sarimsagin-bilinmeyen-faydalari

Öğrendikten Sonra Müdavimi Olacağınız Sarımsağın Hiç Bilinmeyen 12 Faydası

Favorilerime
Ekle

Sarımsağın faydalı bir yiyecek olduğuna pek de yabancı değiliz aslında. Özellikle kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle bilinir sarımsak.

Hatta o kadar güzel huyları vardır ki bu sarımsağın, vampirli filmlere “vampirsavar” olarak konu olmuştur.

Şimdi gelelim sarımsağın bugüne kadar duymadığınız, bilmediğiniz özellik ve faydalarına. Öyle gündelik hayatta sıklıkla karşınıza çıkanlardan değil ama. Duyunca şaşıracağınız, "Aaa buna da mı iyi geliyormuş" diye hayretler edeceğiniz faydalarından söz ediyoruz.

Kağıt kalemler hazırsa başlıyoruz.
Dipnot: Telefonunuzun not kısmı da kabulümüz.

Saç sorunlarına karşı kimyasal ilaçları unutturur

sarimsak

sarimsak

İçerdiği allicin bileşeni sayesinde saç dökülmelerine karşı oldukça etkilidir. Bunun için ezdiğiniz sarımsağı saç problemi yaşadığınız bölgelere sürerek bakım yapabilirsiniz. Tabii bu işlemden sonra sıkı bir yıkama gerekecek.

Sedef hastalıklarının iyileşmesinde bir iyilik meleğidir

Sarımsak Faydaları

İltihapla savaşmada en önde koşan yiyeceklerden birisi de sarımsaktır. Bu özelliği sayesinde sedef hastalığının iyileşmesine önemli bir ölçüde yardımcı olur. Hastalıklı bölgelere özellikle sarımsak yağı sürebilirsiniz.

Bir diyetisyen edasıyla kilo vermenize yardımcı olur

Tüketilen sarımsakların, vücutta depolanan yağlarla savaştığı bilinir. Bu da kilo vermenize büyük ölçüde yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir, griple savaşır

Sarımsak Çayı Tarifi

Sarımsağın hepimizin bildiği gibi bağışıklık sistemine katkısı oldukça büyüktür. Soğuk algınlığına yakalandığınız süreçte sarımsak çayı içebilirsiniz.

Doğal bir tarım ilacı olarak bitkilerinizi de korur

Sarımsaklı Zeytinyağı

Sarımsaklı Zeytinyağı

Sarımsak ve mineral özelliği bulunan herhangi bir yağ karışımını kullanarak zararlı böcekleri bitkilerinizden uzak tutabilirsiniz.

Dudak uçuklarını yok eder

Uçuğunuzun üzerine tuttuğunuz bir parça ezilmiş sarımsak, ağrının ve şişliğin azalmasına yardımcı olacaktır. Tabii dudağınızdaki sarımsak tadını göze almanız gerekiyor bunun için.

Mantarlara karşı doğal bir kür etkisindedir

El ve özellikle de ayak mantarlarının iyileşme sürecinde oldukça etkilidir. Su dolu bir kabın içine iki diş ezilmiş sarımsak koyup el ve ayaklarınızı bu suda kısa bir süre bekletebilirsiniz.

Kırık ve çatlak camları onarır

Doğal bir yapıştırıcı olan sarımsağı ezdikten sonra çatlayan camlarınıza sürebilirsiniz. Camın kırılmamasını sağlayacaktır.

Sivilcelerden kurtulmanızı sağlar

İçerdiği antioksidanlar sayesinde sivilce oluşumuna etki eden bakterileri öldürür. Bunun için dilimlenmiş sarımsağı sivilcelerinizin üzerine sürebilirsiniz.

Mide kanserine yakalanma riskini azaltır

Sarımsağın mide hastalıklarını önlediği ve hatta ülser, kanser gibi ciddi rahatsızlıklara karşı mideyi koruduğu biliniyor. Ancak yine de dikkat etmek gerekir. Çünkü bazı hassas mideleri de tetikleyebilen bir yiyecektir sarımsak. Denemeden önce doktorunuza bir danışın

Kolesterole yardımı büyüktür

Sarımsak, kandaki iyi huylu kolesterolü yükseltip, kötü huylu kolesterolü düşürür. Bu konuda da sarımsaktan yardım alabilirsiniz.

Portakal gibi, havuç gibi vitamin deposudur

harvesttotable

harvesttotable

Sarımsak; sülfür bileşiği, çeşitli enzimler, mineraller, A, B ve C vitaminleri içermektedir. Bu noktada tükettiğiniz sarımsak vücudun önemli vitamin ve minarel ihtiyacını karşılayacaktır.


Doyamayanlar için bir de videomuz var!

Yorumlar

2

mrhmet13 Ekim 2015 17:50
Doğa bize sunulan sağlık deposu doğa Bonkör biz insanlar Nankör bizler sürekli hıyanet ediyoruz
Yanıtla
Ilhan kelesoglu2 Ekim 2015 02:37
Verdiğiniz faydalı bilgiler için teskkur ederim
Yanıtla