istiridye-nasil-yenir-manset

İnsanı Afrodizyak Bağımlısı Yapan İstiridye Nasıl Yenir, Faydaları Nelerdir?

Favorilerime
Ekle

"İstiridyeleri dilimizin üzerine yerleştirdikten sonra, birbirimizin ağzından emiyorduk... Tapınılan yaratığın ağzından emilen istiridye sosu, yani onun tükürüğü ne kadar da leziz oluyor! Böylesine güzel istiridyeleri çiğner ve yutarken aşkın gücünün ortaya çıkmaması mümkün değil."

Damak tadına ve kadınlara olan düşkünlüğüyle bilinen Casanova ile afrodizyak etkileri olan istiridye bir araya gelirse neler olur siz düşünün... Casanova’nınki gibi bir yeme tarzını da denemek isterseniz o sizin bileceğiniz iş.

Nevi şahsına münhasır bir deniz canlısı olan istiridye belki dünyanın en sevimli deniz canlılarından biri değil ama doğru yendiği zaman kısa sürede kendisini aşermenize neden olabilecek kadar lezzetli bir canlı.

Yaşamak için sıcak veya ılıman suları tercih eden istiridyeler, omurgasız deniz canlıları olarak biliniyor. İki parçalı kabuklarının içerisinde inci oluşturabilme meziyetleri sayesinde zaman zaman kulağımıza küpe de olurlar.

Özellikle Batı kültüründe daha fazla tüketilen istiridye, çiğ tüketiliyor olmasından dolayı Türkiye’de çok yaygın bir deniz ürünü olmamıştır.

Lütfen biri anlatsın: İstiridye nasıl yenir?

istiridye nasıl yenir

istiridye nasıl yenir

Öncelikle istiridyeleri iyice yıkayın ve temizlediğinizden emin olun. Kabuğun büyükçe olan tarafı aşağı şekilde olmak üzere bir kesme tahtasının üzerine koyun. Avuç içinizle kabuğa bastırıp uç kısmına çok ince olmayan bir bıçak sokarak kabuğunu açın. Açık istiridyeleri yemekten kaçının.

İstiridyenin kabuğunu açtıktan sonra bıçak yardımıyla etli kısmını kabuğuna tutunduğu yerden ayırın. Bunun için kapağın diğer yarısını kullanabilir ve istiridyeyi kapağında yiyebilirsiniz.

Buradan sonra işin içine gurmelik marifetler giriyor. Bolca limon sıktığınız istiridyenizi soya sosu, chili sos, sirke, sarımsak, kişniş, wasabi ve zencefil gibi tatlarla zenginleştirerek deneyebilirsiniz. Dilediğiniz şekilde soslayın ve tercihen çiğnemeden yutun. Eğer çiğ şekilde tüketmek istemiyorsanız, kabuklarıyla birlikte fırına da atabilirsiniz.

Uyarmadı demeyin: İstiridye nasıl yenmez?

istiridye nedir

istiridye nedir

Öncelikle ağzı açılmış bir istiridye ölmüş olacağından kesinlikle yememeniz gerekiyor.

İstiridyeyi ilk kez nasıl yediğiniz ise onu bir kez daha yiyip yemeyeceğiniz konusunda belirleyici bir rol oynar. Örneğin ağzınızla temas eden bir istiridyeyi üç kereden fazla ağzınızda döndürürseniz mideniz bulanabilir ve çıkarmak isteyebilirsiniz.

Bu yüzden istiridyeyi hüüp diye içinize çekip en fazla iki kere çiğneyip yutmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Gelelim istiridyenin faydalarına...

istiridyenin faydaları

istiridyenin faydaları

İstiridye, içerisindeki yüksek oranlı çinko sayesinde, sperm kalitesini arttırır ve cinsel istek uyandırır. Hemen hemen her deniz ürünü aynı etkiyi gösterse de istiridyenin bu konuda ayrı bir ünü vardır.

Bonus: Türkiye’de çok yaygın olmayan istiridyeyi bulabileceğiniz adresleri de verelim tam olsun efendim. İstanbul'da Cecconi’s Restaurant, Chilai, G Balık, Pescatore ve çeşitli balıkçılarda istiridye yiyebilirsiniz.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

1