşurenizin rengini de bozmayacaktır. Eğer dilerseniz aşurelik buğdayınızı haşlarken içerisine yarım çay kaşığı karbonat atarak pişirin. Bu da renginin daha beyaz olmasını sağlayacaktır.

asurenin-rengi-kararmamasi-icin2

Bir diğer önemli püf noktası da kuru meyveleri ayrı bir yerde pişirmek. Kuru meyveleri henüz kaynamakta olan bakliyatların içerisine attığınız zaman siyah bir su bırakacaklardır. Özellikle kuru üzüm, kuru incir meyveler bakliyatlarla birlikte piştiklerinde aşurenin rengini koyulaştırıyorlar. Bu nedenle kuru meyvelerinizi ayrı bir yerde pişirip o siyah suyunun çıkmasını ve meyvelerin iyice yumuşamasını sağlayın. Meyveler tam istediğiniz kıvamda pişince suyunu süzdürüp aşurenizin içerisine aktarın. Bakliyatlarla birlikte çok pişirmemeye özen gösterin.

kolay-asure-tarifi

Aşurenin son aşamasında tüm malzemeleri ilave ettikten sonra hem tadını hafifletmek hem de rengini daha beyaz yapmak isterseniz içerisine süt ilave edebilirsiniz. Ancak süt ilavesi aşurenizin daha çabuk bozulmasına neden olabilir. Aklınızda bulunsun. Bu nefis aşureleri yaparken şeker oranında sorun yaşarsanız bu içeriğimize göz atabilirsiniz: Kıvamını Bozmadan Şekerini Dengelemek Mümkün: Aşure Şekerli Olursa Ne Yapılır? Binbir emekle hazırladığınız aşurelerin kıvamında sorun yaşarsanız kurtarmanız için de önerilerimiz var: Rengi, Tadı ve Kıvamı Hep Şahane Olsun: Aşurenin Kıvamı Tutmazsa Ne Yapılır? Bereketli olsun, afiyet olsun!


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

0

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?