Kesin Yanıt Veriyoruz: Balıkla Yoğurt Birlikte Yendiğinde Zehirler mi?

Favorilerime
Ekle

Balık mevsimi yaklaşıp, av yasakları ortadan kalkmaya başladığında sofralarda farklı çeşitleriyle balıklar yerini almaya başlar. Buğulaması, ızgarası, tuzda pişirilmiş hali, kızartması... Her biri yanına birkaç çeşit meze, biraz salatayla nefis bir hale akşam yemeği sofrasına dönüşür. Bu lezzetlerin nefis yancıları olan mezelerin içerisinde ise yoğurt mutlaka olur. Peynir gibi süt ve süt ürünlerini de tüketenlerimiz bol. Ancak ne zaman elimiz bu yancılara gitse ''Ya zehirlenirsem?'' endişesini de beraberimizde taşıyoruz.

Peki bu sorunun kaynağı ne? ''Geçenlerde balıkla yoğurt yedim, feci zehirlendim'' cümleleri sadece bir efsaneden mi ibaret yoksa gerçeklik payı çok mu yüksek? İşte... Bu zamana kadar halk arasında dilden dile dolaşmış o cümlelerin aslını astarını bir bir anlatıyoruz. Kulak verin ve bu bilgileri hiç unutmayın deriz.

Tazelik mühim: Balıkla yoğurdu birlikte tüketirsek neler olur?

balik-nasil-saklanmali

Aslında birçok sebze, meyve ve et ürününü birlikte tüketmekten çekinmiyoruz. Tavuğun yanına yoğurt, etin yanına ayranı afiyetle tüketirken, peynirle beyaz et ya da kırmızı eti afiyetle tüketirken konu balık olduğunda biraz mesafeli davranıyoruz. O gün balık yenecekse gün boyu süt ve süt ürünleri tüketmeyenlerimiz, balıkla yoğurt tüketmenin insanı zehirleyeceğini düşünenimiz bol. Peki ama neden?

Ürünler bazı durumlarda sağlıklı bir şekilde korunmaz ve bozulmalara sebebiyet verir. Balık ve yoğurt, yapıları nedeniyle çabuk bozulan yiyecekler oldukları için beraber tüketilmeleri zehirlenmelere sebebiyet verebiliyor. İşte, tam olarak bu nedenden dolayı beraber tüketilmesi sakıncalı besinler olarak adlandırılıyorlar. Ancak balık ve yoğurdun beraber tüketilmesi halinde zehirli olduğuna dair kesin bir bilimsel bilgi elimizde yok. Kişisel olarak tecrübe ettiğimiz ya da etraftan duyduğumuz kadarıyla gıda zehirlenmelerinin büyük bir kısmının sebebi balıkla süt ya da süt ürünlerini, özellikle yoğurdun birlikte tüketilmesi.

Peki ama ortada beraber tüketildiklerinde zehirlenmelere yol açtığına dair bilimsel bir veri bulunmazken neden bu kanılara varıyoruz?

Sadece söylenti mi: Balıkla yoğurt birlikte yenince neden zehirlenmeler olur?

seriouseats.com

seriouseats.com

Aslında bu sorunun birden fazla yanıtı mevcut. NCBI'ın yaptığı araştırmaya göre balıkla süt ve süt ürünlerini beraber tüketmek temelde zehirlenmelere yol açmamalı. Hatta bunun kemik sağlığına faydalı olduğu dahi iddia ediliyor. Ancak açıyor olmasının temel sebepleri var. Her besinde olduğu gibi besinde yaşanan bozulmalar, zehirlenmelere neden olabilir. Balık ve süt ve süt ürünleri, özellikle yoğurt, çabuk bozulabilen ürünler oldukları içi balığın taze olmadığı durumlarda zehirlenmelerin önü açılıyor. Balık taze, yoğurt taze olduğu sürece hiçbir sorun yaşanmıyor. Balığın içinde marine edildiği sütün tazeliği ya da yanında yenilen peynirin tazeliği de oldukça büyük önem taşıyor. Bu koşullar sağlandığında zehirlenmeler gerçekleşmiyor.

Balık ve yoğurt gibi bazı besinler birlikte tüketildiklerinde yeni kimyasal maddeler ortaya çıkarabiliyor. Bu ortaya çıkardıkları maddeler insanları zehirleyici özellikler taşıyabiliyor. Nadiren asidik ortam oluşturuyorlar ve meydana gelen bu durum sindirim sisteminde bozulmalara neden olabiliyor. Dediğimiz gibi nadiren gerçekleşen bu durum balık ve süt ürünlerinin birlikte tüketilmesi sonucunda kimi zaman ortaya çıkabiliyor. Bu bakımdan ürünlerin taze olması tekrar tekrar büyük önem taşıyor.

Kısacası siz ürünlerinizin taze olduğundan emin olun, gönül rahatlığıyla tükettiğinizde hiçbir sıkıntıya sebebiyet vermeyecektir.

Balık ve yoğurdu birlikte tüketirken dikkat edilmesi gerekenler

baliklar

Tüketeceğiniz ürünlerin taze olduğundan emin olduğunuz sürece balık ve yoğurdu, süt ve süt ürünleriyle birlikte tüketmenizde hiçbir sakınca yok. Hatta balığın daha lezzetli olmasını isteyenleriniz marinasyon olarak sütü dahi kullanabilirler. Ama yine de dikkatli olmakta fayda var.

- Balıkla yoğurdu birlikte tüketirken balığın taze olduğundan emin olun.
- Dondurulmuş balıkları seçerken ve tüketirken özenli olun. Özellikle son kullanma tarihlerinin yeni olmasına özen gösterin.
- Yoğurtları dolabınızda saklarken kapaklarının açık olmamasına dikkat edin. Bu şekilde bozulmaları daha hızlı olur. Tazeliklerini korumaları yönünde özenli davranın.
- Bozulduğundan şüphelendiğiniz süt ve süt ürünlerini, balıkları tüketmemeye dikkat edin.
- Balıkların solungaçlarının ve gözlerinin parlak olmasına özellikle dikkat edin. Onların taze olduklarını gösterir.

Bunlara dikkat ederek güvenle ve keyifle balık tüketebilirsiniz.Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

3

osk2 Temmuz 2019 10:00
Selam Balik halinden baligi alib Süt ile firinda veya mangalda picirebilirmiyiz. ? mail ile bizi bilgilendirirseniz sevinriz. dostca Selamlar OSK
Yanıtla
TC Nihat Maçkan11 Eylül 2017 4:33
Balık bayatsa fosfor zehirlenmesi düşünülür. Ve fosfor zehirlenmesinde protein almak ayrı bir zehirlenme konusudur. Yumurta da yeseniz dokunur. Ancak eskiler zehirlenene yoğurt verdiklerinden Olay daha tehlikeli duruma gelmiş ve balıkla yoğurt yenmeze gelinmiştir..
Yanıtla
Özalp Kaya8 Eylül 2017 11:11
İddialı başlık olmuş.Ancak noktayı Beslenme ve Diyet Uzmanı olarak ben sonlandırmak istiyorum.Bir deli kuyuya taş atmış 40 akıllı çıkaramamış.İşin aslı balıkta histamin var . Balığın yanında sütte tüketilirken, sütte de histamin var Sonuçta alerji gelişir.Yukarıda ki yazıyı yazan kişinin mesleğini merak ettim.
Yanıtla

Vallahi Bırakmayız, Bir Tabak Daha?